Najvyšší čas na výmenu postele

Najvyšší čas na výmenu postele

Napísal 

Na potravinách, liekoch či kozmetike nájdete okrem zloženia aj presný dátum spotreby. Na vašej posteli by ste ho však hľadali ťažko. A to je chyba, pretože aj nábytok má životnosť, ktorú sa oplatí dodržiavať. Má to vplyv nielen na jeho vzhľad, ale aj na vaše pohodlie a zdravie.

Kedy je ten správny čas na výmenu nábytku? Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje. Na jednej strane uprednostňujeme nadčasové univerzálne interiéry, na strane druhej sa čas, ponuka, vkus a trendy veľmi rýchlo menia. Výmena interiérových doplnkov má zmysel aj kvôli našej pohode a zachovaniu dobrého zdravia, čo pri výbere novej postele platí asi najviac.

Prečo je nutné meniť posteľ za novú? Aj keď je vyrobená z odolných a kvalitných materiálov, po čase sa ich vlastnosti menia a prestávajú slúžiť svojmu účelu. Podobne ako jednotlivé časti nášho tela, ktoré len tak jednoducho s pribúdajúcim vekom nevymeníme. A pritom náš komfort a fyzicky dobrý stav od kvality spánku závisí. Poďme sa preto spoločne pozrieť na to, kedy je najvyšší čas na výmenu postele?

Tri dôležité kritériá

Po celé stáročia sa nábytok dedil z generácie na generáciu. Tento zvyk môže byť dobrý, ak ide o starožitnú dubovú komodu alebo stolík, ktorý je nášmu srdcu milý, pretože sme ho dostali ako darček od milovanej babičky. Pokiaľ vás ale s nábytkom nespája emotívny príbeh a zvažujete, či ho vyhodiť alebo vymeniť, mal by spĺňať tri kritériá:
·    je pohodlný;
·    vyzerá dobre v interiéri;
·    teší vás vzhľadom i funkciami.

Ak niektorý z týchto parametrov vášmu nábytku chýba, mali by ste premýšľať o kúpe nového. V prípade postele je týchto faktorov viac, pre lepší prehľad a orientáciu si ich pripomeňme.

Rozhoduje matrac

Napriek vzhľadu, typu a tvaru rámu postele, má pri jej používaní rozhodujúce slovo správne zvolený matrac. Ak si vyberiete kvalitne skonštruovanú posteľ, v priebehu rokov stačí vymeniť už len jej výplň, teda rošt a spomínaný matrac. Ako však zistíte, že je tento dôležitý doplnok postele nefunkčný a prišiel čas na jeho výmenu?Keď končí životnosť

Životnosť znamená dobu, počas ktorej vám matrac poskytuje primeranú oporu a pohodlie tela i chrbtice. Štandardne nám matrace slúžia desať rokov, modely z vysoko kvalitných materiálov môžu mať záruku až 15 či 20 rokov. Samozrejme, mnohé závisí od stupňa namáhania a podmienok používania produktu.

Ak sa napríklad posteľ nachádza v miestnosti s vysokou vlhkosťou, výplň s najväčšou pravdepodobnosťou zlyhá oveľa skôr.

Rozhodujú aj ďalšie príznaky opotrebovania:
·    nepríjemný zápach vrátane vlhkosti;
·    odreniny a viditeľné preliačiny na povrchu tela;
·    vŕzganie pružín, ich veľmi nápadné kontúry po stlačení;
·    rozpadajúca sa výplň.

Bolesť chrbta

Táto nepríjemnosť môže byť spojená s vekom, sedavým životným štýlom a prácou. No ak si počas spánku neodpočiniete dobre, ráno sa cítite preťažení a ťažko vstávate – aj to je dôvod na výmenu postele. Ak máte bolesti krčnej chrbtice, môže vám okrem nových matracov pomôcť aj dobrý ortopedický vankúš, ktorý umožní správne uvoľniť svaly a zabrániť ich nedostatočnému prekrveniu.

Ak sú bolesti chrbta dočasné, vyberte si asymetrické matrace. To sú tie, ktorých každá strana má vlastnú úroveň pevnosti. Pohodlie potom ľahko získate jednoduchým otočením matraca na opačnú stranu.

Náhla zmena hmotnosti

Chudnutie aj prírastok hmotnosti môžu mať tiež vplyv na váš spánkový komfort. Tieto zmeny znamenajú, že potrebujete inú pevnosť matraca. Ak teda plánujete pokračovať v znižovaní hmotnosti, okamžite si kúpte obojstranný matrac, ktorý má na každej strane inú tuhosť, čo oceníte teraz aj v budúcnosti.

Ako vidíte, matrac a posteľ sa dajú porovnať s dobrým oblekom, ktorý vám dokonale sadne. Výrobcovia označujú záručnú dobu pre každý model zvlášť - v priemere je to zhruba spomínaných 10 rokov. Toto číslo však nemožno považovať za 100 % spoľahlivé, pretože životnosť postele závisí od kvality výplne, zloženia konštrukcie a podmienok, za ktorých sa používala.

Aby vám matrac a posteľ slúžili dlhšie

Nič netrvá večne, pokiaľ ale so svojím lôžkom manipulujete opatrne, môže vám slúžiť o niečo dlhšie. Ako na to?

Na ochranu pred vlhkosťou, prachom a inými nečistotami používajte špeciálnu povrchovú úpravu matracov.
Uistite sa, že matrac a posteľ sú dimenzované tak, aby do seba zapadali, a aby sa nič neprepadávalo. Matrac otáčajte každé 3 - 6 mesiacov, aby ste zaistili rovnomerné opotrebenie.
Matrac a posteľ čistite podľa pokynov výrobcu. Spálňu pravidelne vetrajte, aby ste znížili koncentráciu prachu, vlhkosti, baktérií a toxínov.
Domáce zvieratá udržiavajte v dostatočnej vzdialenosti od postele, aby nepoškodili matrace ani posteľ. Minimálne raz ročne by ste ich mali hĺbkovo vyčistiť.

Tretinu života trávime spánkom. Preto je obzvlášť dôležité, aby bolo prostredie, v ktorom spíme, čisté a vybavené tým najlepším na trhu. Včasná výmena matracov a postele je po určitom čase nevyhnutná. A pokiaľ vám niektorý z vyššie spomenutých príznakov potrebu tohto procesu signalizuje, určite nič neodkladajte a začnite svoju posteľ riešiť včas.

Foto: gpointstudio, FotoDuets, DGLimages/Shutterstock.com

 

Posledná úprava 10.10.2021
PR

Nájdete nás na FB