Úlomky spomienok Mariky Gombitovej

Úlomky spomienok Mariky Gombitovej

Napísala 

Často dostávam otázku, aký je môj režim dňa, pretože život na vozíku je predsa len iný. Každé ráno začínam aktívnym a pasívnym cvičením za asistencie rehabilitačnej sestry. Ide o cvičenie na bruchu, na chrbte, s činkami... Potom masáž a tri hodiny sú preč.

Nasledujú dychové cvičenia, keď prefukujem fľaše s vodou, prepojené hadičkami. Na jedno nadýchnutie musím prefúknuť asi liter vody z jednej fľaše do druhej. Je to dôležité pre dýchanie a bránicu, ktorú mám oslabenú v dôsledku poranenia. Tieto cvičenia sú pre mňa bezprostredne dôležité.

Potom sa presuniem do svojho malého štúdia, kde robím rozhlasové rozcvičky, ktoré ma naučil môj hlasový pedagóg František Tugendlieb. Až potom si môžem hrať a spievať. Je to čas, keď sa môžem utiahnuť do svojho vlastného sveta, kde je mi najlepšie. Vtedy sa už väčšinou deň chýli ku koncu. Potrebovala by som dlhší deň, veľmi rada by som toho zvládla viac.

Niektoré veci jednoducho robiť nemôžem. Nemám veľký akčný rádius, všetko robím pomalšie a rýchlejšie sa unavím. Nesťažujem sa, viem, že preto sa mi darí robiť niektoré veci dôkladnejšie a viac do hĺbky. Človeku síce unikne kus slávy, zato získa viac umeleckej hĺbky, sily a pravdy.

Marika Gombitová – Miroslav Graclík
ÚLOMKY SPOMIENOK
Ikar, 304 s.
Úvodný úryvok nájdete v knihe Úlomky spomienok, v ktorej známa slovenská speváčka, jedna z najlepších, aké sme kedy mali, dovolila zaznamenať svoje životné osudy – od začiatkov, kedy sa dievča od Stropkova dostalo k spievaniu, cez prvý veľký hit Študentská láska, s ktorým Marika v roku 1978 zvíťazila na Bratislavskej lýre, po roky na vrchole kariéry, nezabudnuteľný hit Vyznanie, milovaný muzikál Neberte nám princeznú, až po tragickú haváriu pred tridsiatimi rokmi, po ktorej ochrnula. Kniha prináša množstvo fotografií a spomienky na roky izolácie a postupného návratu k tvorbe a spevu. Fanúšikovia sa so svojou obľúbenou speváčkou mohli stretnúť na koncerte k jej životnému jubileu a na dve hodiny trvajúcej autogramiáde jej prvého autorizovaného životopisu, ktorý bol pokrstený šampanským s kúskami zlata, symbolu zlata v Marikinom hrdle.

„Prečo úlomky? Každému sa môže stať, že ho zo dňa na deň zaskočí choroba alebo zranenie a jeho rebríček hodnôt aj sám život sa v okamihu zmenia. Potom záleží na jeho vôli nevzdať sa, ale bojovať, aj keď okolie možno považuje tento boj za vopred prehratý. Stále je tu predsa nádej, a keď človek chce, dokáže zázraky. Ľudská pamäť je zvláštna. Občas detailne uchová úplné maličkosti a inokedy vymaže hoci aj zásadné udalosti. Na to však ľudská pamäť je a my ľudia sa odlišujeme v tom, že každý má svoj uhol pohľadu. Spísaním týchto spomienok nepredkladám curriculum vitae, ale ponúkam tie udalosti zo svojho života, ktoré som si v mysli uchovala a o ktoré sa chcem s vami podeliť. Dúfam, vážení čitatelia, že vás táto kniha zaujme. Vaša Marika.“

Foto: Nadja Borsigová

Knihu si môžete objednať tu: Úlomky spomienok

 

Posledná úprava 16.01.2017

Nájdete nás na FB