Ja si ťa nedám

Ja si ťa nedám

Napísala 

„Nech táto kniha pomáha tým, ktorí sú chorí, aj tým, ktorí sa o tejto chorobe chcú dozvedieť viac,“ zaželal Ladislav Chudík v úlohe krstného otca našej knihy Ja si ťa nedám o onkologickej diagnóze, ktorá prevráti život človeka naruby. Knihu sme krstili na záver tlačovej besedy, na ktorej Liga proti rakovine hodnotila výsledky Dňa narcisov.

Kniha Ja si ťa nedám prináša úprimné výpovede dvoch žien, ktoré zvládli neľahkú etapu liečby rakoviny prsníka a dokázali s chorobou vybojovať vlastný boj. Ich príbehy a rady lekárov môžu dať nádej a povzbudenie aj ďalším chorým a ich blízkym. Vydanie knihy podporila aj Liga proti rakovine (za čo srdečne ďakujeme).

Majster Chudík krstil knihu umelým narcisom, symbolom zbierky, ktorou verejnosť dáva najavo, že jej záleží na prevencii i skvalitňovaní možností liečby tohto závažného ochorenia. „Ja ešte patrím ku generácii, pre ktorú bola rakovina tabu. Keď som sa verejne zmienil o prípadoch rakoviny v našej rodine, sesternica ma za to vyhrešila. Nechápal som vtedy, čo vlastne chceme skrývať,“ povedal herec, ktorý bol už počas minulých ročníkov ochotný propagovať zbierku v uliciach a ponúkať ľuďom narcisy. Práve Deň narcisov prispel k tomu, že sa toto tabu rúca a že sa postupne zvyšuje informovanosť verejnosti o chorobe, o ktorej ešte nedávno ľudia radšej nechceli nič vedieť, pokým nezasiahla do ich života.

Počas tohtoročného Dňa narcisov vyzbierali dobrovoľníci 857 857,21 eur a na číslo  848 troch mobilných operátorov prišli sms-ky v sume ďalších 33 657 eur. Čistý výnos akcie bol po odrátaní nákladov na ňu 671 366,66 eur. Peniaze pôjdu na podporu  projektov v rôznych oblastiach. V oblasti psychosociálnej pomoci  sú to rekondičné pobyty pre onkologicky chorých pacientov, poradenstvo na Linke pomoci, prevádzka Centier pomoci v BA a KE, tábory pre detských onkologických pacientov, ubytovacie zariadenia pre rodičov detských onkologických pacientov v BA a KE či rozšírenie siete psychológov, aby sa onkologickí pacienti z celého Slovenska mali na koho obrátiť. V oblasti informovanosti a prevencie na vzdelávanie mladej generácie formou Onkologickej výchovy v školách, preventívne i špecializované brožúrky a letáky, informačné kampane. V oblasti podpory nemocníc a zdravotníckych zariadení je to najmä vybavenie kliník modernou technikou na diagnostiku a liečbu rakoviny, podpora hospicov, ale aj podpora klinických a výskumných projektov.

V poslednom období sa rozmnožili pokútne pouličné zbierky, výťažok ktorých údajne ide na podporu onkológie. Ak vás niekto osloví pred poštou alebo na ulici, aby ste prispeli do jeho kasičky, radšej si dobre overte, kam vaše peniaze pôjdu. Môžu to byť podvodníci, ktorí zneužívajú dobré úmysly ľudí pomôcť. Na rozdiel od nich Liga proti rakovine pracuje transparentne a zverejňuje presné informácie o tom, na aký účel sú peniaze z verejnej zbierky použité.

 

Knihu Ja si ta nedám si môžete objednať  na tel. č. 0908 069 388 alebo na e-mailovej adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., zašleme vám ju na dobierku. Stojí 5 eur, poštovné neplatíte.

 

 

 

Posledná úprava 23.08.2016

Nájdete nás na FB