Každý desiaty človek má choré obličky

Napísala 

Aj obličky majú svoj svetový deň. Každý rok 12. marca organizujú lekári kampane o tom, aké dôležité je mať dosť informácií o rizikových faktoroch, príčinách a prvých signáloch ochorenia tohto párového orgánu tak mimoriadne dôležitého pre naše zdravie.

Odhady hovoria, že ochorenia obličiek postihujú viac ako 500 miliónov ľudí na svete, čo je každý desiaty dospelý človek. Každý desiaty! Obličky síce vážia len 1 % z celkovej hmotnosti tela, ale vplývajú na mnoho jeho funkcií. Sú veľmi prekrvené, každú minútu cez ne preteká liter krvi. Za deň teda prefiltrujú 170 litrov primárneho filtrátu, z ktorého vymočíme len 1,2 – 1,5 litra vo forme moču, zvyšok sa vráti späť do organizmu. Vylúčime len to, čo potrebujeme vylúčiť. Obličky majú aj ďalšie nenahraditeľné funkcie (regulačnú či hormonálnu), zníženie ich funkcie preto vplýva na celý organizmus a prejaví sa vo forme ochorení, ktoré s obličkami bežne nespájame, ako vysoký tlak krvi, osteoporóza, anémia, vysoká hladina cholesterolu či cukrovka. Pri nedostatočnej liečbe cukrovky prograduje aj ochorenie obličiek, často až k dialýze. O tom svedčí fakt, že 30 % dialyzovaných pacientov sú diabetici.

Prof. MUDr. Viera Spustová, DrSc., prezidentka Slovenskej nefrologickej spoločnosti opakuje známu, no žiaľ, nerešpektovanú skúsenosť: najdôležitejšia je včasná diagnostika a správna liečba.

Príznaky ochorenia obličiek

sú totiž nešpecifické, preto toto ochorenie ostáva dlho nerozpoznané. Až keď funkcia obličiek klesne na 25 – 30 %, príde postihnutý človek k lekárovi s pocitom, že sa niečo deje. Všímať si treba častejšie močenie, zvýšenú únavu, kruhy pod očami, svrbenie, ospalosť, bledú farbu pokožky. A pretože mnohí ľudia o svojom ochorení dlho netušia, objavujú sa v dialyzačných strediskách ako tzv. pacienti z ulice, ktorým bolo diagnostikované poškodenie obličiek už v takom zlom stave, že šli rovno na dialýzu. A pritom vyšetrenie stavu obličiek je lacné a jednoduché – meria sa koncentrácia kreatinínu v sére, množstvo bielkovín a krvi v moči a tlak. Tieto tri základné vyšetrenia by sa mali robiť pri každej preventívnej prehliadke u praktického lekára. Väčšia pozornosť by sa mala venovať ľuďom vo veku nad 50+, obéznym ľuďom, fajčiarom, diabetikom a hypertonikom, ľuďom s častejšími zápalmi močového mechúra a obličiek a s pozitívnou rodinnou anamnézou.

Obličky chráni aj dostatočný pitný režim

Pri chronickej chorobe obličiek je nutné dodržiavať nízkobielkovinovú diétu, vylúčiť zo stravy korenie, kečup, horčicu. Obličky chráni pred poškodením aj dostatočný príjem tekutín. Pri nedostatku tekutín sa totiž snažia udržať čo najviac vody v organizme, no tým zároveň zadržiavajú aj toxické látky, ktoré by inak z tela vylúčili. Nedostatok vody tiež zhusťuje krv, čím sa zhoršuje prekrvenie a okysličenie orgánov. Čo sa týka pitného režimu, všeobecne platí, že zdravý dospelý človek by mal vypiť priemerne 30 – 40 mililitrov na kilogram hmotnosti za 24 hodín. Deti do 10 rokov priemerne 60 ml/kg, 10 – 13 ročné 50 ml/kg. Ak je leto, ak má človek horúčku, alebo športuje, mal by vypiť viac. Ak celý deň len sedí za počítačom, potrebuje menej vody.

Pri ochorení obličiek je pitný režim individuálny. Keďže dialyzovaní pacienti takmer vôbec nemočia, musia tomu prispôsobiť aj množstvo prijímaných tekutín. Ich objem sa rovná objemu moču za 24 hodín plus 600 ml, ktoré sa vylúčia inak (dýchaním, stolicou, kožou). Ak chorý človek vypije viac tekutín, ako je schopný vylúčiť, prebytočná voda sa hromadí, spôsobuje opuchy, hromadí sa v pľúcach a brušnej dutine a spôsobuje dýchacie, tráviace a pohybové ťažkosti, vysoký krvný tlak, až zlyhanie srdca.

Soľ nad zlato? Nie!

Nefrológovia zdôrazňujú, že ak chceme mať zdravé obličky, neplatí ono rozprávkové „soľ nad zlato“. Naopak, soliť treba menej, podľa štatistík zjeme na Slovensku dvojnásobok odporúčaného množstva soli. Soľ nielenže poškodzuje obličky a vyvoláva hypertenziu, ale znižuje aj účinok antihypertenzív, čo znamená, že znižuje aj efekt liečby vysokého krvného tlaku. Výskumy vierohodne dokázali, že znížený príjem soli vedie k zníženiu krvného tlaku. Aby obličky dokázali z organizmu odstraňovať prebytočnú vodu, potrebujú správny pomer sodíka a draslíka v tele. Strava s vysokým obsahom soli môže túto rovnováhu narušiť, spôsobí zníženie funkcie obličiek a odvádzanie menšieho množstva tekutín z tela, čo zvyšuje krvný tlak. Ten zase zaťažuje obličky a vzniká bludný kruh, ktorý môže viesť až k zlyhaniu obličiek.  Vysoký príjem soli zvyšuje množstvo bielkovín v moči, čo je hlavný rizikový faktor poklesu obličkových funkcií a teda aj vzniku obličkových a srdcovocievnych ochorení. Preto by si mal každý, komu záleží na zdraví vlastných obličiek, strážiť príjem soli.

Podľa WHO by mal zdravý dospelý človek denne zjesť 5-6 gramov soli, vrátane tej, ktorá je v upravovaných potravinách. Rizikoví pacienti by mali jesť maximálne 4 gramy soli denne.
 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB