V Sárvári sa budete cítiť dobre

V Sárvári sa budete cítiť dobre

Napísala 

Mesto Sárvár, ktoré leží iba necelých 150 kilometrov od Bratislavy, patrí medzi tri TOP kúpeľné destinácie Maďarska, spolu s Hévízom a Hajduszoboszló. Už tento fakt je zárukou kvality, keďže krajina s viac ako 150 termálnymi prameňmi sa považuje za kúpeľnú veľmoc.

Sárvár znamená „blatný hrad“. Mesto s 15 tisíc obyvateľmi leží v župe Vas v srdci oblasti Západného Podunajska, v údolí rieky Rába medzi vrcholkami pahorkatiny Kemeneshát. Po novej diaľnici sa sem dostanete autom z Bratislavy za jeden a pol hodiny. Mesto ponúka širokú škálu ubytovacích možností, od malých hotelíkov a penziónov, až po honosné hotely s vlastným wellnesom.

Dôležitým medzníkom v živote mesta bol rok 1961, kedy pri hľadaní nálezísk ropy našli cennejší poklad: termálnu vodu. Liečivá voda s obsahom alkalickej kyseliny uhličitej vyviera z hĺbky 1 300 metrov a dosahuje teplotu 43 °C. Prvý prameň obsahuje hlavne chlorid sodný, kyselinu uhličitú a stopové prvky. Druhý liečebný prameň tvorí voda s vysokým obsahom soli s teplotou 83 °C, v ktorej je zastúpený predovšetkým chlorid sodný, kyselina uhličitá, jód, bróm, fluór a mnohé stopové prvky. Odparovaním liečivej vody tu vyrábajú známu soľ Sárvári Termál Kristály.

Návštevníci, ktorí hľadajú kvalitu a luxus, ocenia služby päťhviezdičkového hotela Spirit, obklopeného prírodou v tichom prostredí na okraji mesta. Architektonicky zaujímavý hotel práve oslavuje desiate výročie. Na jeseň roku 2017 získal tretíkrát prestížne ocenenie Signum Virtuis. Polovicu hostí hotela s kapacitou 550 lôžok tvoria domáci návštevníci, druhú polovicu zahraniční, predovšetkým Rakúšania, Nemci a Rusi, no prichádzajú sem aj hostia z Českej republiky a zo Slovenska. Mnohí z nich vyhľadávajú čoraz viac aj liečebnú, teda medicínsku časť služieb a beauty starostlivosť. Tunajší špičkoví lekári vám špeciálnymi prístrojmi zmapujú organizmus, stanovia diagnózu a poradia, na čo by ste sa mali zamerať, aby ste boli zdraví. Skrášľovací program mySpirit skincare používa luxusné výrobky biokozmetiky. Wellness ponúka liečivé masáže a dve desiatky bazénov, pričom niektoré z nich napĺňa voda z liečebného prameňa. Tá priaznivo pôsobí na ochorenia pohybového ústrojenstva, lieči poúrazové a pooperačné stavy, reumu i ženské ochorenia. Často tu rehabilitujú špičkoví športovci.

Sárvár je bohatý na kultúrne, historické a architektonické pamiatky. Symbolom mesta je renesančný hrad Nádasdy vár. V susedstve hradu stojí evanjelický kostol v klasicistickom slohu a známe arborétum, v ktorom môžete obdivovať viac ako storočné platany.
 

Ján Protič

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB