V jednoduchosti je sila

Napísala 

Mgr. Dária FEHÉROVÁ vyštudovala knihovedu a výchovu a vzdelávanie dospelých. Taiji cvičí desať rokov, z toho štyri roky ho aj učí, pripravuje aj nových učiteľov taiji. 

Vybrala si originálnu pekinskú školu, štýl yang, ktorá prináša cvičenie pre udržanie zdravia, učí aj taiji s mečom a taiji s vejárom, a qigong. Kurzy robí v Bratislave, v Trnave a vo Zvolene. 

Prečo práve taiji?

Už od základnej školy mi vysvedčenie kazila dvojka z telocviku. Prísna učiteľka, aktívna športovkyňa, nechápala, že neviem urobiť stoj na hlave. A to napriek tomu, že som chodila na balet, tancovala v súbore moderných tancov a mala rada volejbal. Keď som pred desiatimi rokmi po prvýkrát uvidela ladné pohyby taiji, zatúžila som naučiť sa to. Vtedy som ešte netušila, že ide o bojové umenie. Najskôr som cvičila v skupine nadšencov, potom som sa dostala k učiteľovi pochádzajúcemu z Číny. V štýle yang ide o zdravie, učí nás spoznávať telo, jeho možnosti, ovládnuť vlastné energie. Mám ohybné telo napriek tomu, že som nikdy nebola štíhla, a aj zdravé. Moji žiaci hovoria: najťažšie je vstať z pohodlného kresla, vziať tašku a prísť do telocvične, potom je to už len radosť. Teší ma, že viacerí z nich si pomohli po zdravotnej stránke.

Taiji - čo dáva a čo vyžaduje

V bojových umeniach sa často hovorí o sile energie, „čchi“, „ki“, podľa toho, z ktorej krajiny učenie pochádza. Táto sila nie je len v údere, obrannom či útočnom, je to životná energia a iba sám človek rozhodne, na aký účel ju vynaloží. V našich zemepisných šírkach ju z nevedomosti skôr vyhadzujeme a potom nevieme, ako ju nahradiť. Východné národy žijú dlhšie ako my, už od detstva sa učia chrániť si svoju energiu, hospodáriť s ňou, použiť je pre svoje zdravie. Poznajú množstvo cvičení, mnohé také jednoduché, že my nad nimi len mávneme rukami s presvedčením, že niečo také ľahké nemôže fungovať. A ono funguje, čím viac opakovaní, tým účinnejšie. Keď sa človek naučí ovládať svoju energiu, môže tieto schopnosti využiť pre svoje zdravie, a ak to dokáže, aj pre zdravie iných. To je však dlhá cesta, ak chce pomáhať vlastnou energiou iným ľuďom, musí si ju vedieť nahradiť.

Krédo, obľúbená osobnosť

Od môjho čínskeho učiteľa a z filozofie taiji som si odniesla hlavne myšlienku, že v jednoduchosti je sila. Netreba za tým hľadať žiadnu mystiku, žiaden tréner toto poznanie nemôže nikomu vnútiť, každý ho pochopí sám, ak pracuje na sebe. Cvičenie ma naučilo aj smiať sa, úprimne a uvoľnene. Dnes už vidím menej problémov, a tie, ktoré sú, akoby sa sami „upratali“. Prestala som sa trápiť obavami, čo bude, verím, že vždy sa nájde riešenie.

Schopnosť presadiť sa a/alebo podriadiť

V práci bojujem sama so sebou, keďže som živnostník. Niekedy bojujem s pochopením okolia, ale to nie sú, našťastie, tvrdé boje. V súkromí sa dajú využiť energie lásky, ak sa po príchode domov usmievam, usmejú sa aj členovia mojej rodiny. To je najkrajšia sila, ktorú človek v sebe má. Dokážem sa podriadiť, ak ten, kto to odo mňa vyžaduje, je múdrejší, ak ide o dobro človeka.

Detské sny a kamarátstva

Chcela som byť cestovateľkou, čítala som verneovky a cestopisy. Kamarátila som sa s chlapcami aj dievčatami, v letnom tábore som si vedela zahrať futbal i ušiť kostým na maškarný ples. Vždy som bola priateľka s pocitom zodpovednosti za niekoho menšieho, slabšieho, chorého.

Rytier, ktorý chráni Dámu, alebo...? Ideálny vzťah pre tretie tisícročie

Muž a žena sú dva protipóly, ktoré sa prirodzene priťahujú. Závisí to aj od naladenia energetického systému, každý má v sebe časť jinu a časť jangu. Ideálny muž je zodpovedný za rodinu, zabezpečí jej stabilitu po všetkých stránkach. Aby manželka a dcéry mali pocit opory a ochrany a synovia vzor. Ideálna žena by mala byť vnútornou silou, ktorá rodinu neviditeľne prepája. Z pohľadu energií je muž silou lásky a žena silou tvorivosti, jeden bez druhého nevedia vytvoriť správnu rovnováhu. A život bez rovnováhy a harmónie je život v chorobe. Sú to univerzálne zákony, ktoré výstižne znázorňuje monáda. V bielej časti je zárodok čiernej, a naopak. Tam, kde jedna sila ubúda, pribúda druhá. Keď vysvetľujem žiakom podstatu týchto síl, mužom sa páči, že sú bielou časťou, svetlom, ktoré prichádza do tmy, aby spoločným splynutím vytvorili život. Keby však nebolo čiernej, nemali by čo osvetliť, taký je zákon prírody.

Muži príťažliví, muži odpudiví

Príťažlivosť neviem vysvetliť, spočíva v pocite. V mojom veku sa už nepozerám na výzor muža, ani sa nepýtam, čím sa zaoberá, čo ho živí. Naučila som sa človeka precítiť.

Odpudiť by ma vedelo iba to, keby nedodržiaval základné hygienické návyky.

Najsilnejšia ženská zbraň

Žena má veľa zbraní, jednu silnejšiu od druhej. Mala by mať mieru v rozprávaní, počúvať partnera nielen ušami, ale aj ostatnými zmyslami.

Čo stojí za to, aby človek nasadil všetky sily, ktoré má?

Záchrana života.

 

Autor fotografie: Marián Mečiar

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB