Takmer neviditeľné rovnátka

Takmer neviditeľné rovnátka

Napísala 

Koľko komplexov majú „na svedomí“ krivé či vyčnievajúce zuby! Cestu k sebaistému úsmevu teraz môžu výrazne skrátiť priesvitné alignery, ktoré nahrádzajú osvedčené, no dosť nepohodlné zubné strojčeky. Samozrejme, treba počítať s tým, že cena je vyššia, za pohodlie a krásu sa platí viac.

Už staroegyptské múmie, ktoré mali krivé zuby zviazané dohromady črievkami, môžeme brať ako dôkaz o tom, že ľudia odjakživa vnímali nerovné zuby ako problém. Dôvodov je veľa: dokonalý chrup dobre požuje potravu a tým prispieva k dobrému tráveniu; tvar predných zubov je dôležitý pre správnu výslovnosť; tvar chrupu vplýva aj na dýchanie, dieťa s neharmonickým chrupom dýcha pootvorenými ústami, nie nosom; pravidelne tvarovaný chrup sa ľahšie čistí a dobrou hygienou človek predchádza zubným kazom; no a samozrejme, hlavný dôvod je estetický. Harmonicky usporiadaný chrup prispieva k tomu, aby bola aj tvár harmonická a úsmev príjemný. Výskumy dokázali, že usmievajúci sa ľudia s harmonickou tvárou majú od detstva viac priateľov, v dospelosti získavajú lepšiu prácu a lepší plat a dokonca sa zistilo, že aj zločinci s harmonickou tvárou dostávajú za svoje činy nižšie tresty.

Technológie sa vyvíjajú aj v ortodontickej liečbe. „Dosiaľ sme mali k dispozícii len fixné aparáty, ktoré sa pevne nalepia na povrch zuba. Je to ich výhoda, ale aj hendikep. Zubné strojčeky, takzvané rovnátka sú nepohodlné pre mäkké tkanivá a pre nositeľa väčšinou znamenajú estetický problém,“ hovorí čeľustný ortopéd MUDr. Matúš Cinzer, ktorý dnes už pracuje aj s alignermi. Zuby sa naskenujú pomocou 3D skenera, 3D tlač potom vytlačí alignery zo špeciálnej priehľadnej fólie, ktoré sú plne „šité na mieru“ každému pacientovi a rešpektujú jeho individuálnu anatómiu. Približne každé dva týždne sa priesvitné vyrovnávače vymieňajú, aby postupne posúvali zuby na želané miesto. Tieto rovnátka sú takmer neviditeľné. Treba ich nosiť 22 hodín denne, vyberajú sa len kvôli čisteniu, jedeniu a prípadne pitiu farebných nápojov.

Novinkou v liečbe sú urýchľovacie vibračné prístroje. Vibračné prístroje už od polovice osemdesiatych rokov hoja kostné zlomeniny a liečia osteoporózu. Dnes sa využívajú aj pri urýchľovaní posunu zubov tým, že uvoľňujú jemné pulzy, ktoré prechádzajú koreňmi zubov do okolitého kostného lôžka. S frekvenciou 30 Hz aktivujú bunky a urýchľujú remoduláciu kostí a posun zubov až o 50 percent.

Nový spôsob liečby rieši také problémy pri vyrovnávaní zubov, ako sú stiesnené zuby, medzery medzi zubami, skrížený zhryz, predhryz a obrátený hryz. Ocenia ich hlavne tínedžeri, športovci a ľudia, ktorí trpia na bruxizmus, teda škrípu zubami, alebo zuby zatínajú. Vo svete už tento systém liečby využili štyri milióny ľudí.

Viac informácií nájdete na: www.invisalign.sk

Posledná úprava 10.12.2016

Nájdete nás na FB