Podstata lásky k peniazom

Napísala 

Je možné byť duchovne založeným človekom a pritom sa mať po finančnej stránke dobre? Môžeme sa prejavovať ako žiariví, šťastní ľudia, ktorí chcú druhým pomáhať, ak sme v skutočnosti plní stresu a úzkosti z toho, či zaplatíme nájomné, hypotéku, alebo jedlo?

Kate Northrup
PENÍZE. Milostný pŕíběh
Grada, 204 s.


Autorka tejto motivačnej knihy, ktorej predmetom je cesta k finančnej slobode, vie, o čom píše. Kedysi sa sama topila v dlhoch, dnes má fungujúcu obchodnú spoločnosť a o svojej úspešnej podnikateľskej filozofii prednáša a hovorí vo vlastnej online talk show (www.katenorthrup.com). Svojim poslucháčom a čitateľom radí: „Kľúč k rozriešeniu našich finančných problémov leží priamo v našom vnútri. Nie je to o obmedzovaní sa, ani o určovaní si striktných pravidiel, čo si môžeme kúpiť a čo nie. Je to o pochopení toho, ako úlohu v tomto vzťahu hráme. O objavení skutočnej hodnoty vecí v našom živote. Musíme pochopiť, kto skutočne sme vo vzťahu k peniazom. Aby sme mali dobrý vzťah k peniazom, musíme vedieť, kto sme a aký je zmysel nášho života na tomto svete.“

Do svojej knihy Peniaze. Milostný príbeh zhrnula teoretické poznanie i praktické skúsenosti, ako si lepšie zorganizovať život, aby sme dosiahli to, po čom túžime. Prejdete si stratégie, ako lepšie hospodáriť s peniazmi, ako sa zbaviť dlhov a vydať sa na cestu k finančnej slobode. Lebo finančná prax, tá súvisí hlavne s emočným životom. Nepreskakujte ani jednu kapitolu. Ak k niektorému cvičeniu pocítite odpor, s najväčšou pravdepodobnosťou je to ten najdôležitejší bod, ktorý máte na vašej ceste zvládnuť.

V knihe je opísaných niekoľko príbehov skutočných ľudí. Zaznamenávajte si, ktoré s vami rezonujú a ktoré vás naopak neoslovujú. Ktoré vás obťažujú a ktoré vám pripadajú vzrušujúce. V každom príbehu, ktorý vo vás vzbudí silnú emočnú reakciu, či už pozitívnu alebo negatívnu, je odkaz práve pre vás. Sú to presne tie lekcie, ktoré potrebujete.

Ukážky z knihy PENÍZE. Milostný příběh:

Naša sila spočíva v tom, ak sa naučíme v akejkoľvek situácii prijať to, čo sa deje, ak sa dokážeme zamilovať do vlastného príbehu. Čím viac sa totiž snažíme na niečo tlačiť, tým je výsledok horší. A čím viac si želáme, aby to bolo inak, tým bezmocnejší sme a nedokážeme tvoriť pre seba realitu, po ktorej túžime.

Nemyslím si, že by bolo možné zbaviť sa emócií, kvôli ktorým sa necítime dobre. Niekedy sa proste budeme cítiť zle. Niekedy vedie jediná cesta von skrz.

Odteraz namiesto frázy „Nemôžem si to dovoliť“ používajte radšej „Čo mám urobiť preto, aby som si to mohol dovoliť?“.

Peniaze prichádzajú k tomu, kto si váži samého seba. Pamätajte si, keď nedokážete oceniť seba, nemôže k vám prísť žiadna hodnota. A tak som sa začala učiť prijímať. Keď ma niekto za niečo pochválil, pomaly som sa nadýchla, podívala sa mu do očí a povedala: „Ďakujem.“ To je naozaj všetko, čo treba urobiť.

V závislosti na nesprávnom presvedčení našej kultúry, že peniaze sú skazené, sa mnohí cítia previnilo, keď pomyslia na to, že im by malo byť dobre a iní by mali žiť v nedostatku. V skutočnosti môžeme k prosperite a šťastiu iných ľudí viac prispieť tým, že budeme mať dostatok a budeme teda mať z čoho dávať. Ak obetujete vlastný blahobyt s nádejou, že tým pomôžete niekomu inému, jediné, čo získate, budú dvaja ľudia žijúci v nedostatku.

Je možné, že si v svojom srdci uvedomujete, že sa treba v otázke financií spoľahnúť sám na seba – že vy sami ste tým, na koho ste čakali. To, čomu by ste mali ísť oproti, je práve to, čoho sa najviac bojíte. Že ste si mysleli, že práve z tejto pasce sa chcete dostať? Pravdou je, že sa nemôžete dostať zo spárov toho, čo vás desí, pokým tomu nepôjdete v ústrety. Najlepšie s úsmevom. Dobrá správa znie, že to, čoho sa bojíte najviac, je pravdepodobne najlepšia vec, akú môžete pre seba urobiť.

Štúdie ukázali, že rastliny, o ktoré sa záhradník stará s láskou, prosperujú lepšie ako tie, ktoré len niekto polieva. Deti, ktorý je venovaná dostatočná pozornosť, sú sebavedomejšie a lepšie sa im darí, stávajú sa z nich komplexnejšie bytosti ako deti, ktoré sú prehliadané. Najlepší dar, aký môžete niekomu alebo niečomu dať, je vaša láskyplná pozornosť. Tak prečo tento dar nevenujete aj svojim peniazom?
 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB