Prečo sú staré mamy vzácne

Prečo sú staré mamy vzácne

Napísala 

Čas nezastavím. Už je to raz tak. Aj ja som sa stala starou mamou. Práve preto si stále častejšie spomínam na tú svoju milovanú starkú.

Keď som sa narodila, bola určite staršia ako ja teraz. Žila už sama a jej jediný príjem bol dôchodok. Nikdy sa na nič nesťažovala. Pamätám si každý deň, ktorý som s ňou prežila. Ráno vstávala na svitaní a keď sme sa, moji bratia a ja, ráno zobudili, z kuchyne už voňali čerstvo upečené pampúšiky alebo chlieb. Bola nesmierne pracovitá. Cez deň stihla toľko, čo by iná nespravila ani za týždeň. Veľa som sa od nej naučila. Žila skromne, ale slušne a v čistote. Dokonca dokázala veľa ušetriť.

Z mála dávala veľa

Netrápila sa tým, čo nám má kúpiť na narodeniny, meniny či Vianoce. Rodičia nám zabezpečili všetko, čo sme potrebovali. Preto nám k sviatku dala nejakú tú korunku a zdôrazňovala, aby sme si odkladali, že v budúcnosti sa nám nasporené peniažky určite zídu. Poslúchla som ju a naozaj som všetky nasporené peniaze využila až na strednej škole. Bola to celkom slušná suma. Keď som sa zamestnala a dostala som svoju prvú výplatu, prvé, čo som spravila bolo, že som z nej časť peňazí odložila. Vždy som si určila hranicu, na ktorú už siahnuť nemôžem. Je to rezerva. Aj to ma starká naučila. Správne gazdovať ako s jedlom, tak s peniazmi. Ja som to mala jednoduchšie ako ona. V čase, keď som začala pracovať, už fungoval systém stavebného sporenia. Uzatvorila som si zmluvu v Prvej stavebnej sporiteľni.

Akoby som našla

Keď mal ísť môj syn do prvej triedy, ukázalo sa, že zariadiť izbu školákovi je náročnejšie ako drobčekovi, ktorému stačí postieľka a priestor na hranie. Využila som na to svoje úspory v PSS. So sporením som však neskončila. Uzatvorila som novú zmluvu Junior extra aj synovi. Nikdy sme to neoľutovali. A určite nebudem ľutovať ani teraz, keď mu pripomeniem, aby svojmu dieťatku tiež uzatvoril sporiacu zmluvu v PSS. Vždy, keď bude mať vnúčik sviatok, prípadne aj pri inej príležitosti, mu na účet vložím niekoľko eur. Na začiatku určite viac.

Správny okamih

Dozvedela som sa totiž, že PSS každému, kto si teraz uzatvorí zmluvu o stavebnom sporení a pri dohodnutom šesťročnom sporení splní stanovené podmienky, pridá k základnej úrokovej sadzbe z vkladov percentá navyše. Za prvý rok sporenia 7,5 %, za druhý 4 % a za tretí 1 %. A keďže PSS pri zmluvách Junior extra neskúma výšku príjmu rodičov, môže mu každý rok k vkladom pribudnúť ďalších 2,5 % (maximálne 70 eur). Také podmienky nikde inde nenájdem. Vyhovuje mi práve to, že peniaze budú viazané a zhodnocovať sa.

Sporenie deťom Junior extra v PSS má mnoho výhod:

1. Uzatvorenie zmluvy do jedného roka je bez poplatku.
2. Extra istota až do výšky 10 000 €.
3. Štátna prémia až 70 € ročne.
4. Sporenie Junior extra je možné kedykoľvek bezplatne previezť na rodiča.
5. Nadštandardné zhodnotenie úspor.
6. Vytvorenie rezervy do budúcnosti.
7. Získanie úveru s nižšou a nemennou úrokovou sadzbou, ako bez predchádzajúceho sporenia.

Pre starostlivé staré mamy

Ak premýšľate nad tým, ako by ste pomohli svojim deťom, vedzte, že stavebné sporenie je ideálne riešenie. Viac informácií sa dozviete na telefónnom čísle 02/58 55 58 55 alebo v rozhovore s niektorým z obchodných zástupcov zo zoznamu na www.pss.sk.

 

Posledná úprava 05.09.2019
Ivon Bakrová


Má rada inšpiratívnych ľudí, o ktorých píše príbehy. Keďže sama musela niekoľkokrát riešiť otázku bývania, venuje sa prevažne témam o hľadaní, zariaďovaní a možnostiach financovania bývania.

Nájdete nás na FB