Pozvánka do Turčianskych Teplíc

Pozvánka do Turčianskych Teplíc

Napísala 

Pozývame vás do kúpeľného mesta Turčianske Teplice. Bohato mineralizovaná termálna voda turčianskych kúpeľov má liečivé účinky na ochorenia pohybového aparátu, urologické, nervové a gynekologické ochorenia. Vysoký obsah vápnika, horčíka a fluóru sa využíva na pitné kúry ako prevencia proti osteoporóze a viacerým typom obličkových kameňov, proti žlčníkovým a črevným ťažkostiam.

Nápis na historickej tabuli hlása: "Zloženie a účinok pitnej minerálnej vody z turčianskych prameňov. Základným liečivým zdrojom kúpeľov v Turčianskych Tepliciach je sádrová, zemitá 39 - 44 °C horúca voda (síranovo-uhličitá, vápenato-horečnatá, hypertermálna voda), ktorá sa používa k čiastočným i celkovým kúpeľom, ako aj pitným kúram pri určitých druhoch ochorení. Z urologického hľadiska pre obsah síranu vápenatého, ktorý znižuje pH moču, čiže moč okysľuje, je veľmi vhodná pri fosfátových a karbonátových kameňoch a piesku v močových cestách. Ďalej jej pitie je vhodné pri zápaloch prostaty, lebo obsahuje vápnik a magnézium, ktoré pôsobia protizápalovo a protialergicky. Naša minerálna voda nepôsobí močopudne, čo je pri urologických problémoch jej nevýhoda. Z hľadiska zažívacieho systému je vhodná pri zápaloch sliznice hrubého čreva, kde pôsobí na sliznicu ukľudňujúco, ďalej pri ochoreniach žlčníka, lebo zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče. Je vhodným nápojom a zároveň liečivým prostriedkom  pri hyperacidite, t.j. pri zvýšenej tvorbe a obsahu kyseliny žalúdočnej. Nedoporučuje sa piť pri nedostatočnej tvorbe žalúdočnej kyseliny."

 

Z televízneho seriálu Kolonáda divákom určite utkvel v pamäti historický park. Vojdite do Parku slávy, v ktorom nájdete lavičky venované známym osobnostiam kultúry, napríklad Patrickovi Swayzemu alebo Jozefovi Bednárikovi.

Pri návšteve mesta a kúpeľov si nezabudnite pozrieť aj Galériu Mikuláša Galandu, maliara, grafika a ilustrátora, ktorý sa v Turčianskych Tepliciach narodil. Galandova avantgardná tvorba je známa hľadaním jednoduchosti, pevnosti tvarov, monumentality. V "ružovom" a pastelovom období tvorby, ktoré sa začalo po svadbe s milovanou ženou, vyjadrujú jeho maľby, predovšetkým ženské akty a madony, nežnosť, lyrickosť, jemnú zmyselnosť, ľudské šťastie: "A tak prichádzam k sebe sám veľkou okľukou, ako moreplavec, ktorý precestoval celý svet a videl všetky krásy sveta, zrazu si uvedomí krásu rodnej zeme."    

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB