Malá kniha o veľkých plánoch

Malá kniha o veľkých plánoch

Napísala 

Parkinsonov zákon hovorí, že práca rastie úmerne s časom, ktorý je možné na ňu vynaložiť. Pretože sme v tomto on-line svete na príjme stále, rozrástla sa práca tak, že vypĺňa každú hodinu, keď sme hore. A často zisťujeme, že nám to, čo robíme ako pracovnú povinnosť, nedovolí urobiť to, čo by sme urobiť naozaj chceli.

Richard Newton
MALÁ KNIHA O VELKÝCH PLÁNECH
BizBooks, 180 s.


„Je ľahké zaoberať sa celý deň povrchnými, nevedomými myšlienkami, ktoré poletujú okolo hlavy, rovnako ako rušivo útočiace reklamy, zvoniace mobily, predbiehajúci sa ľudia a množstvo titulkov v médiách, ktoré sú starostlivo formulované tak, aby vzbudili dojem naliehavosti. Ste tomu vystavení. Nechávate to na seba pôsobiť. Rovnako ako my všetci. Dovoľujeme mozgu, aby bol posadnutý chybnými prioritami. Mohli by sme myseľ využívať na to, aby z nás boli lepší ľudia, šťastnejší ľudia, ktorí získajú viac pre svoj život a venujú sa viac iným ľuďom i spoločnosti. Nemôžeme si ale pomôcť a nechávame sa stravovať emóciami a myšlienkami, ktoré nie sú príliš dôležité. Tie potom požierajú náš čas. A život sú minúty. A tie plynú a plynú,“ apeluje na čitateľov v svojej najnovšej motivačnej príručke Richard Newton, pôvodne ekonomický redaktor rôznych novín v Londýne, teraz podnikateľ, ktorý založil niekoľko technologických startupov a napísal dva svetové bestsellery. V motivačnej Malej knihe o veľkých plánoch ukazuje, že ak sa každý človek narodil ako originálny jedinec plný vlastných nápadov, ktoré však nerealizuje, tak túto túžbu tvoriť a vynaliezať a mať ambície treba v sebe znovu nájsť a podporovať. Zozbieral viacero známych aj menej známych techník, ktoré pomôžu oslobodiť naše zablokované myslenie, uvoľniť potlačenú kreativitu, nájsť stratenú inšpiráciu a nasmerovať svoju pozornosť na to, čo je skutočne dôležité.

Ukážky z knihy Malá kniha o velkých plánech:

Tajomstvo inšpirácie a obdarenosti šťastím spočíva v tom, že sa ponoríte poriadne hlboko do oblasti, ktorá vás fascinuje a rozprúdi vám krv, a zároveň zaberiete do strán a pozbierate toľko vedomostí o vesmíre, koľko len môžete. Tým rozširujete okraje svojich skúseností.

Charlie Munger, jeden z najúspešnejších investorov na svete, stále číta názory ľudí, s ktorými nesúhlasí. Tak udržuje svoje myšlienky v bdelosti a predchádza tomu, aby ustrnul. Ak budete čítať a počúvať len názory ľudí, s ktorými súhlasíte, vaše myslenie skostnatie a nenaučíte sa nič nové.

Mali by ste navštevovať galérie, čítať dobrých autorov, chodiť do záhrad a robiť čokoľvek iné, čo bude na vás pôsobiť inšpirujúco. A pozor: platí to aj naopak. Pre vytvorenie veľkého plánu existuje magický a prekvapujúci recept: je ním nečinnosť. Nepleťte si ju s lenivosťou. Nečinnosť je magickým katalyzátorom, ktorý vytvára alchýmiu veľkých plánov z inšpirácie, vedomostí a hlbokých myšlienok. V dnešnej dobe neustálej zaneprázdnenosti si zaslúžia zvláštnu pozornosť dve podoby nečinnosti: a) disciplinovaný pokoj meditácie, b) venovanie sa nečinnému vedeniu. Zaneprázdnenosť môže v krátkom čase zničiť kreativitu, vedomosti, emočnú pohodu, schopnosť priateliť sa – a môže poškodiť váš kardiovaskulárny systém.

Nenechajte nápady zmiznúť. Drahocenné záblesky inšpirácie, ktoré pristávajú na vašich rukách, odletia, ak sa rozhodnete nezachytiť ich hneď. Urobte si poznámku. Napíšte ju na dlaň. Vyťukajte si ju do mobilu. Nahrajte si ju na záznamník.

Ak sa vás ľudia nepýtajú, neprinášate nič nové.

Strach a optimizmus okolo seba krúžia ako pár tančiaci tango. Strach signalizuje cestu za zónou bezpečia. Kvôli nemu ste úzkostní a nerozhodní, ak ide o nové dobrodružstvá a ambície, ale optimizmus vás ženie vpred. Keď si optimizmus podrobí strach, robíte pokroky. Takto optimizmus mení vašu budúcnosť. Nie je to šťastná náhoda, je to optimizmus, kto mení objektívnu realitu.
 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB