Vianoce u nás doma

Vianoce u nás doma

Napísala 

Vždy som sa tešila na Vianoce. Vlastne, kto by sa na ne netešil. Už ako dieťa som bola nimi uchvátená. Áno, aj kvôli darčekom, no milovala som vôňu stromčeka, fondánových salónok bez čokoládovej polevy. Nie ich chuť, ale vôňu. Bola taká... iná. Celý náš dom voňal akosi inak.

Mala som šťastie, že som detstvo strávila v rodinnom dome s veľkou záhradou v okrajovej časti Bratislavy. Pokiaľ som bola malá, náš dom mal len dve izby a kuchyňu. Myslela som si, že práve preto, že je malý, sa v ňom vôňa vianočného stromčeka rozšírila do každého kúta. Ale nie je to tak. Keď som mala desať rokov, rodičia sa rozhodli dom prestavať. Predsa len nás bolo doma päť. Moji bratia mali svoje záujmy a ja svoje. Každý sme potrebovali viac miesta. K domu pribudla veľká vstupná hala a v podkroví bolo dostatok priestoru na dve pekné izby. Jedna veľká pre chlapcov a druhá menšia pre mňa. Veď načo by nám bola povala, v ktorej sa zabývali myši a ja som tam mala schované bábiky, na ktoré som sa s mamkou chodila len pozerať, či mi ich tie myši nepoškodili. Odrazu som mala miesto pre seba aj pre svoje bábiky. Neskôr som našla záľubu neustále meniť vzhľad izby. Raz bola ako šachovnica, raz kopírovala folklór Slovenska, inokedy bola plná krásnych kameňov. Bratia si mali kde vystaviť svoje modely lietadiel, áut i zbierku minerálov. Do každej izby sa zmestilo aj veľké akvárium. A stromček voňal po celom, už veľkom dome. Rodičia si na prestavbu zobrali pôžičku. Splácali ju veľmi dlho. Nebáli sa toho, pretože dôvod, prečo tak spravili, im rástol pred očami, a tak boli spokojní.

S odstupom času

Aj môj dnes už dospelý syn vyrastal v tom priestrannom dome. Možno práve preto mu štvrť, kde dom stál, prirástla k srdcu. Prednedávnom sa rozhodol, že opustí prenajatý byt, v ktorom býva, a kúpi si vlastný. Neďaleko miesta domu môjho i svojho detstva. Predpokladala som, že si raz bude chcieť kúpiť vlastné bývanie, preto som mu už dávnejšie uzatvorila zmluvu o stavebnom sporení v Prvej stavebnej sporiteľni. Neľutujem, pretože verím, že teraz, v dospelosti, nasporené peniaze dobre využije. Určite sa mu budú hodiť aj preto, že podmienky úverov na bývanie sa oproti minulosti ešte viac sprísnili. Našťastie PSS ponúka rôzne typy úverov zo stavebného sporenia, ktoré môže pre kúpu nehnuteľnosti využiť. Navyše teraz upravila podmienky pre medziúver so založením nehnuteľnosti. Má mimoriadne nízku úrokovú sadzbu zafixovanú až na 5 rokov a dlhú dobu splatnosti. Je vo veku, kedy môže využiť jej maximálnu dĺžku, teda až 30 rokov, takže sa nemusí obávať ani vysokej mesačnej splátky.

Nová generácia

Dnešná mladá generácia sa rozhoduje veľmi rýchlo. Verím tomu, že obchodná zástupkyňa PSS, ktorá nás už dôverne pozná, pretože jej odborné rady využívame niekoľko rokov, mu dobre poradí. S výberom nehnuteľnosti mu zase poradím ja. Kto vie, možno už tohtoročné Vianoce budú mať pre neho úplne inú príchuť. Príchuť domova.

Aj vaše deti rastú

Život sa riadi zákonmi, ktoré nezmeníme. Vaše deti nezostanú stále malé, aj keď by ste si to veľmi priali. Budú potrebovať čoraz väčší priestor pre svoje záujmy a pre rast svojej osobnosti. A tak, ako ho dopriali moji rodičia mne a mojim bratom, iste ho aj vy tiež doprajete svojim deťom.

Nechajte si poradiť!

Pokojne zavolajte na telefónne číslo 02/58 55 58 55 alebo sa stretnite s niektorým z obchodných zástupcov PSS, ktorých zoznam nájdete na www.pss.sk. Isto nájdu riešenie pre financovanie zväčšenia priestoru aj pre vaše deti.


 

Posledná úprava 13.12.2019
Ivon Bakrová


Má rada inšpiratívnych ľudí, o ktorých píše príbehy. Keďže sama musela niekoľkokrát riešiť otázku bývania, venuje sa prevažne témam o hľadaní, zariaďovaní a možnostiach financovania bývania.

Nájdete nás na FB