Ísť vlastnou cestou a stať sa sám sebou

Ísť vlastnou cestou a stať sa sám sebou

Napísala 

Každý si určite aspoň raz položil túto otázku: existuje aj pre mňa nejaká práca, nejaké poslanie, pre ktoré som sa narodil? Čo mám robiť, aby som ho našiel a nemusel sa zmieriť s tým, že po celý život budem zarábať peniaze spôsobom, ktorý ma nenapĺňa? Alebo je taký zmysluplný život určený len pár vyvoleným?

Jeff Goins
JÍT VLASTNÍ CESTOU
Portál, 208 s.

Slovo „povolanie“, latinsky vocation má základ v slove vocare, čo znamená „volať“. Po stáročia si takto ľudia aj vysvetľovali jeho význam: že je to niečo, čo je vyhradené pre elitnú skupinu ľudí, len pre pár vyvolených, ktorí majú to šťastie a sú povolaní k skvelému poslaniu.

Autor tejto knihy však tvrdí iné: že každý z nás je povolaný k zmysluplnej práci, ktorá naplní jeho život. Prináša koncept siedmich štádií cesty za pracovným naplnením života a ilustruje ich na príbehoch konkrétnych ľudí: malého chlapca, ktorý prekonal rakovinu mozgu a stal sa triatlonistom; vdovy, ktorá pomáha iným ľuďom vyrovnať sa so stratou blízkeho človeka; slobodnej matky, ktorá sa stala pôrodnou dulou; rodiny, ktorá túžila pestovať kávu; bankára, ktorý sa stal strážcom prírodného parku. Nepýtajte sa, čo máte robiť, ale čo nemôžete nerobiť, radí Goins.

Všetci dostávame šance, ale len tí, ktorí sú pripravení, ich dokážu rozoznať. „Ľudia väčšinou hovoria, že nevedia, aký je ich sen, ale pravda je, že svoj sen, svoje poslanie, za ktorým by sme šli s vášňou, poznáme, len na to nemáme odvahu. Ale keď sa rozhodneme, keď prekonáme strach a urobíme prvý krok, uvidíme jasnejšie, o čo ide. Nepotrebujeme ani tak mapu, ako skôr nástroje, aby sme podnikli konkrétne kroky,“ tvrdí Jeff Goins, ktorý je presvedčený, že naplniť poslanie svojho života nie je luxus len pre vyvolených. Otázka „tak čo mám vlastne robiť?“ nie je tá pravá. Ak chceme odhaliť tajomstvo, ako plnohodnotne prežiť svoj život, treba si položiť konštruktívnejšiu otázku: Čo sa stane, keď to neurobím? To je to, čo by nám malo naháňať strach. Premýšľajte o tom, čo by ste sa báli stratiť – to sú veci, na ktorých záleží najviac. Nezabúdajme však ani na druhú podmienku úspechu: „Všetci by sme chceli robiť to, v čom sme dobrí, musí to však byť niečo, čo svet potrebuje. Tam, na priesečníku toho, čo milujeme, a čo svet potrebuje, sa nachádza naše poslanie.“

Irvin D. Yalom
STÁVÁM SE SÁM SEBOU
Portál, 330 s.

Irvin D. Yalom je svetoznámy psychiater a spisovateľ, ktorému sa podarilo stať sa sám sebou. V svojich knihách využil poznatky z odbornej praxe a z najzaujímavejších pacientov urobil literárnych hrdinov (samozrejme, so súhlasom každého z nich). Po viacerých bestselleroch (Keď Nietzsche plakal, Problém Spinoza, Liečba Schopenhauerom, Láska a jej kat, Lži na pohovke, Mama a zmysel života, Chvála psychoterapie, Každý den o trochu blíž, Hovory k sobě) vyšla nedávno aj jeho autobiografia Stávám se sám sebou. Osemdesiatpäťročný Yalom mapuje všetky životné etapy: od frustrujúceho detstva v chudobnej štvrti; cez stretnutie s lekárom, ktorý pri kolapse zachránil otcov život a zároveň poskytol útechu rodine, čím inšpiroval mladého Irvina k tomu, aké povolanie si má vybrať; svadbu s historičkou Marilyn, ktorú pozná od svojich pätnástich rokov a dodnes je presvedčený, že si „vzal tú najlepšiu“; ich svadobnú cestu na motorke, pracovné aj súkromné cesty a výchovu štyroch detí; vlastnú profesionálnu dráhu psychoterapeuta a pedagóga na Stanfordskej univerzite; stretnutia s inšpirujúcimi osobnosťami z odboru, ako Viktor Frankl, Carl Rogers či Rollo May; upozornenia na pozoruhodné knihy, ktoré ho zaujali; odchod na dôchodok, počas ktorého naďalej doobedu píše a poobede prijíma pacientov; až po vtipné glosovanie súčasnej etapy života, ktorú napriek občasnému zabúdaniu hodnotí pozitívne: „Vďaka starnutiu dokážem lepšie pochopiť a upokojiť ľudí v mojom veku.“ Irvin D. Yalom skúma a analyzuje všetko, čo zažil, aby priniesol filozofickú reflexiu mimoriadneho života.

Obe knihy si môžete objednať v e-shope Martinusu na tomto linku:

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB