Lokálpatriot

Lokálpatriot

Napísala 

Lokálpatriot, ten, kto miluje rodný kraj a kto ho propaguje a vyzdvihuje všetkými spôsobmi, akými len môže. Áno, to presne som. Tu som sa narodil, tu som chodil do školy, potom som síce pár rokov študoval na vysokej škole, ale vrátil som sa do rodného mesta, aby som po celý život učil na základnej a strednej škole. Odtiaľto čerpám inšpiráciu pri maľovaní, zavriem oči a vidím tento kraj, jeho rieku a kostolné veže, tieto domy a ich dvory a strechy, týchto ľudí a ich dávnovekú morálku, ich upokojujúcu krásu a silu.

V ateliéri opatrujem starý klobúk, dedičstvo po mojom otcovi, doklad vernosti a opory pre rodinu. Ak maľujem figúry, tak silné postavy, Dona Quijota a Sancha Panzu, dva tak rozdielne a predsa sa dopĺňajúce symboly idealistu a toho, kto stojí obomi nohami na zemi. Alebo Danteho, geniálneho básnika v podobe strážneho anjela nad mladým básnikom z malého mesta, ktorý túži po ceste do Paríža, kde verí, že by sa preslávil, no anjel/Dante mu hovorí: Nikam nechoď, ty patríš sem, do mesta, ktoré si vybrala na narodenie tvoja duša, tu napíšeš najlepšie básne, v Paríži budeš žiť odcudzený, žiadna sláva nestojí za stratu duše.
Maďarský maliar a lokálpatriot Béla Fegyó žije v Ráckeve, desaťtisícovom mestečku s historickým geniom loci, ktorému kedysi dali názov vojvodinskí Srbi, keď sem utiekli pred Turkami (Srb, po maďarsky Rác), usadili sa, postavili si kostol a vozili v člnoch ovocie a zeleninu štyridsať kilometrov po Dunaji na trh do hlavného mesta, kam dnes vedie železnica. Aj keď za svoje obrazy získal Kossuthovu cenu, vysoké maďarské vyznamenie v oblasti kultúry, hovorí: „Pre mňa je najväčším ocenením, keď sa môj obraz dostane k niekomu, koho bude dlho oslovovať a tešiť.“

Béla Fegyó je aj fundovaný sprievodca po Ráckeve a ako taký nám (aj vám, keď sa rozhodnete navštíviť toto mesto s vidieckym pokojom a šarmom) odporučil TOP 10 zaujímavostí v Ráckeve: vodný mlyn na Dunaji * Aqualand a liečivú termálnu vodu * srbský pravoslávny kostol z obdobia renesancie, nečakane v gotickom štýle s barokovou vežou, vzácnym ikonostasom a fascinujúcimi freskami, ktorých autorom je Teodor Gruntovits * športový klub a požičovňu člnov na Malom Dunaji * Csepelský ostrov, raj pre rybárov * hotel Duna Relax&Event * barokový palác princa Savojského, dnes hotel, v ktorom sa často konajú svadby * fontánu Jánosa Vitéza s pitnou vodou z artézskej studne * trh na korze na brehu Dunaja otvorený každú stredu a sobotu * plus, samozrejme, galériu obrazov Bélu Fegyóa – a bonus navyše: ochutnávku miestnych vín, počas ktorej nezabudnite okrem oceňovaných druhov ochutnať aj také víno, ako tu radi hovoria, „ktoré sa najlepšie pije s priateľmi pod orechom“.

 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB