Keď rednú kosti

Napísala 

Jedna z troch žien a jeden z piatich mužov nad 50 rokov trpia osteoporózou. Na Slovensku je to takmer 300 tisíc ľudí.

Človeku, ktorému diagnostikovali „rednutie kostí“, ako sa ľudovo toto ochorenie nazýva, ubúda množstvo kostnej hmoty, tým sa oslabuje pevnosť kostí a stúpa riziko zlomenín, často s vážnymi dôsledkami.

Nechceme strašiť, ale...

Osteoporóza postihuje najmä ženy v menopauze a starších ľudí (aj mužov). Ich počet stúpa aj preto, lebo čoraz viac ľudí sa dožíva vyššieho veku. A práve osteoporóza ako chronické ochorenie im môže výrazne zhoršiť kvalitu života. Najobávanejším strašiakom sú zlomeniny. Až 80 % z pacientov má ešte rok po zlomenine krčka stehennej kosti bolesti, pohybujú sa len obmedzene a pri každodenných aktivitách potrebujú pomoc. A až 24 % žien a 33 % mužov do roka po úraze na následky zlomeniny umiera.

Nejde len o problém zdravotný, ale aj finančný. Náklady na liečbu osteoporózy v Európe dosahujú 36 miliárd eur, čo je viac ako si vyžaduje liečba rakoviny prsníka a rakoviny prostaty dohromady.

Máme aj dobrú správu

Ak sa v minulosti pri osteoporóze podával iba vápnik a vitamín D, dnes už sú dostupné viaceré lieky. No vyžadujú si disciplínu, prísne dodržiavanie pokynov lekára a - ako všetky lieky - majú aj vedľajšie účinky. U pacientov, ktorí liečbu čo i len na kratší čas prerušia (lebo si nestihnú včas nechať predpísať tabletky, alebo jednoducho ich zabúdajú brať), však výrazne stúpne riziko zlomeniny.

Najnovší liek proti osteoporóze odstraňuje väčšinu z nedostatkov doterajšej liečby. Účinná látka zvaná denosumab sa podáva raz za šesť mesiacov a to podkožne injekciou. Stačí teda prísť k lekárovi 2 x do roka. Navyše tento spôsob aplikácie odstraňuje nepríjemné vedľajšie účinky na tráviace ústrojenstvo liekov, ktoré sa berú nalačno a ktorých užívanie má aj ďalšie obmedzenia, kvôli ktorým pacienti liečbu prerušujú.

„Kosť vnímame ako pevnú, ale v skutočnosti ide o veľmi aktívne tkanivo, v ktorom počas celého života dochádza k odbúravaniu a k novotvorbne kostnej hmoty,“ vysvetľuje prof. MUDr. Juraj Payer, CSc., prezident Spoločnosti pre osteoporózu a metabolických ochorení kostí. „Osteoporóza vzniká vtedy, keď sa naruší rovnováha medzi odbúravaním a novou tvorbou kostného tkaniva. Liečba denosumabom napodobňuje tieto prirodzené procesy tým, že blokuje tvorbu a fukčnosť osteoklastov, teda buniek, ktoré spôsobujú odbúravanie kostnej hmoty. Zabraňuje tak rednutiu kostí a zvyšovaniu ich lámavosti.“ Denosubam vďaka svojmu unikátnemu mechanizmu účinku, ktorý imituje prirodzený metabolizmus kostí, získal ocenenie Scrip Awards za inovácie a stal sa najlepším novým liekom roku 2010.

Krok za krokom

Ak vám už osteoporózu diagnostikovali, lekár vám okrem liekov zrejme odporučí zmeniť životný štýl, zvýšiť príjem vápnika a vitamínu D, nefajčiť a nepiť alkohol, zdravo sa stravovať a pravidelne sa venovať pohybu, ktorý nebude príliš náročný a bude vás tešiť.

Pacientky však často reagujú na túto diagnózu tým, že obmedzia pohybové aktivity, aby náhodou nespadli a nezlomili si niečo. Aj keď je pri osteoporóze zvýšená opatrnosť potrebná, nemenej dôležitý je aj pohyb a správne zvolené cvičenie. Pomáhajú totiž zlepšiť kvalitu kostí, spevňujú svalstvo a zlepšujú koordináciu pohybov, vďaka čomu môže človek predísť pádu. Nevhodné sú tie športy, pri ktorých sa častejšie padá, ako bicyklovanie, lyžovanie, korčuľovanie. Najvhodnejšia je chôdza, ktorá zvyšuje kostnú denzitu (hustotu). Zdá sa nám taká prirodzená, až sme si zvykli ju podceňovať. Zabudli sme, koľko svalov pri nej zapájame do činnosti, že je účinná a pritom nenáročná, môžeme ju „robiť“ takmer všade a takmer v každom počasí. A že ak sa prechádzame v prírode, zabezpečujeme si aj dostatok vitamínu D, ktorý je nevyhnutný na to, aby náš organizmus vstrebal z toho, čo zjeme, vápnik.

Optimálna dávka je 30 – 60 minútová rezká prechádzka 3 – 5 krát do týždňa. Čo sa týka intenzity, orientujte sa podľa tzv. testu rozprávania. Vaše tempo je primerané, ak počas chôdze dokážete komunikovať, i keď ste trošku zadýchaní. Ak ste zadýchaní príliš a nedokážete dokončiť vetu, zmiernite tempo. Naopak, ak sa rozprávate bez zadýchania, myslite na to, že by ste mali intenzitu chôdze mierne zvýšiť.

Desatoro bezpečnej chôdze
  1. Preferujte chôdzu po rovine a vyhýbajte sa hrboľatému a klzkému povrchu.
  2. Počas dažďa a poľadovice dajte prednosť iným pohybovým aktivitám, pri ktorých vám nehrozí pád.
  3. Kúpte si pohodlnú, ľahkú obuv s protišmykovou podrážkou.
  4. Urobte si z pohybových aktivít príjemnú spoločenskú zábavu s ľuďmi, s ktorými sa cítite dobre.
  5. Ak je to potrebné, nehanbite sa vziať si na pomoc paličku či barlu. Mimoriadne vhodné sú trekové palice, ktoré odľahčujú záťaž kĺbov a chránia pred pádmi.
  6. Sledujte, či dýchate pravidelne.
  7. Všímajte si okolie, tešte sa zo všetkého, čo vidíte a čo robíte pre svoje zdravie.
  8. Zastavujte postupne, nie prudko.
  9. Necvičte a ani na vychádzku sa nevyberte nalačno, no ani s plným žalúdkom. Najlepší čas je 1,5 – 2 hodiny po jedle.
  10. Ak vám to zdravotný stav dovolí, vynechajte výťah a chodievajte radšej po schodoch. Nepoužívajte dopravné prostriedky za každú cenu a aspoň na kratšie trasy sa vyberte peši.

 

Viac o tejto téme aj o živote po päťdesiatke nájdete v knihe:

Danica Janiaková

ČO S NAČATÝM ŽIVOTOM? Muž a žena na prahu päťdesiatky

Knihu si môžete objednať na tel. č. 0908 069 388, stojí 5 eur, zašleme vám ju na dobierku, poštovné neplatíte.

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB