Stretnutie po rokoch

Napísala 

- Jeee, to je super, že sme sa takto stretli! Koľko rokov sme sa to nevideli? Ešteže niekto poriada tieto veľtrhy. Môžem ťa pozvať na kávu? Alebo si dáš niečo iné? Ja nemôžem, len minerálku, to vieš, doktori. Občas ma pobolieva žalúdok - povinná daň stresu. Človek nie je stavaný na takú záťaž, s tým príroda nepočítala.

Už to nie je ako kedysi, pamätáš, tie množstvá praženice a konzerv, čo sme pojedli na intráku! A tie hektolitre kávy, čo sme boli schopní vypiť pred skúškami! Dnes už viem, že sú isté veci, ktorým sa radšej treba vyhnúť. Mám stuhnutú chrbticu, ráno ma vždy bolí celý človek... Musíte sa šetriť, už nie ste práve najmladší, povedal mi môj kardiológ. No a moja žena tiež. Boli sme na dovolenke pri mori, chcel som sa jej predviesť, predstav si, pred vlastnou ženou som chcel machrovať, a vieš, čo mi urobila? Bezradne stepovala po pláži, a keď som sa vracal nadšený z toho, aký skvelý plavecký výkon som podal, kričala na mňa pred všetkými tými ľuďmi: Vieš, ako som sa o teba bála? Uvedom si, že už nemáš tridsať rokov! A nemáš ani štyridsať! Ba ani päťdesiat!

No, mám päťdesiatdva, a čo? Ešte šťastie, že jej tam nikto nerozumel.

Ale môj kardiológ ma aj tak naháňa do cvičenia, vraj mám zanesené cievy, v krvi plno cholesterolu, mal by som veľa chodiť, plávať, prestať fajčiť. To hovorí mne, človek, ktorého najobľúbenejší pohyb je do kaviarne a naspäť. Stacionárny bicykel mám, ale používam ho ako vešiak na sako. Kardiológ len straší a straší, je to jeho náplň práce. I keď - mal som kolegu, druhýkrát sa oženil, poznáš to, vymenil starší model za nový, a mladá mu porodila dve deti. Malé deti v našom veku, hrôza, len si to skús predstaviť! No a potom bum - infarkt. Jeho druhá žena nariekala na pohrebe: Rozostavia barak, urobí dve deti a potom si umrie...

Aj keď ja si myslím, že mu to za to riziko stálo. Čo povieš? Nestálo? Čo? Už musíš ísť? A to je už všetko? To sa odteraz budeme baviť už iba o chorobách?

 

Tento príbeh vyšiel najskôr v knihe:

Danica Janiaková

ČO S NAČATÝM ŽIVOTOM? Muž a žena na prahu päťdesiatky

Knihu si môžete objednať na č. 0908 069 388 a na info @ klub50.sk, stojí 5 eur, poštovné neplatíte.

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB