Tejpovanie

Tejpovanie

Napísala 

Dve knihy českých lekárov o technike tejpovania vychádzajú zo skúseností zahraničných i domácich odborníkov v oblasti fyzioterapie a rehabilitačného lekárstva. Ide o metódu, ktorú celosvetovo spropagoval japonský chiropraktik Kenzo Kase, čím položil základy zvládania bolesti pri športových výkonoch, hojenia poranených tkanív, prietoku lymfy, krvi a zlepšovania pohyblivosti kĺbov.

Jitka Kobrová – Robert Válka
TERAPEUTICKÁ VYUŽITÍ KINESIO TAPU
Grada Publishing, 154 s.

Ak máte problémy s lymfatickým systémom a žijete na Slovensku, máte smolu. Angiológov je málo a možnosti liečiť tento úporný zdravotný problém s vážnymi dôsledkami nie sú dostatočné. Kniha českých odborníkov, ktorú vydala Grada, predstavuje aj slovenským pacientom techniku kinesiotejpingu, ktorá sa začína naplno presadzovať v rehabilitácii i liečbe. Azda prvý raz sme ju vo väčšej miere zaznamenali na olympijských hrách v Aténach, kde bolo vidieť, že mnohí zahraniční športovci majú na telách nalepené zvláštne farebné pásy. Autorom tejto techniky je japonský chiropraktik Kenzo Kase, ktorý spropagoval fakt, že nalepené elastické pásky podporujú hojenie poranených tkanív, pohyblivosť kĺbov, ako aj prietok krvi a lymfy. Tejpovanie vyzerá ako jednoduchá technika, avšak v rukách laikov a pri nesprávnom použití môže narobiť namiesto úžitku škodu. Ak ju chcete používať a dosiahnuť potrebný liečebný efekt, vyžaduje to prax a určitý stupeň zručnosti. Kinesiotejping si dnes našiel miesto nielen v športe, ale aj vo fyzioterapii, ortopédii, pediatrii, neurológii, terapii lymfedému a pri liečbe poranení a jaziev. Autormi knihy sú fyzioterapeutka Jitka Kobrová a MUDr. Robert Válka, rehabilitačný lekár v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe.
 


Jitka Kobrová
LYMFOTAPING
Terapeutické využití tejpování v lymfologii
Grada, 136 s.

Štyri roky po prvom vydaní publikácie Terapeutické využití kinesio tapu (a neskoršieho prepracovaného vydania Terapeutického využití tejpování) vydala Grada ďalšiu knihu, ktorá prináša nadstavbu k dosiaľ publikovaným informáciám a technikám tejpovania. Zameriava sa predovšetkým na tejpovanie lymfatického a kardiovaskulárneho systému. Tejpy patri do rúk tým, ktorí s nimi profesionálne pracujú. Táto kniha ich naučí, ako ošetrovať povrchový i hlboký lymfatický systém, ako ošetrovať jazvy, ako používať tejpy pri lymfedéme a pri chronických aj akútnych opuchoch. Lymfotajping vyzerá na prvý pohľad ako jednoduchá technika, vyžaduje však znalosti funkčnej anatómie lymfatického systému a manuálnej lymfodrenáže. Odpovedá teda nielen na otázky „ako“ lymfotejp aplikovať, ale najmä „kam“.

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB