Pohár správnej miery

Pohár správnej miery

Napísala 

Samos je najvýchodnejšie položený ostrov Egejského mora. Ostrov, na ktorom sa podľa mýtov narodila bohyňa plodnosti a materstva Héra a podľa dejepiscov matematik Pytagoras, ktorý okrem svojej slávnej vety o stranách trojuholníka vymyslel aj pohár správnej miery a ním nás učí, že od života máme žiadať len to, čo potrebujeme.

Turecko je vzdialené len 1,5 kilometra, ponúka možnosť návštevy Efezu s pravým orientálnym bazárom a zvyškami jedného zo siedmich divov sveta, Artemidinho chrámu. Každý deň odchádzajú lode na ostrov Patmos, kde sa mníchovi Jánovi zjavila vízia Apokalypsy. Samotný Samos, jeden z najzelenších gréckych ostrovov, ešte nie je skazený turistickým ruchom v takej miere, ako vychytené destinácie. 

Samos bol domovom viacerých géniov, žil tu astronóm Aristarchos, prvý človek, ktorý hlásal, že sa Zem točí okolo Slnka a súčasne okolo vlastnej osi, a básnik Anakreón, autor poém o ženách, láske a víne. Odtiaľto pochádzal filozof a matematik Pytagoras, áno, ten, čo vymyslel známu vetu o obsahu trojuholníka a skonštruoval menej známy pohár správnej miery. Ak do tohto špeciálneho pohára nalejete nápoj len po určenú čiaru, môžete jeho obsah bez problémov vypiť. Ak si však doprajete čo i len pár kvapiek naviac, vytečie vám všetko na zem. Pytagoras určite nevymýšľal túto technickú hračku preto, aby sa z nej stalo to, čím je dnes: najkupovanejší suvenír. Ako filozof takto vyjadroval svoje poznanie, že od života máme žiadať len toľko, koľko potrebujeme. Ten, kto nepozná správnu mieru a berie si viac, ako potrebuje, príde nakoniec o všetko.

Text a foto ©: Danica Janiaková

Sprievodcu po gréckych ostrovoch objednávajte tu:

Posledná úprava 09.10.2021

Nájdete nás na FB