Zápcha nie je banálny problém

Zápcha nie je banálny problém

Zápcha sa môže niekomu javiť ako banálny problém. Najskôr však iba tomu, kto na ňu netrpí. Objektívne sa zápcha pokladá za významný problém, a to tak lekársky (diferenciálna diagnóza, často zložité vyšetrenia a nie vždy rýchly úspech po liečbe), ako aj ekonomický (drahé vyšetrenia na vylúčenie závažných príčin zápchy, bohatá preskripcia liekov proti zápche) a neraz aj sociálny (horšia kvalita života pri dlhom pretrvávaní alebo častých recidívach).

Za zápchu považujeme stav, keď má človek stolicu menej ako trikrát do týždňa, stolice je málo a má tvrdú konzistenciu. Ak sa stolica po úpornej snahe predsa len „podarí“, často ostáva pocit nedokonalého vyprázdnenia. Vyprázdňovanie je často možné jedine za pomoci úporného tlačenia a môže byť často bolestivé. Zápcha sa väčšinou nepokladá za samostatné ochorenie, ale skôr za príznak, ktorý vzniká pri črevných alebo iných ochoreniach.

Podľa priebehu rozoznávame akútnu zápchu, ktorá môže vzniknúť náhle u zdravých ľudí, ktorí bežne nemajú problémy s vyprázdňovaním. Známe sú „cestovateľské“ zápchy, ktoré vznikajú u niektorých ľudí situačne, keď vybočia z bežného každodenného rituálu. Väčšinou trvajú iba krátko a po návrate domov ťažkosti rýchlo ustupujú. Niekedy potrebujú jednorazovo užiť lieky proti zápche (tzv. laxatíva). Sporadická zápcha väčšinou nepredstavuje pre človeka závažný problém. Naproti tomu chronická zápcha je závažným zdravotným i sociálnym bremenom.

Zápcha môže mať rôzne príčiny. Najčastejšou ide o návykovú (habituálnu) zápchu, keď sa pocit nutkania na stolicu stráca postupne. Defekačný reflex sa nedostaví napriek tomu, že konečník je naplnený. Nazýva sa aj funkčnou zápchou a vzniká pri nesprávnych stravovacích návykoch s nedostatkom vlákniny a slabým pitným režimom. Ak denne prijímate v potrave menej ako 20 g vlákniny (nekonzumujete dostatok zeleniny, ovocia, strukovín a celozrnných výrobkov) a pijete menej tekutín ako jeden liter, takmer s istotou budete mať tvrdú stolicu. Zápcha často vzniká aj pri neprirodzenom potlačení nutkania na stolicu, pri cestovaní alebo zo spoločenských dôvodov, ak dáte práci, návšteve, či nákupom prednosť pred odchodom na toaletu a vyprázdnením, alebo ak nemáte WC nablízku, keď ho potrebujete. Zatláčanie stolice pri nutkaní sa objavuje niekedy u celkom drobných detí – pri nutkaní tlačia stolicu, avšak nie von, ale dnu – nazad do konečníka. Ak zápcha trvá dlho, nebagatelizujte tento zdravotný problém. Najlepšie urobíte, ak navštívite svojho ošetrujúceho lekára.

Spastická návyková zápcha sa okrem zápchy prejavuje aj kŕčovými bolesťami brucha. Stolica je bobková, kúskovaná, niekedy tenká ako tužka. Konečník je zovretý (spastický), a to aj vtedy, ak sa v ňom nenachádza žiadna stolica. Sprevádza ho typický pocit neúplného vyprázdnenia. Tento druh zápchy môže byť súčasťou funkčného ochorenia, ktoré sa nazýva syndróm dráždivého čreva alebo iritačný tračník.

Syndróm dráždivého čreva je chorobou s dlhodobým priebehom, pri ktorom sa väčšinou striedajú obdobia bez ťažkostí s opakujúcimi sa príhodami často veľmi silných a nepríjemných črevných ťažkosti. V popredí sú epizódy bolestí brucha a následné bolestivé vyprázdňovanie stolice spočiatku tvrdej zápchovej, neskôr formovanej a postupne rednúcej, až nakoniec odchádza niekedy až úplná „voda“. Takéto neprirodzené vyprázdňovanie stolice sa objavuje ráno a nazýva sa črevný debakel. Debakle môže vyvolať nevhodná strava, ale často aj neprimerane silná a dlhodobá psychická záťaž (stres), niekedy i neprimeraná fyzická záťaž.

Ďalším typom zápchy je tzv. syndróm lenivého čreva. Táto porucha sa vyznačuje slabou pohyblivosťou (peristaltikou) hrubého a niekedy aj tenkého čreva. Postihnuté bývajú väčšinou mladé ženy, problémy sa začínajú už v detstve a ťažkosti vrcholia vo veku 40 rokov. Pri dlhotrvajúcich problémoch majú pacienti predĺžené a rozšírené hrubé črevo. Dnes sa uznáva, že príčinou najčastejšie býva poškodenie nervovej pletene v črevnej stene spôsobené dlhodobým a častým užívaním dráždivých preháňadiel zo senného listu. Dôrazne vás varujem pred ich užívaním, nielenže vás nezbavia zápchy, ale môžu vašu situáciu zhoršiť tým, že poškodia nervové pletene v hrubom čreve a činnosť čriev ešte viac spomalia, čím zápchu zafixujú v bludnom kruhu.

Príčinou zápchy niekedy býva aj dlhodobé užívanie liekov s obsahom železa, vápnika, ale aj mnohých ďalších. Takisto sa na nej podpisuje nedostatok pohybu a sedavý spôsob života.

Náhly vznik zápchy, najmä ak sa objaví u ľudí v strednom a staršom veku a je sprevádzaný chudnutím, chudokrvnosťou a prítomnosťou krvi v stolici, je vždy podozrivý. Aby ste vylúčili závažnú diagnózu, absolvujte kolonoskopické vyšetrenie!

 

Lekár radí

Pri chronickej zápche zmeňte životosprávu

Cvičte, hýbte sa dostatočne a každý deň

Zvýšte príjem tekutín na 2 – 4 l denne

Zjedzte každý deň 1 kg zeleniny a ovocia

Jedzte viac strukovín

Namiesto bieleho chleba jedzte celozrnný

Obmedzte pitie čierneho čaju

 

Tréning defekačného reflexu („toaletný“ tréning):

Ráno vypite nalačno veľký pohár vlažnej vody (aj 0,5 l)

K raňajkám pite džús, zriedenú kompótovú šťavu alebo surové mlieko

Často konzumujte jogurty s probiotickými kultúrami

Konzumujte sušené ovocie, najmä slivky, a kompótové ovocie

Vypite čiernu zrnkovú kávu (s kofeínom)

Na raňajky zjedzte aspoň 250 g zeleninového šalátu

Navyknite si chodiť na WC v rovnaký čas, najlepšie po raňajkách

 

Proces nácviku pravidelnej defekácie môže trvať niekoľko dní, niekedy aj týždňov. Buďte trpezliví, nič sa nestane, ak sa vám to hneď nedarí. Niektorým ľuďom dočasne pomáhajú glycerínové čapíky. Nespoliehajte sa však len na ne, snažte sa obnoviť správne návyky pravidelnej stolice. Ak u vás pretrváva úporná a dlhotrvajúca zápcha, navštívte lekára. Môže vám pomôcť tým, že vám predpíše laktulózu, nevstrebateľný cukor, ktorý sa v hrubom čreve rozkladá pomocou baktérií na jednoduché kyseliny (octovú a mliečnu) a tie povzbudzujú tvorbu mäkkej stolice. Tento sirup pomáha obnoviť fyziologický rytmus vyprázdňovania hrubého čreva. Používanie laktulózy nie je návykové a nepriberá sa po ňom, keďže je to nevstrebateľný cukor. Môžu ho užívať aj tehotné ženy, deti a diabetici. Pri odstraňovaní zápchy pomáhajú aj doplnky výživy s obsahom rozpustnej vlákniny a probiotických kultúr. Z preháňadiel odporúčam aktívne a črevný objem zväčšujúce laxatíva. Krátkodobo možno akceptovať aj minerálne soli na báze síranu magnézia, ktoré sa nachádzajú v niektorých minerálkach. Šetrným preháňadlom sú glycerínové čapíky. Pri pomalej činnosti čriev vám lekár môže predpísať lieky zo skupiny prokinetík. Najväčší význam však majú vyššie popísané pozitívne zmeny v životospráve.

Túto kapitolu nájdete v knihe

MUDr. Peter Minárik: VADEMECUM ZDRAVEJ VÝŽIVY

Ďalšie knihy tohto autora:

Peter Minárik a Daniela Mináriková

Rakovina a výživa: mýty a fakty 1, 2

Kontakt, 192 s.

Knihy Rakovina a výživa: mýty a fakty 1, 2 si môžete objednať na 0908 069 388 alebo Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., každá stojí 5,00 eur plus poštovné a balné, pošleme vám ju poštou na dobierku.

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB