Leňochova cesta k úspechu

Leňochova cesta k úspechu

Napísala 

Bill O´Hanlon síce sám seba nazýva leňochom, no v skutočnosti tento vyhľadávaný psychoterapeut napísal 30 kníh, ktoré boli preložené do pätnástich jazykov. Často sa sám seba pýtal, prečo a ako sa mohol taký lenivý človek stať úspešným. A tak vznikla jeho najnovšia kniha.

Bill O´Hanlon
Lenochova cesta k úspěchu
Portál, 102 s.


Ty si ten najlenivejší človek, akého poznám, povedala žena Billa O´Hanlona svojmu manželovi. A on sa začal smiať a musel s ňou súhlasiť. Tvrdí, že ani on nepozná lenivejšieho človeka – a predsa napísal tridsať kníh, bol hosťom v talk show Oprah Winfrey (čo je v USA dôkaz úspechu) a vedie semináre, za ktoré dostáva tisícové honoráre. Vytvoril niekoľko psychoterapeutických metód, ktoré vyučuje po celom svete. O svojej lenivej ceste k úspechu napísal túto útlu knihu, v ktorej zhrnul základné zásady, ako v živote uspieť. Nie ako byť šťastný, ani ako sa stať dobrým človekom, ani ako byť milovaný, dokonca ani ako zbohatnúť. Jeho hlavnou témou je, ako úspešne realizovať to, čo je našou vášňou, osudom alebo snom. Niekedy to síce môže byť v rozpore so šťastím alebo dobrotou, ale je to proste čosi, čo nám je „súdené“ robiť a túto túžbu by sme nemali sabotovať. Kniha Billa O´Hanlona je výcuc výcucov množstva motivačných kníh, takže svojim čitateľom ušetrí stovky hodín čítania. V komprimovanej forme a za pomoci citátov najuznávanejších motivátorov podáva „recept na plnenie snov“, overený na vlastnej koži i životom jeho klientov. Pri vymýšľaní názvu sa inšpiroval svetovým bestsellerom Thaddeusa Golasa Líného muže (ženy) cesta k osvícení, ktorý už roky predtým hlásal: Raj je v tebe a okolo teba a ty nemusíš robiť nič, aby si sa tam dostal, všetky predstaviteľné zážitky a skúsenosti sú v tebe už prítomné, môžeš sa im kedykoľvek otvoriť.

Ukážky knihy Lenochova cesta k úspěchu:

Jonathan Winters : Nemohol som sa dočkať úspechu a tak som vyrazil bez neho.

Nechajte sa viesť svojou dušou. Čo vašu dušu oživuje a rozoznieva vaše srdce? Čo spôsobuje, že vám prúdi energia? Podľa množstva vašej energie vám vaša duša dáva vedieť, či ste ďalej alebo bližšie k tomu, čo vo vás prebúdza život. Myslím si, že ľudia, ktorí majú problém uspieť, svoju dušu aspoň do určitej miery zabudli niekde, kde nemá byť.

Som lenivý, aj nie som lenivý. Som dobrák, aj potvora. Ľudia nie sú jednoznační, obsahujú protiklady. Prijímajte a dovoľte si svoje protiklady. Ako napísal Walt Whitman: „Odporujem sám sebe? Veľmi správne. Som veľký. Obsahujem zástupy.“

John Campbell nás vyzýva: „Nasledujte svoju blaženosť.“ Aj básnik Pablo Neruda napísal: „Niečo zapálilo moju dušu, horúčka alebo zabudnuté krídla.“

Nasledujte aj to, čo vás štve alebo vyvádza z miery. Čo vám vo svete prekáža? Aké zlo by ste chceli napraviť? Čo iní robia zle a vy si myslíte, že by ste to dokázali zmeniť, venovať tomu svoje schopnosti, vášeň a životné skúsenosti?

O čom by ste hovorili, keby ste dostali hodinový priestor v hlavnom vysielacom čase televíznej stanice, ktorú sleduje celý národ, či dokonca celý svet?

Neriaďte sa svojim pocitmi, ak chcete uspieť. Ako psychoterapeut toto tajomstvo ľuďom odovzdávam veľmi rád. Väčšina ľudí sa zastaví, keď načúvajú svojmu strachu alebo pochybnostiam. Ak vám tenký hlások hovorí, že si niečo nahovárate, alebo vás ochromuje strach, povedzte proste tomu hlasu a tomu strachu: „Ďakujem za informáciu“, a pokračujte v tom, čo robíte. Keď sa Raya Bradburyho pýtal študent, čo má robiť, keď nemá inšpiráciu, Bradbury povedal: „Sadnite si a píšte. Práca sa postará o všetky tie nálady, ktoré práve máte.“ Spisovateľ Peter DeVries hovoril: „Píšem, keď dostanem inšpiráciu, a dávam si pozor na to, aby som ju dostal každé ráno o deviatej.“

A toto napísal Albert Schweitzer: „Musíte svojim blížnym niečo dať. Aj keby to bolo len niečo malé, urobte to pre tých, ktorí potrebujú pomoc, niečo, za čo nedostanete zaplatené, urobte to len kvôli výsade, že môžete obdarovávať.“ Čím máte prispieť svetu tak, ako nikto iný? Čo z toho, čo môžete dať, svet potrebuje? Vaša duša a svet vám to spoločne ukážu, ak im dáte príležitosť.

 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB