Toto stihnete počas víkendu v Karlových Varoch

Toto stihnete počas víkendu v Karlových Varoch

Napísala 

Voucher na víkendový pobyt v hoteli Imperiál v Karlových Varoch som prijala ako príjemný darček k okrúhlym narodeninám. Kúpele a zdravie už holt v tomto veku začínajú patriť k prioritám. Keď som sa blažene uložila do vane s liečivou vodou a počula: „Odpočívajte!“, došlo mi, áno, presne toto potrebujem. Tuším by som si to čarovné „odpočívajte“ mala dopriať častejšie.

Štatistika tvrdí, že Karlovarský kraj navštevujú hlavne Nemci, a my Slováci sme počtom tesne za nimi. V samotných Karlových Varoch to na prvý pohľad vyzerá trochu inak, všade znie, veď viete, hlavne ruština. V „našom“ hoteli tiež, Imperiál si často bookuje vyššia stredná vrstva Rusov. Personál sa nám automaticky prihováral po rusky a automaticky aj predpokladal, že mu nerozumieme, z čoho občas vznikali zábavné situácie.Nápad postaviť rozprávkový a noblesný hotel s výhľadom na panorámu mesta mal kedysi karlovarský podnikateľ Alfred Schwalb. Zohnal investora, vďaka ktorému sa vyriešila aj doprava do kopcovitého terénu – lanovkou, ktorá dodnes patrí k miestnej emhádé. Stavať sa začalo roku 1910, za dva roky nad mestom vyrástol veľkohotel utopený v zeleni. Na jeho stavbu bola po prvý raz použitá technológia liateho betónu. Mahagonový nábytok v štýle Sheraton, Chippendale a Adam priviezli až z Viedne. Luxusné ubytovanie si tu v prvých rokoch užívali Rothschildovci, ruský veľkoknieža Pavel, americké filmové hviezdy Douglas Fairbanks a Mary Pickfordová, hudobný skladateľ Richard Strauss i prezident T. G. Masaryk. V roku 1948 bol hotel znárodnený, stalo sa z neho štátne sanatórium. Bývalú noblesu mu vrátila v roku 2003 rekonštrukcia, ktorú financovala spoločnosť Imperial Karlovy Vary.O hostí sa teraz stará dvesto zamestnancov. K hotelu jazdí autobus, dostanete sa k nemu aj lanovkou – a lekári vám, samozrejme, odporučia vychádzku dole do mesta. Okrem nezabudnuteľného ranného výhľadu dnes hotel ponúka elegantné pohodlie, špičkovo vybavené balneocentrum a zážitkovú gastronómiu. K posledne menovanej len toľko, že to bol naozaj kulinársky zážitok. Z ponuky „romantickej večere pre dvoch“ v reštaurácii Paris sme si vyberali "vejce s lanýžem, telecí ossobuco, kachní stehno, jelení hřbet, panenku z divočáka", a cisársky trhanec, sladkú klasiku z čias monarchie, mňam. Kuchársky tím oprávnene nosí ocenenia z medzinárodných súťaží a varí, keď treba reprezentovať, aj štátnym návštevám. V reštaurácii Prague vidíte priamo na ruky kuchárov, ktorí vám pripravujú jednu z predpísaných diét. Prekvapilo nás, že do diéty číslo 3 patrí aj bravčové koleno.

Čo všetko sa dá v Karlových Varoch stihnúť za dva a pol dňa? Zopár procedúr, vaňové kúpele, zábaly v bahne, inhalácie kyslíka, samozrejme, nejaká tá masáž, plávanie v bazéne plus sauna, výber je veľký. V športovom centre je v ponuke klasika (aerobik, pilates, tenis), aj špecialitky ako flowin, kettlebells či orientálne tance alebo boulderingová stena. Hodinu latino tancov v hotelovom anglickom klube sme zmeškali, koná sa každý štvrtok, v sobotu je na programe, piatkové večery sú venované jazzu. Nám k welcome drinku spievala Elena Sonenshine, bývalá študentka práva, ktorá zbehla k štúdiu spevu, ten okrem pražského konzervatória študovala aj v Bostone, kde jej vyšli dve CD.Vychádzka po kolonáde musí byť, k dobrému bontónu patrí aspoň na chvíľu sa zaradiť do zástupu hostí, ktorí pomaly sŕkajú tunajšiu liečivú vodu a premýšľajú, čo s načatým dňom, pitná kúra sa tomu hovorí, zaberá na zažívacie problémy. Kolonády stoja nad dvanástimi prameňmi, najvýdatnejší a najteplejší sa volá Vřídlo, s vodou teplou 72 °C, ktorá tryská do výšky 12 metrov. Kvôli zlepšeniu zdravia sem chodia tisícky ľudí, ďalší prichádzajú kvôli kultúre, nákupom a zábave.


Kolégium kúpeľných lekárov vybralo dvadsaťdva terénnych trás v okolí, ktoré odporúčajú pacientom s oslabeným pohybovým aparátom. Kúpeľné vychádzky majú svoje čaro a efekt, malebný výhľad na centrum a panorámu mesta za to stojí. Ani mestskú turistiku v Karlových Varoch nepodceňujte, predsa len ide o terén z kopca alebo do kopca. Ja som ju trošku podcenila, takže som bola nútená uprostred sobotňajšej vychádzky po prvé, zamieriť k Baťovi a kúpiť si pohodlné tenisky, a po druhé, zohnať v najbližšej lekárni náplaste na ošúchané nohy. Aj tu sa ukázalo, že všetko zlé je na niečo dobré, milá pani magistra, keď počula slovenčinu, nám poradila, že si nemusíme dať obed ausgerechnet na hlavnej kolonáde („domácí tam ani nepáchnou, za ty ceny?“), dobre a cenovo prijateľne sa najeme aj u Tomáša v bočnej uličke vľavo pár metrov pred múzeom Bechera. A fakt, bašta paní Věry, teda „šťouchané brambory se zelím, vepřová pečeně a moravské uzené“, porcia pre veľkého chlapa, stála len 175 korún českých. „Vepřové koleno se zelím, křenem a hořcicí“ je tu vážne považované za delikatesu, aj u Tomáša vyšlo drahšie ako prudko jedlá „paní Věra“ (stálo 240 Kč, pre vašu základnú cenovú orientáciu). Samozrejme, dobré jedlo treba zapiť českým pivom, skvele nám chutilo, že ďakujeme, pani magistra!Plán pozrieť si poobede návštevnícke centrum sklárne Moser a múzeum Bechera, vrátane ochutnávky Becherovky, žiaľ, nevyšiel, všetky termíny mali vypredané a to sme sem prišli mimo hlavnej sezóny. Takže dobrá rada: lístky na prehliadky si objednávajte niekoľko dní vopred, môžete aj e-mailom, kontakt si ľahko vygooglite. Inak vám ostane náhradný program, čo iné, nakupovať, nakupovať, nakupovať.

Ak budete mať na Karlovarský kraj viac dní – v ponuke sú okrem víkendoviek aj týždňové relaxačné a troj-štvortýždňové liečebné pobyty, tie sú zamerané predovšetkým na pohybové a zažívacie problémy – nudiť sa nemusíte. Zopár tipov na výlety v okolí: hrad Loket, na ktorom vás čaká prehliadka stredovekého väzenia, múzea zbraní a výstavy porcelánu * gotický hrad a barokový zámok v Běčově nad Teplou s relikviárom svätého Maura, pamiatkou európskeho významu a zlatníckeho remesla * zámok Kynžvart so slávnym kabinetom kuriozít * Kláštor premonštrátov Teplá s historickou knižnicou, druhou najväčšou v Čechách * najstaršia baňa na svete Svornosť, v ktorej sa začalo ťažiť v roku 1518, najskôr striebro, potom urán, dnes sa tu čerpá radónová voda na liečebné účely * Krušné hory, v lete raj pre turistov a cyklistov, v zime pre lyžiarov * desať golfových ihrísk, z nich sedem 18-jamkových, golfový klub v Karlových Varoch bol založený roku 1904 ako prvý v Čechách * a samozrejme svetoznáme kúpele, v Karlovarskom kraji ich majú päť: Karlove Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Lázně Jáchymov s unikátnou radónovou liečbou a Lázně Kynžvart (tie sú pre deti od 2 do 15 rokov)

Titulné foto: © hotel Imperial
 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB