Dni zdravých žíl

Napísala 

Bolia vás  nohy? Tŕpnu, sú ťažké a opuchnuté? Pozor! Máte chronické žilové ochorenie a chronický zápal žíl.

Navonok ešte nič nevidieť, vaše nohy vyzerajú pekne, ale pod kožou, v žilách, už vzniká zápal a tým aj chronické žilové ochorenie. Bolesť nôh, tŕpnutie, kŕče, nepokojné, unavené, ťažké a opuchnuté nohy. Nepodceňujte to, že nohy „iba trochu“ bolia. Navštívte lekára, pretože ochorenie môže prerásť do závažnejších štádií. Príznaky sú pritom neprehliadnuteľné: metličky na koži, kŕčové žily, opuchy končatín, v najhoršom prípade  vred predkolenia. Zápal spôsobuje pocit ťažkých a nepokojných nôh, napätie, nočné kŕče, bolesti, mravčenie, brnenie, svrbenie, pálenie, či pocit chladu. „Počúvajte“ svoje nohy a vyhľadajte lekára už pri prvých príznakoch.

Navštívte praktického lekára

Podľa závažnosti prejavov rozlišujeme šesť štádií chronického žilového ochorenia. Ak sa začne komplexná liečba pacientov už hneď na začiatku v prvých štádiách, predíde vzniku závažných poškodení končatín vredmi, trombóze a embólii. Komplexná liečba znamená úpravu životosprávy, systematické užívanie protizápalových liekov, používanie elastických pančúch. V prípadoch, keď sa zistí opačné prúdenie žilovej krvi (reflux), napríklad po poškodení žilových chlopní zápalom, je potrebná zavčasu indikovaná angiochirurgická liečba.

Prvotnou príčinou chronického žilového ochorenia je oslabenie žilovej steny (jej vrodená menejcennosť, resp. poškodenie chorobným procesom), strata jej pružného napätia (tonusu) a následné rozšírenie žily. Tento proces urýchľujú aj rizikové faktory zhoršením odtoku žilovej krvi z dolných končatín.

Druhotne s rozšírením žilovej steny vzniká nedovieravosť jej chlopní a dochádza k obráteniu toku krvi v žilách. Všetko to spôsobuje hromadenie krvi predovšetkým v povrchovom žilovom systéme dolných končatín, kde vzniká vysoký žilový krvný tlak. Ten na úrovni veľkých žíl zvyšuje tlak aj v malých cievach – venulách, kapilárach a lymfatických cievach. Dochádza k spomaleniu krvného prietoku, zhoršuje sa okysličenie cievnej steny, čo spôsobuje poškodenie cievnej výstelky, poruchy jej funkcií a následné uľahčenie vzniku zápalu.

Liečba CHŽO

Konzervatívna: liek a kompresívna pančucha. Konzervatívnu liečbu pacientovi odporúča praktický lekár, prípadne angiológ alebo cievny chirurg.

Chirurgická a intervenčná liečba: Moderná skleroterapia sa vykonáva penou a pod ultrasonografickou kontrolou na podklade predchádzajúceho mapingu žilného riečiska. Z chirugických riešení dominujú endovenózne techniky. Dostupné sú štandardizované protokoly pre laserovú a ešte pokročilejšiu rádiofrekvenčnú abláciu varixov. Operácia sa vykoná bez celkovej anestézy, bez rezu, bez stehov a pacient odchádza jednu hodinu po operačnom výkone. Zákrok vykonáva certifikované pracovisko.

Analgetiká, alebo výživové doplnky, po ktorých pri spomínaných stavoch niekedy siahame, problém nevyriešia, pocit bolesti a prejavy ochorenia iba potlačia, čím sa zvyšuje riziko vzniku komplikácií spojených s rozširujúcim sa zápalom žíl.


 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB