Po celý rok za zdravím

Po celý rok za zdravím

Napísala 

Poďte sa baviť, poznávať nových priateľov, prežiť týždeň u nás aktívne a s humorom," - tak znie pozvánka oblastného spolku Českého červeného kríža z Hradca Králové, ktorý pozýva ľudí s chorobami pohybového aparátu a vo veku 55+ na cenovo zvýhodnené rekondičné pobyty do hotela Mas v Sezimovom Ústí. V čase, keď sme hotel navštívili my, sme tam stretli aj štyroch hostí zo Slovenska.

Rozcvička, aj keď doma si ju dáva málokto, tu patrí k aktívnemu začiatku dňa. Nasleduje čas na masáže a plávanie v krytom bazéne. Cvičiteľka Julie Vavřínová približuje výhody pohybu vo vode: „V bazéne precvičujeme predovšetkým kĺby. K zostave jednoduchých cvikov pridávame postupne aj niečo z ergoterapie. Zábavné cviky zlepšujú koordináciu celého tela. Cvičia sa so zatvorenými očami, aby človek lepšie precítil každý pohyb, aby ho „prehnal“ aj cez mozog a uvedomil si, čo presne robí. Že nielen mácha rukami či nohami vo vode, ale intenzívne trénuje. Túto zostavu si môžu klienti precvičovať aj doma, pomáha predovšetkým ľuďom po úrazoch.“

Najzdravším druhom pohybu je chôdza, preto je každý deň na programe vychádzka alebo výlet do okolia. Sezimovo Ústí tvorí s Planou nad Lužnicí a Táborom trojmestie. Autobusom počas spoločného výletu alebo mestskou dopravou sa dostanete k historickému centru Tábora, mesta s husitskou históriou, múzeom, radnicou, katakombami pod celým námestím, divadlom i aquaparkom, romantickými uličkami s obchodíkmi a kaviarničkami. Peši cez Holečkovy sady prejdete k známemu pútnickému miestu, barokovému chrámu a kláštoru v Klokotoch. Ten, kto rád bicykluje, ocení dobre vybudované cyklotrasy.

Tipy na výlety do okolia

Tábor * Zrúcanina Kozí Hrádok * Písek * Zámok Hluboká * Hrad Zvíkov * Zámok Červená Lhota
Krajina s rybníkmi v údolí rieky Lužnice tak nadchla druhého prezidenta 1. ČSR Edvarda Beneša, že si blízko miesta, kde podľa legendy kedysi kázal Majster Jan Hus, dal postaviť rodinnú vilu. S manželkou Hanou nemali deti. Svoj domov po celý život zútulňovali spoločne. Hana, vášnivá zberateľka starožitností, zariaďovala interiéry, Edvard Beneš sa viac venoval záhrade, často hovoril, že stromy prežijú človeka. Dnes sa pod konármi stromov, ktoré tu zasadil, fotia v svadobný deň novomanželia, niekoľko párov sa dokonca priamo v parku Benešovej vily sobášilo.

Štěstí! Co je štěstí? Muška jenom zlatá!

Určite si spomínate na kultovú scénu z filmu Vyšší princíp. Viete však, kto napísal túto báseň? Adolf Heyduk, učiteľ z píseckej reálky. Je autorom 61 básnických zbierok, priatelil sa s Nerudom i Hálkom a tvoril ešte v rokoch, keď sa k slovu hlásili Čapek a Wolker: „Hovorím s ozvenami skál a túžim vystihnúť tlkot ich sŕdc.“ Jeho o 25 rokov mladšia žena mu porodila dve dcérky, no jedna umrela ako dvojmesačná a druhá štvorročná. Skľúčený Heyduk nachádzal útechu v prírode: „Les človeka modliť učí.“ V dome, ktorý si dal postaviť na dôchodok a v ktorom ho ešte dvadsať rokov navštevovali literárni priatelia, je dnes múzeum básnika, ktorého citlivá duša našla vhodné miesto pre život i tvorbu práve v Písku. Mimochodom, v Písku sa zrejme dobre žije aj dnes, rodí sa tu veľa detí a jeho obyvatelia sa dožívajú vysokého veku, žije tu jedenásť viac ako 105-ročných ľudí.

V hoteli MAS podávajú chutné špeciality juhočeského kraja, klasiku českej kuchyne i diétne jedlá. Ak sa rozhodnete pre aktívnu dovolenku v Sezimovom Ústí, nezabudnite si vziať so sebou oblečenie vhodné na vychádzky a výlety, pohodlnú obuv a plavky, lieky, ktoré užívate – a hlavne dobrú náladu.

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB