Problém 11 % populácie

Napísala 

Pojmy polakizúria a noktúria nie sú príliš známe, hoci pomenúvajú ťažkosti, ktoré postihujú až jedenásť percent populácie. Jedenásť percent, to je 445 miliónov ľudí na svete! O čo teda ide?

V prípade polakizúrie o stav, keď človek močí viac ako sedemkrát za deň, v prípade noktúrie močí jeden a viackrát v noci. Keď sa k tomu pridá nutkavý pocit na močenie a občas aj o únik moču, máme tu pomerne novú (z roku 2002) diagnózu hyperaktívneho močového mechúra. Kľúčovým slovom je urgentný. Ide o naozaj nutkavý pocit, že človek musí už-už močiť, inak sa pomočí, čo sa občas aj stane. Fyziologický pocit nútenia na močenie, ktorý pozná zdravý človek, nastupuje pozvoľna v závislosti od množstva náplne močového mechúra a je možné ho oddialiť aj o niekoľko hodín. No urgencia prichádza náhle, nezávisle od náplne mechúra a prakticky sa nedá potlačiť.

S predispozíciou na toto ochorenie sa človek zväčša narodí. S vyššou pravdepodobnosťou bude mať hyperaktívny močový mechúr v dospelosti a hlavne vo vyššom veku ten, kto sa pomočoval už ako dieťa. Hyperaktívny močový mechúr býva častejšie diagnostikovaný u žien. Vyskytuje sa síce v takmer rovnakom počte aj u mužov, hlavne u tých vo vyššom veku, no muži vyhľadajú lekára zriedkavejšie. Dá sa povedať, že lekárovi, či už obvodnému alebo urológovi, povie o tomto probléme len každý druhý človek, ktorý ním trpí. Tí druhí žijú s pocitom hanby a svoje ťažkosti skrývajú. No ten, kto sa v noci nevyspí, býva na druhý deň unavený, podráždený, nevýkonný a to už je dosť ťažké skryť. Dôsledkom býva aj vyšší počet úrazov, pádov, havárií. Ľudia problém často podceňujú, pripisujú ho starnutiu, liečia sa čajmi, alebo radšej pijú málo, aby nemuseli močiť. A aby zakryli možný únik moču, nosia vložky. Strácajú sebaúctu, neradi chodia na miesta, ktoré nepoznajú a kde nevedia, či nájdu najbližšie WC. Táto diagnóza má negatívny vplyv na ich spoločenský, pracovný a hlavne súkromný život.

Niekedy trvá aj päť rokov, kým konečne vyhľadajú lekársku pomoc, alebo ju nevyhľadajú vôbec. A pritom vyšetrenie je nebolestivé, liečba pomerne jednoduchá, najmä vtedy, ak urológ diagnostikuje problém včas. Nebojte sa ísť za urológom. Na to, aby sa potvrdila táto diagnóza, sa využívajú špecializované dotazníky, denník močenia, fyzikálne vyšetrenie, analýzy moču. Endoskopické vyšetrenie dolných močových ciest sa používa pre vylúčenie alebo potvrdenie prítomnosti chronickej infekcie, kameňa či nádoru.

Vylúčiť treba aj stresovú inkontinenciu, sklerózu multiplex, aj zväčšená prostata „vyrobí“ hyperaktívny močový mechúr. Pomerne často sa stáva, že muž príde za urológom s problémom erektilnej dysfunkcie a počas rozhovoru prizná aj to, že má problémy s močením. S rozpletávaním klbka jeho ťažkostí sa nakoniec stanoví ako primárna diagnóza hyperaktívny močový mechúr.

Pri liečbe ide o zníženie frekvencie močenia a odstránenie epizód úniku moču. Najskôr je potrebné upraviť stravu. Znížiť príjem močopudného kofeínu, čaju, coca-coly, sýtených nápojov. Treba prestať fajčiť. Pomáha aj liečba zápchy a tréning močového mechúra, kým medzi jednotlivými močeniami pacient dosiahne aspoň dvojhodinové prestávky. Najlepšie účinky pri liečbe má farmakoterapia. K dispozícii je ešte neuromodulácia a ako posledné ostáva chirurgické riešenie. Nemusíte sa báť, operácia príde na rad len vo veľmi zriedkavých prípadoch, po vyčerpaní a zlyhaní všetkých dostupných liečebných metód a pri výrazne poškodených obličkách.

Na liečbu sa využívajú inhibítory muskarínových receptov. V podstate všetky lieky vedú k subjektívnej úľave, k predĺženiu času medzi močením a k zvýšeniu funkčnej kapacity močového mechúra. Po niekoľkých dňoch konzervatívnej a farmakologickej liečby príde úľava, v ktorú človek niekedy už ani nedúfal. Doterajšie tabletky teda zaberajú, no majú vedľajšie účinky, ako sucho v ústach, rozmazané videnie, bolesti hlavy. Lepšie sú znášané ich novšie formy, alebo ak sú podávané intraverzikálne či transdermálne (cez kožu). Prichádza čas, aby nastúpila úplne nová generácia liekov. Keďže vieme čoraz viac o podstate tohto ochorenia, vyvíjajú sa nové, efektívne a bezpečné lieky. Prvý z nich je už zaradený do legislatívneho procesu schvaľovania, no pacienti si budú musieť počkať najmenej rok, kým prejde schvaľovacím procesom v Európe a následne u nás.

Ak ste sa teda v popise týchto príznakov našli, vyhľadajte čo najskôr svojho praktického lekára alebo urológa. Nemusíte mať obavy, hyperaktívny močový mechúr je možné diagnostikovať a úspešne liečiť.

 

 

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB