Muži, príďte k urológovi včas!

Muži, príďte k urológovi včas!

Napísala 

Pštros schovávajúci si hlavu do piesku, aj to je symbol starnúceho muža, ktorý začína mať prvé príznaky urologických problémov, ale tvári sa, že ich nevidí. „Keď muž po päťdesiatke riešenie svojich zdravotných problémov odkladá, jeho problém sa zhoršuje, hoci vďaka včasnej diagnostike a liečbe by sa mohol vyhnúť vážnym komplikáciám,“ zdôrazňuje profesor MUDr. Ján Kliment, prednosta Urologickej kliniky JLFUK v Martine a predseda Slovenskej urologickej spoločnosti.

„Preventívne vyšetrenie prostaty je jediný spôsob, ako včas odhaliť vyliečiteľné štádiá rakoviny prostaty,“ apeluje na päťdesiatnikov profesor Kliment. Aj keď mužom toto vyšetrenie plne hradí zdravotná poisťovňa, absolvuje ho len 6 % percent z nich, najmenší záujem o prevenciu je v Banskobystrickom kraji. Dôvodom sú neopodstatnené obavy z vyšetrenia a nízka informovanosť. K jej zvýšeniu by mal prispieť Európsky týždeň urológie 23. - 27. septembra.
Po 1. apríli 2013 je u nás v platnosti nová vyhláška, podľa ktorej by mali byť všetci muži nad 50 rokov vyšetrení u urológa asymptomaticky, teda aj vtedy, keď nemajú žiadne príznaky ochorenia. Tí, ktorí majú v rodine (u prvostupňových príbuzných) rakovinu prostaty, by mali byť vyšetrení preventívne už od štyridsiatky a potom v pravidelných intervaloch podľa ich aktuálneho zdravotného stavu. Dobrá správa znie, že z roka na rok stúpa počet mužov, ktorí toto preventívne vyšetrenie absolvujú. Súvisí to s tým, že sa päťdesiatky dožíva generácia lepšie informovaných mužov, ktorí viac dbajú o svoje zdravie, ako starší muži.
Čo teda muža počas urologickej prehliadky čaká? Tu je stručný výpočet vyšetrení: fyzikálne vyšetrenie, vyšetrenie prostaty per rektum, palpačné vyšetrenie semeníkov, ultrazvuk obličiek a močových ciest, moč chemicky, močový sediment, kreatinín a PSA. Preventívne vyšetrenia sú jednoduché a nie sú bolestivé, naozaj niet dôvodu sa ich báť.
Najčastejším typom rakoviny u mužov je rakovina pľúc, na druhom mieste kolorektálny karcinóm, prostata sa ocitla na treťom mieste v počte ochorení. Prevencia sa nerobí len kvôli odhaleniu možnej rakoviny. K urologickým ochoreniam patrí aj nezhubné zväčšenie prostaty, prostatída, inkontinencia, hyperaktívny močový mechúr, obličkové a močové kamene, urologické infekcie, sexuálne dysfunkcie, neplodnosť, nádory obličiek. Najčastejším urologickým ochorením mužov po päťdesiatke je nezhubné zväčšenie prostaty, tzv. benígna hyperplázia prostaty. Vlani sa na ňu na Slovensku liečilo 75 000 mužov. Toto ochorenie neohrozuje život, no vie ho veľmi znepríjemniť. Zväčšená prostata tlačí na močovú trubicu, spôsobuje časté a urgentné močenie i problémy s erekciou. Muž s vážnejšími štádiami tohto ochorenia po čase odmieta účasť na akýchkoľvek podujatiach, nechce chodiť do divadla ani na výlety, pretože sa obáva, že by nedobehol včas na WC a že by sa kvôli úniku moču spoločensky znemožnil. V noci často chodí na toalety, takže sa nevyspí ani on, ani jeho partnerka. Zo šesťdesiatnikov má túto diagnózu každý druhý, z osemdesiatnikov takmer každý. Prof. MUDr. Peter Bujdák, CSc. z Univerzitnej nemocnice v Bratislave apeluje: „Ak muž príde k lekárovi až vtedy, keď sa nevie poriadne vymočiť, väčšinou ho už čaká chirurgický zásah. Keby prišiel v skorších fázach, najlepšie ešte vtedy, keď nemá žiadne príznaky, stačila by liečba liekmi.“
Docent MUDr. Ivan Minčík, prednosta Urologickej kliniky FNSP Prešov pripomína aj infekcie močových ciest, ktoré tvoria spolu s respiračnými ochoreniami najčastejšie zápalové ochorenia: „Infekcie močových ciest sa týkajú oboch pohlaví. Treba ich odhaliť ešte v začiatkoch ochorenia a hneď liečiť. U dievčat v predškolskom a školskom veku sú 10 x častejšie ako u chlapcov, u žien dokonca 20 – 50 krát častejšie, než u mužov. Súvisí to s anatómiou, ženy majú kratšiu močovú rúru a vyššie riziko prenosu baktérií z konečníka.“ Nepodceňujte príznaky zápalu močových ciest. U mužov je to najmä výtok z močovej rúry a pálenie pri močení, u žien pálenie pri močení, časté močenie, bolesti v podbrušku, zapáchajúci moč, občas sa objavuje aj krv v moči. Ak sa k nim pridá nevoľnosť, teploty, zimnica, nález baktérií v moči, ide o závažný zápal obličiek.

Viac o riešení zdravotných problémov päťdesiatnikov nájdete v knihe Čo s načatým životom?, objednať si ju môžete na 0908 069 388 alebo na info @ klub50.sk, stojí 5 eur, poštovné neplatíte.

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB