Život očami Woodyho Allena

Život očami Woodyho Allena

Napísala 

Život je najmä o šťastí. Povedal by som, že minimálne na deväťdesiatdeväť percent. Najmä v New Yorku. Ľudia sa však občas boja pripustiť si to. Chcú veriť, že majú svoj život pod kontrolou, ale to je ilúzia. Američania majú radi predstavu, že sa vlastnoručne pričinili o svoj úspech. Nepochybujú o tom, že majú veci pod kontrolou, ale nemajú. Nikto z nás nemá.

Kde hľadať šťastie? Všade v meste a kdekoľvek na svete. Môže ísť o šťastné gény, šťastnú ruku pri voľbe, alebo len šťastie, ktoré vás postretne počas dňa. Šťastím môže byť zmeškaný autobus, v ktorom vybuchne bomba, alebo lietadlo, ktorým neletíte a ktoré sa zrúti. Šťastím je aj narodiť sa na jednom mieste namiesto iného, či byť pripravený na to, čo vás čaká za rohom.

V New Yorku máte milión možností, milión príbehov na vyrozprávanie, milión skvelých miest. Natočil som tu veľa filmov a ešte som neskončil. Zatiaľ sa mi podarilo iba zľahka nazrieť pod pokrievku tohto mesta. New York milujem od narodenia. V mojich očiach  je ako úžasná žena. (Woody Allen)

Alessandra Mattanza
Môj New York
Slovart, 246 s.

Keďže kniha dostala podtitul „Mesto očami známych osobností“, nemôže medzi nimi chýbať ani Woody Allen, ktorý urobil z New Yorku hlavnú postavu viacerých svojich filmov. Novinárka Alessandra Mattanza vyspovedala dvadsať známych osobností, ktorých mená sú spojené s touto metropolou, a zostavila tak skladačku z ich „vyznaní svojmu mestu“. Okrem Woodyho Allena (ktorý figuruje na prvom mieste) sa vo výbere ocitol Robert de Niro, Candace Bushnel, Spike Lee, Yoko Ono, Al Pacino, Martin Scorsese, Taylor Swift a ďalší herci, filmári, spisovatelia, architekti či vedci, vďaka ktorým objavíte New York taký, aký je, jeho genia loci i jeho dušu.

Túto knihu si môžete objednať tu: Môj New York

Eric Lax
Woody Allen. Hovory o filmu
Portál, 392 s.

Staršia, ale stále vyhľadávaná kniha rozhovorov novinára a spisovateľa Erica Laxa s Woodym Allenom. Lax je Allenovým „dvorným autorom“, napísali spolu niekoľko kníh, niektoré životopisné, venované súkromiu svetoznámeho režiséra, táto kniha je však vyslovene jeho tvorivým bedekrom, zbierkou Allenových názorov na vlastnú filmovú tvorbu i na svet kinematografie celkove.

Na záver pripájame niekoľko výrokov kultového filmára, ktoré medzitým zľudoveli:

Tajomstvo úspechu? Byť inakší, ako sú iní.

Osemdesiat percent úspechu je doraziť tam, kam máte.

Ak chcete pobaviť Pána Boha, zoznámte ho so svojimi plánmi.

Láska je odpoveď, ale pokým čakáte na tú odpoveď, sex vyvolá zopár veľmi zaujímavých otázok.

Niektoré ženy sú strašne detinské. Napríklad tá moja mi vždy, keď som vo vani, potápa lodičky.

Zdalo sa, že svet je rozdelený medzi dobrých a zlých ľudí. Tí dobrí lepšie spali, tí druhí si podľa všetkého viac užívali čas, keď boli hore.

Dva najväčšie mýty o mne: po prvé, že som intelektuál, lebo nosím tieto okuliare, a po druhé, že som umelec, lebo moje filmy sú stratové. Tieto dva mýty pretrvávajú dlhé roky.

Smrti sa nebojím. Len nechcem byť pri tom, keď sa to stane.

Neverím v posmrtný život, ale pre istotu si vždy beriem rezervné slipy.

Viac než kedykoľvek v dejinách stojí dnes ľudstvo na križovatke. Jedna cesta vedie k zúfalstvu a hlbokej beznádeji, druhá k úplnému vyhynutiu. Dúfajme, že budeme dosť múdri a vyberieme si správne.

 

 

 

Posledná úprava 09.10.2021

Nájdete nás na FB