Knihy o diétach

Napísala 

Knihy o chudnutí, najmä tie, ktoré sľubujú rýchle a ľahké zhodenie kilogramov, patria k zaručeným bestsellerom. No po boome rôznych diét sa už konečne dostávajú do popredia aj autori, ktorí propagujú „nediétny“ prístup k chudnutiu, teda postupný návrat k zdravému životu a optimálnej hmotnosti. Tu nájdete knižné tituly, ktoré nebazírujú na prísnej diéte, ale učia ľudí stravovať sa vyvážene a zdravo, čo je síce dlhšia, ale istejšia cesta aj k lepšej postave.

 

Marion Grillparzer
RYCHLÝ DETOX
7denní detoxikační program
GRADA, 128 s.
Marion Grillparzer (ročník 1961) sa roky zaujíma o súvislosti výživy a zdravia. O tejto aktuálnej téme napísala viacero bestsellerov, ktorým vtlačila vlastný rukopis. Píše ich ako mix interview s odborníkmi, príbehov ľudí, ktorí zmenili svoj život a začali zdravo žiť, a fundovaných rád, ktorými motivuje svojich čitateľov k zdravšiemu životnému štýlu. Má svoj vlastný blog www.xunt.de. V knižnej novinky Rychlý detox sa zamerala na tému očisty tela v priebeho jedného týždňa. Jej základ tvoria predovšetkým zdravé zeleninové polievky, pitie čajov, vyklúčenie cukru a lepku, zásadité kúpele. Nezabúda ani na očista psychiky dobrou náladou a odpútaním sa od stresu,od mobilov a sociálnych sietí. Pretože detox musí byť aj zábavný.
 

Wayne Scott Andersen
NAJDĚTE SVÉ IDEÁLNÍ ZDRAVÍ!
Jak spokojeně, šťastně a zdravě žít do 90 let či ještě déle
CPRESS, 214 s.
Toto je prvá kniha v češtine, ktorej autorom je doktor Andersen, predtým primár na záchranke, teraz zakladateľ úspešného centra pre kontrolu hmotnosti v Baltimore a autor viacerých bestsellerov venovaných manažmentu zdravého životného štýlu. Ako píše v svojich knihách, po rokoch práce v zdravotníctve dal výpoveď, lebo sa už nechcel zameriavať na liečbu chorôb, ale na budovanie zdravia. Propaguje fungujúce kroky, ktoré pomáhajú ľuďom prelomiť fyzické i psychické bariéry a vedú ich k zmene života. Prednáša po celom svete o tom, ako môžeme prekonať epidémiu obezity a presmerovať systémy zdravotnej starostlivosti tak, aby sa zameriavali na zdravie ľudí. Veď každý z nás by si chcel povedať to, čo mohol konečne povedať jeho z Andersenových klientov ilustrátor Seymour Schachter: „Keď som zlyhal v každej diéte, členstve v posilňovni aj domácom fitness programe, mal som pocit, že je mojím osudom prežiť zvyšok života ako muž bez formy, s nadváhou a nezdravými vyhliadkami do budúcnosti. Po prečítaní knihy doktora Andersena som pochopil, že mám konečne dosť sily na to, aby som prevzal kontrolu nad svojím zdravím a žil ten druh fit, zábavného a naplňujúceho života, aký som si vždy predstavoval, keď som bol mladší.“
 

Patrick-Pierre Sabatier

KNIHA O VŠECH DIETÁCH
Motto, 376 s.
Keď zadáte do vyhľadávača heslo „redukčná diéta“, vyhodí vám tisíce až státisíce hesiel. Názov tejto publikácie úspešného francúzskeho lekára a odborníka na výživu tvrdí, že sa bude venovať všetkým z nim. V skutočnosti však Patrick-Pierre Sabatier hneď v úvode prezrádza, že skutočne účinných diét, ktoré naozaj umožňujú schudnúť a nepribrať, je len sedem. Tie ostatné sú buď nezmyselné, škodlivé, alebo len variáciou týchto siedmich základných prístupov k stravovaniu pri chudnutí. V svojej knihe prináša vedecky overené fakty o tom, prečo väčšina diéta nefunguje, a ak na chvíľu aj funguje, prečo prináša so sebou neželaný jo-jo efekt. Zoznamuje čitateľa s historickým prierezom prístupu spoločnosti k obezite (ktorá bola v minulosti považovaná za symbol úspechu) a podáva prehľad historicky najznámejších diét, ich plusov a mínusov, vrátane negatívnych dôsledkov na zdravie chudnúceho človeka. Existuje teda len sedem naozaj originálnych a relatívne bezpečných redukčných diét s rozličnými prístupmi, z ktorých si každý môže vybrať to, čo mu najviac vyhovuje. Sú to: hypokalorická diéta, delená strava, diéta hyperlipidová, hyperproteinová, hyperprotidická, hyperglycidová a ich prípadná kombinácia. Autor uvádza aj diétny test, podľa ktorého môže každý človek zistiť, ktorá z týchto diét je pre neho najvhodnejšia.

Elisabeth Lange

DIETA JEN TAK MIMOCHODEM

Vybírejte si správný jídlo

Grada, 222 s.

Žiaden človek – ani ten, ktorý naozaj potrebuje schudnúť – nechce, aby sa všetko v jeho živote točilo okolo chudnutia. Keby sa neustále zaoberal tým, čo má a čo nesmie jesť, vzbudilo by to u neho akurát frustráciu a pocit hladu. Kniha Dieta je tak mimochodem poskytuje jednoduchý a rýchle pochopiteľný prehľad o tom, ktoré potraviny sú pre zdravé stravovanie dobré a ktoré menej, či vôbec nie. Podľa týchto praktických rád sa v obchode ľahko zorientujete, ktoré potraviny máte kúpiť a ako ich doma pripraviť. Naučí čitateľa myslieť ako myslia štíhli ľudia a zorientuje ho v potravinách, po ktorých sa chudne. Porovná croissanty s rohlíkmi z kysnutého cesta, tofu s hovädzím mäsom, bielu ryžu s cestovinami, hranolky s knedlíkmi, tvrdé syry s mäkkými syrmi – a viaceré z  údajov o ichvýživovej hodnote vás môžu prekvapiť. Podrobne sa venuje aj mýtom o nápojoch.
 

Jarmila Mandžuková

CHUDNEME S ROZUMOM

Príroda, 136 s.

Ako schudnúť a udržať si hmotnosť bez diét a trápenia. Rady, návody a chutné jedlá. Autorka tejto knihy, poľnohospodárska inžinierka, zhrnula síce známe, ale zväčša nedodržiavané rady, tipy a recepty, vďaka ktorých sa chudne i bez tyranskej diéty. Je skúsenou propagátorkou zdravého varenia i zdravého životného štýlu, hoci do dvadsiatich šiestich rokov nevedela uvariť nič. Hovorí, že jej kariéra autorky kníh o výžive sa začala v kuchyni až potom, ako jej ultrazvuk v štvrtom mesiaci tehotenstva ukázal, že čaká dvojičky. Tehotenstvo znášala ťažko, s nevoľnosťami a tráviacimi problémami. Budúcej matke nechutilo predovšetkým mäso, no uvedomovala si, že bielkoviny sú pre zdravý vývoj jej detí nevyhnutné. Práve vtedy sa začala zaujímať o výživové tabuľky, študovala informácie a vymýšľala vhodné zloženie stravy tak, aby sebe a nenarodeným deťom zaistila čo najkvalitnejšiu výživu. Odvtedy napísala 80 väčšinou kuchárskych kníh, ktoré vyšli v Čechách i na Slovensku. Chudneme s rozumom je najnovšia z nich.

Všetky knihy si môžete objednať tu:

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB