Človek toho dokáže veľa, keď musí

Napísala 

Ľubov Viazanková, majsterka ÚĽUVu z Bratislavy. vyrába kraslice zdobené slamou, slamené vianočné ozdoby, obrázky zo slamy.

- Pochádzam z dediny Čabiny, to je blízko Medzilaboriec. Takže som Rusnáčka, ako sa u nás Rusínov hovorí. Študovala som na umeleckej priemyslovke odbor vyšívanie, tkanie a čipky. Keď som končila, objavila som v novinách inzerát, že ľudovoumelecké výrobné družstvo Detva v Bratislave hľadá návrhárku pre výrobky zo slamy. Povedala som si, kresliť viem, ostatné sa naučím.

Mala som šťastie na dobrých kolegov, dodnes sa s nim stretávam, väčšinou už sú na dôchodku. Vedúca ma vtedy poslala na mesiac do dielne, aby som sa pozerala, ako to robia ostatní, a potom som päť rokov navrhovala nové veci, až pokým som nešla na materskú dovolenku. Po čase som robila aj pre ÚĽUV, najskôr podľa ich návrhov, od začiatku deväťdesiatych rokov je možné prísť s vlastnými návrhmi a keď ich výtvarná komisia schváli, tak robiť svoje. U mňa to znamená kraslice, obrázky, pozdravy, vianočné ozdoby...

Tá moja technika

Základným materiálom je žitná slama. Žito sa kedysi na Slovensku pestovalo viac, teraz ho družstvá zasejú len zriedka. Slamu nekupujem, robím si ju sama. Ešte keď rodičia žili, nasadili v záhrade žito, v auguste mávame normálne žnivá. Padnú na to rodinné dovolenky, manžel žito pokosí a ja ho spracujem, pretože slamu musíte vybieliť, orezať, ožehliť. Môžem manžela pochváliť, keď treba, pomôže mi so žehlením slamy, za tie roky sa ju naučil aj pekne ostrihať.

Dnes už s touto technikou mnoho ľudí nepracuje. Pokiaľ viem, tak pre ÚĽUV vyrába ešte jedna majsterka kraslice, pri zdobení ktorých kombinuje kúsky pšeničnej slamy s voskom. Ja robím výhradne so žitnou slamou. Navrhnem vzor, nakreslím šablonku, nastrihám si kúsky slamy a zdobím. Nie je to jednoduché, veď na výzdobu takého pštrosieho vajíčka potrebujete plus mínus 2 700 kúskov slamy! A naozaj miniatúrnych kúskov, aby som dobre videla, musím si aj vtedy, keď svieti slnko, prisvietiť lampou. Potom si večer kvapkám očné kvapky do unavených očí. Vystrihnuté časti obrázkov si z opačnej strany číslujem, lebo ak otvorím dvere na balkóne a náhodou zaveje vietor, rozsype sa mi po zemi množstvo malinkatých kúskov slamy. Pri práci musím byť maximálne sústredená, veď stačí jeden neopatrný pohyb a vajíčko môže puknúť. Po celý rok vyrábam kraslice, pred Vianocami ozdoby na stromček, pozdravy, obrázky s betlehemom. Inšpirujem sa motívmi z Liptova, Horehronia, Detvy, dnes idú dobre na odbyt aj obrázky miest a dedín.

Antitalent?

Tak počítače, tie zatiaľ obchádzam, pokiaľ môžem. I keď rada by som sa naučila ovládať Photoshop, to vyzerá byť skvelá vec pre človeka, ktorý kreslí. Neláka ma ani ekonomika. No keby som musela, tak sa naučím. Človek toho veľa dokáže, keď musí. Aj šiť som sa naučila, hoci po prvom dni v robote som s tým chcela skončiť. Ale vydržala som, a neskôr mi to pomohlo, všetky veci na deti som si šila sama. Keď je človek nútený, zvládne toho mnoho.

Náplň dlhých zimných večerov

Tieto slamené veci... Deti mi kúpili rádio s magnetofónom, púšťam si na ňom kazety s východniarskymi pesničkami - a zdobím. Doma som už jedenásty rok, doobedu nakupujem, varím, poznáte tie večné domáce povinnosti. Za pracovný stôl v kuchyni si sadám podvečer, pravidelnú pracovnú dobu nemám, nikto ma nenaháňa, čo je jedna z výhod tejto práce. Ale keď mám väčšiu zákazku, robím od rána do noci. Dvakrát som zažila, čo to je byť nezamestnaná. Buď som všade počúvala, že berú len mladé dievčatá, alebo že pre niekoho s umeleckou školou nemajú nič voľné. Nikoho nezaujímalo, či by som nebola ochotná robiť aj niečo iné. Tak som sa rozhodla pre túto cestu. Začiatky neboli ľahké, potrebujete kopu materiálu, ani nie tej slamy, ale drevené rámiky, sklo, papier... Dohodli sme sa s manželom, že do toho pôjdem, ak mi bude pomáhať. A pomáha. Nehovorím, že sa z tejto práce dá zbohatnúť, ale z toho, čo urobím, vyjdem, dokážem otočiť materiál a zásobiť obchody tovarom, o ktorý je záujem. Najdôležitejšie však je, že ma to baví.

Vianoce u nás

Slávime dvoje, jedny katolícke v decembri, druhé „rusnácke“ o dva týždne neskôr. Počas tých prvých jeme rybu, počas druhých pirohy plnené kapustou. Po pirohách sa podávajú koláče, makovníky, orechovníky. V detstve sme sa snažili čo najskôr odvečerať, pretože po večeri chodili koledníci. V bratislavskej Petržalke, kde teraz bývame, koledníci síce nechodia, ale mám ich nahratých na kazete. Deti sú od malička zvyknuté na to, že darčeky dostávajú na Mikuláša, ktorý je u nás dvadsiateho decembra, a potom nasledujú za sebou dvoje Vianoce. Pod každý tanier dávame na sviatky peniaze tak isto, ako ich dávala aj moja mama. Ako deti sme chodievali po vodu z rieky, v tej sme sa doma umývali, každý do nej hodil peniažtek, a ja, keďže som ako najmenšia prišla na rad posledná, som si tie peniažteky zobrala. Ten zvyk s vodou, i keď mierne upravený, dodržiavame aj teraz a k sviatočnému stolu si každý sadne až keď je osprchovaný. Svätenú vodu, akú dávala na stôl naša mama, už nemávame, ale chlieb a soľ áno.

Najkrajšie Vianoce

To sú tie z detstva. Kvôli koledníkom, za ktorými sme behávali. Kvoli tomu, že sa vtedy verilo tak čisto, tak naozaj. My sme mávali počas Vianoc v izbe aj slamu, lebo veď Ježiš Kristus sa narodil na slame.

Vianočný darček, ktorý nedokážem vyhodiť

Ja nevyhadzujem nič, každú darovanú vec si cením. Ale azda najviac ma potešia kazety s nahrávkami ľudovej hudby, takej našej, východniarskej, rusínskej.

Bez čoho by som v živote nemohla byť

Bez detí, bez manžela. Ja potrebujem rodinu, je pre mňa to najdôležitejšie v živote. A keď sa cítim doma dobre, aj robota mi ide. Mám krásne spomienky na detstvo, na rodičov, ktorí už, žiaľ, medzi nami nie sú. Na Dušičky si za nimi poplačem, počas Vianoc si ich pripomínam. A viete, aký krásny je kraj, z ktorého pochádzam? Z jednej strany dediny les, z druhej strany les, len som prešla cez záhradu, cez vodu a cez koľajnice, a už som bola v lese. Veľmi rada chodím do lesa. Aj tu na Záhorí mám svoje miesta, ktoré dobre poznám a kde zbieram nádherne voňavé hríby. Tie potom doma suším aj zaváram.

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB