Odvaha byť sama sebou

Odvaha byť sama sebou

Napísala 

Odvážnym ženám patrí svet, hovorí Katarína Michel v knihe, ktorá vyšla vo vydavateľstve Metafora. K akej odvahe nabáda svoje čitateľky? „K odvahe zistiť, čo naozaj chcem a čo nechcem, a stáť si za tým.

To je ten risk, idem do toho. Lebo keď vieš, že v každej situácii ostaneš sama sebou, tak sa ti nič nemôže stať.“

Katarína pracovala začiatkom 90. rokov v Bratislave ako televízna redaktorka. Táto práca ju priviedla na tlačovú besedu, na ktorej predstavovalo nemecké vydavateľstvo Aquamarín knihy z oblasti ezoteriky a duchovného rozvoja. Na Slovensku to vtedy bola takmer neznáma téma. Mladá novinárka našla fascinujúci nový svet – a svojho budúceho manžela, majiteľa tohto vydavateľstva: „Musíš mať odvahu urobiť isté nekonvenčné kroky, ktoré nemajú nič spoločné s doterajšími istotami a predstavami o tom, ako by sme mali žiť. Otvorme sa životu a šanci, ktorú nám dáva, lebo naše predstavy a priania sú obmedzené, život je oveľa pestrejší.“

Najskôr sa presťahovala do Prahy, žila na polceste medzi Bratislavou a Nemeckom, vydávala spirituálnu literatúru a stala sa lektorkou Bachovej terapie kvetinovými esenciami. Je presvedčená, že kvety majú vibrácie, istú frekvenciu vyžarovania, energiu, ktorá dokáže podporiť energiu človeka a dodať mu sily. Pred siedmimi rokmi spolu s manželom odkúpili spirituálne centrum pri Bodamskom jazere v nemeckom meste Konstanze. Už natrvalo žije v Nemecku, vedie semináre, prednášky a poradenstvo v náročných životných situáciách. Skúsenosti z tejto práce zhrnula v svojej prvej knihe.

Ženy a odvaha - prečo práve táto téma? „Počas konzultácií som zistila, a je jedno, či to bolo v Nemecku, Švajčiarsku alebo v Čechách, že problémy mojich klientok sa vždy točili okolo jedinej témy, a to odvahy byť sama sebou, žiť tú silu, ktorú človek v sebe má. Nie každá žena si je vedomá vlastných kvalít, nie každá sa dokáže sama vymaniť zo zaužívaného stereotypu. Na to, aby bola šťastná, potrebuje vedieť, čo jej robí radosť a obklopovať sa tým. Ja nedávam „recepty“ na lepší život. Recepty obmedzujú, aj pri varení stačí poznať tie správne ingrediencie a pridať nadšenie. Táto kniha nechce radiť, chce inšpirovať.“

A ako dnes komentuje vlastné vykročenie na cestu odvahy? „Mňa k tej veľkej zmene priviedol život sám. Naivná a zvedavá, to som ja. Naivná v tom zmysle, že verím v dobro, v to, že pohár je vždy do polovice plný. A zvedavá, že sa vždy snažím nájsť za tým, čo sa mi prihodí, hlbší zmysel. Samozrejme, že takéto hľadanie má svoje eskapády, niekedy aj údolia, nielen vrcholy. Ale to už k nemu patrí.“

Okrem esencií kvetov propaguje aj liečivú silu farieb: „Na základe výskumov, ktoré rozoberajú vplyv farieb na rôzne stránky ľudskej psychiky, vznikla aura-soma, terapia farbami. Jej zakladateľka Angličanka Vicky Wallová hovorí, že sme farbou, ktorú si vyberáme. Voľba farby je v hlbokom zmysle zrkadlom osobnosti.“

Takže keď zmeníme farby šatníka, zmení sa aj náš život? „Má to veľa spoločného. Mnohé klientky prichádzali najskôr na konzultácie oblečené do decentných tmavých farieb. S tým, ako sme riešili ich problémy, začali postupne nosiť šaty veselých farieb. Funguje to aj naopak, život človeka, ktorý sa začne obklopovať jasnejšími farbami, sa tiež vyjasní. Často som svedkom, ako klientky, ktoré dovtedy pestovali hlavne kariéru a v šatníku mali len nohavicové kostýmy, zrazu predvádzajú svoju ženskosť v sukni.“

V Nemecku vyšla aj ďalšia kniha Kataríny Michel s názvom Kto miluje, má zo života viac: „Žijeme vo fáze spoločenských zmien, úlohy pohlaví sa menia, ženy sú racionálnejšie, muži citovejší. Ak boli ešte nedávno vzťahy založené hlavne na tom, že sa dopĺňali dve osobnosti, jedna silná a druhá slabá, dnes silné ženy potrebujú silných mužov a keď sa takí partneri nájdu, obaja zažijú fascinujúce momenty blízkosti. Lebo jediné, čo nemôžeme ničím nahradiť, je magická blízkosť dvoch partnerov. Napísala som knihu o odvahe milovať, otvoriť sa inému človeku s dôverou. Aj keď riskujeme, že sa sklameme, vždy stojme na strane dobra a lásky. Opustiť predstavy a očakávania, akým by mal byť ten druhý, a prijať seba i toho druhého takých, akí sme - v tom spočíva veľké tajomstvo naplneného života.“

Myšlienky z knihy Odvážným (ženám) patří svět:

V poradenských rozhovoroch je niekedy až otrasné sledovať, do akej miery sú ženy v túžbe po pokoji v rodine schopné utláčať samy seba, stavať sa do pozadia a mlčať. Navonok potom zdanlivo vládne harmónia, ale vo vnútri to vrie a bublá a táto láva, ktorej bránia v explózii, v nich postupne chladne a tvrdne. Taký život nemôže prinášať žiadnu radosť. A tam, kde chýba radosť, už nie je ďaleko k chorobe.

Stačí sledovať, akou rýchlosťou sa menia módne trendy, a zistíte, koľko je v nich klamu a ako málo pravdy. Ten, kto sa riadi všetkým, čo je práve „in“ a chytá sa každej novej módy, položí si jedného dňa pri pohľade do zrkadla otázku: „Aká je vlastne moja skutočná tvár a môj štýl?“ A táto otázka môže viesť k spásnemu prebudeniu.

Ženy by sa radšej nemali pokúšať dopátrať, aká je PODSTATA mužov. Majú už aj tak dosť práce s pochopením svojho vlastného pohlavia. Existujú tri skvelé vlastnosti, ktoré môžu hrdo prejavovať. Až tieto tri skutočne robia ženu ženou: odvaha, neha a láska. Odvaha je ženská vlastnosť, ktorú si mnoho ľudí (predovšetkým mužov) so ženami nespája. V blízkej budúcnosti sa však na tom možno niečo zmení. Je to odvaha byť pravdivou, stáť si za svojím a realizovať vlastné ideály. Znamená to i prijímať sa úplne a bez výhrad so všetkými silnými i slabými stránkami.

Žena, ktorá zistí, že sa stala obyčajnou „vykonávateľkou povinností“ a prestala byť sama sebou, by mala urýchlene niečo zmeniť.

Vzťahy medzi mužmi a ženami sa radikálne menia. Staré vzory a štruktúry sa definitívne zrútili, pretože sa ukázalo, že už nezodpovedajú súčasnej dobe. Nové štruktúry (musia však vôbec byť nejaké štruktúry?) sa však ešte nevytvorili. A možno sa ani neobjavia, lebo nové vzťahy sú založené na kreativite, pozornosti, úcte a láske. Na to nie sú potrebné žiadne nové pravidlá, štruktúry ani vzorce.

Žena, ktorá prostredníctvom naplnenej sexuality objaví vlastnú silu, pochopí, že je sama dostatočne silná a nepotrebuje mať vedľa seba za každú cenu muža, ktorý by jej dodával spoločenskú alebo osobnú istotu. Odhalí prameň radosti, sebavedomia a chuti do života V SEBE SAMEJ. Neočakáva už od muža po svojom boku, že sa bude starať o jej šťastie a radosť zo života. Môže s ním oboje zdieľať, nechať sa ním inšpirovať a naopak inšpirovať jeho, ale teraz je to už stretnutie na rovnakej úrovni. Je to spoločná dvojnásobná radosť. Skutočne prežívaný vzťah je ten, v ktorom niečo zdieľame, nie ten, v ktorom niečo očakávame.

Ak žena okolo štyridsiatky zredukuje svoj život len na povinnosti a zodpovednosť, bude síce plniť svoje úlohy, ale nebude schopná vyplniť svoju vnútornú prázdnotu. Keď si to náhle jasne uvedomí, pochopí tiež, že svoje úlohy nevykonávala dobre. Bola do takej miery odtrhnutá od vlastnej sily, že nemohla správne plniť ani úlohu matky, ani manželky, ani životnej partnerky. Svoje úlohy síce plnila presne, ale bez štipky nadšenia. V okamihu tohto poznania existuje jediná možnosť, a to zmena. Žene, ktorá v takejto situácii zásadnú zmenu nepripustí, hrozí nebezpečenstvo, že povedie život ako zo second handu – použitý a určený niekomu inému.

Žena, ktorá vstúpila do životnej fázy, kedy je väčšina doterajších povinností odpadne, sa môže do dobrodružstva života pustiť plnou parou. K tomu je však nutné, aby počúvala svoje vnútro a mohla tak v súlade so svojou duševnou podstatou vnímať inšpiráciu, ktorá jej ukáže cestu. Potom si to už vyžaduje len dávku odvahy, aby sa mohla vydať na veľkú púť.

Odvaha vedie k slobode, vnútorná sloboda k šťastiu.

Veľká spoločenská štúdia o nových hodnotách došla na začiatku 21. storočia k zaujímavému výsledku. V rebríčku hodnôt nezaujíma prvé miesto rodina, deti, úspech, peniaze alebo zdravie, ale ZMYSEL. Pre väčšinu ľudí je najdôležitejšou otázkou, na ktorú hľadajú odpoveď, nájdenie zmyslu života.

Začnite svoje duchovné hľadanie jednoduchou otázkou: Čo chcem? Kniha prináša 21 otázok, ktorý sa vykryštalizovali na základe poradenských rozhovorov i životných skúseností. Zamyslite sa nad tým, či ste spokojná alebo nespokojná s vlastným životom, či si dokážete v rodine presadiť, aby rešpektovali váš názor a vaše požiadavky? Spýtajte sa seba, kedy ste boli naposledy šťastná a s kým by ste chceli stráviť ideálnu dovolenku? Čo vám naháňa strach a čo vás najviac teší? Aké sú tri vaše najväčšie želania? Úprimné odpovede vás posunú ďalej.

- dana -


Knihu Kataríny Michelovej kúpite tu: Odvážným ženám patří svět v ponuke Martinusu

 

Posledná úprava 09.10.2021

Nájdete nás na FB