Hravec John Williams

Napísala 

Kto: Človek hravý, hravec. Najpredávanejšia kniha: Ako robiť to, čo vás baví, a dostať za to zaplatené. Najdôležitejšia životná lekcia: „Ak sa budete venovať svojim naozajstným záujmom a ak to budete robiť poriadne, zarobíte viac peňazí, ako keby ste sa hnali len za bohatstvom.

Jednoducho nie je možné vyniknúť v niečom, ak vás k tomu neťahá srdce. Preto ak chcete zbohatnúť, vyberte si niečo, čo vám pripadá ako hra, nie ako práca. To platí aj v biznise: nie je ľahké konkurovať niekomu, kto má naozaj rád to, čo robí.“

Keď mal John Williams päť mesiacov, viezli ho rodičia aj s bratom k príbuzným. Do ich auta narazil opitý šofér a obaja rodičia utrpeli zranenia. Matka sa vyliečila, ale otec po desiatich dňoch zraneniam podľahol. Mal 34 rokov. Strata otca ešte skôr, ako ho mohol spoznať, ovplyvnila Johna na celý život. Od malička chápal, že v živote nemáme nič isté, že všetko, vrátane života samotného sa môže kedykoľvek skončiť. Preto mu bola veľmi blízka otázka: Chcem naozaj stráviť veľa rokov v práci, ktorá ma neuspokojuje, a dúfať, že robiť to, čo naozaj chcem robiť, budem môcť možno niekedy v budúcnosti?

Začínal ako počítačový programátor, vývojár špeciálnych efektov, konzultant v poradenskej firme a špecialista internetových médií. Stále však cítil, že mu život uniká pomedzi prsty a on len sedí v kancelárii a pozerá do obrazovky počítača. „Nechcel som pracovať, chcel som sa hrať, robiť niečo kreatívne. Chcel som si nechať platiť za to, že som sám sebou.“ A aj v jeho prípade sa potvrdilo, že keď je človek pripravený, príležitosť sa už nájde – firma prepúšťala zamestnancov a ponúkla tým, ktorí odídu sami, niekoľkomesačné odstupné. John začal skladať hudbu, písal, usporiadal výstavu v galérii experimentálneho umenia, vystupoval ako sólový komik. Dnes ho živí mix aktivít: radí klientom, ako sa hrať a zarábať, vedie workshopy firemnej kreativity; píše reklamné texty; má svoj blog www.screwworkletsplay.com; každý mesiac organizuje v Londýne Scanners Night, nočné podujatie, na ktorom sa stretávajú ľudia, ktorí hľadajú hravú náplň pre svoj život a navzájom sa inšpirujú. „Sám si určujem pracovnú dobu, vyberám spolupracovníkov, striedam pracoviská medzi domovom, záhradou, kaviarňou a spoločným priestorom pre viacerých podnikateľov.“

Prechod od robotníka k človeku hravému vidí takto: v 19. storočí priniesla priemyselná revolúcia továrne a montážne linky. Aby sa v nich človek uplatnil, potreboval manuálnu zručnosť. Dvadsiate storočie bolo storočím informácií a vyžadovalo od ľudí analytické a logické schopnosti. Dnes, v 21. storočí, potrebujeme schopnosti pravej mozgovej hemisféry – tvorivosť, empatiu a schopnosť vidieť celok. Už nie je na prvom mieste robotník, či intelektuál, digitálna revolúcia si žiada kreatívneho človeka, ktorý sa rád hrá. A hrať sa a robiť to, čo nás teší, sa vyplatí aj z finačného hľadiska. Človek, ktorý robí to, na čo má najlepšie predpoklady, je prínosom aj pre iných.

Dôležité je robiť to, v čom ste prirodzene dobrí, čo vám už od detstva ide ľahko, to, k čomu máte nadanie. Ale keď je to také ľahké, prečo sa všetci neživíme tým, čo nás baví? Prečo mnohí ľudia chodia do práce, ktorú nemajú radi a ktorá ich vyčerpáva? Prečo robia pri výbere svojho živobytia také kruté kompromisy? Predchádzajúce generácie nemali tie možnosti, ktoré máme teraz my. Niektorí tomu ani neveria, že by to bolo možné, aby sa uživili tým, čo robia ako koníčka. Rovnaký názor presadzuje aj školstvo, ktoré nás vedie k tomu, aby sme pracovali na svojich slabinách. No John tvrdí: „Je to nezmysel, pracujte na svojich silných stránkach a slabým sa vyhnite. Zamerajte sa na svoju osobnosť a svoje silné stránky, vyhnite sa práci, ktorá vás len ničí, a získajte nezávislosť, po ktorej túžite.“ Na svojom blogu predstavuje výnimočných ľudí: ženu, ktorá miluje čokoládu a rada cestuje – a našla spôsob, ako sa tým živiť. Má čokomobil, cestuje s ním po svete a predáva čokoládu. Ženu, ktorá sa živí tým, čo predtým považovala za zabíjanie času: vyhľadáva nápady pre klientov na Facebooku a na YouTube. Partiu kuchárov, ktorá pripravuje catering pre firemné akcie v štýle kráľovnej Viktórie.

Johnov odkaz: Ako si zaistíte, že vám ľudia za vašu hru budú platiť a „neprehráte“ sa k chudobe? Hlavné je, aby vaše hra uspokojovala určitú potrebu, ktorú ľudia majú. Najšťastnejší ľudia na svete využívajú svoje prirodzene silné stránky, aby poskytovali služby iným. * Premýšľanie sa preceňuje. Väčšina z nás premýšľa priveľa. Úspešní ľudia sa neoddávajú nekonečnému rozvažovaniu. Výskumy ukazujú, že prílišné premýšľanie vedie k skľúčenosti a strate motivácie. Udržiava alebo zhoršuje smútok, podporuje negatívne myslenie, narušuje ľudskú schopnosť riešiť problémy, oslabuje motiváciu a znižuje koncentráciu a aktivitu. Ak ste sa v živote dostali do slepej uličky a nedarí sa vám z nej vymaniť, pravdepodobne sa príliš oddávate premýšľaniu. Vychovala nás k tomu aj škola: ak ti nenapadá správna odpoveď, premýšľaj ďalej. Tento prístup možno funguje pri matematických úlohách, ale pri životných rozhodnutiach nie. A riešenie? Prestaňte premýšľať a začnite sa hrať. Nestraťte už ani minútu svojho života. Robte to, na čom vám naozaj záleží. Začnite sa hrať. Začnite hneď teraz.

 

Knihu Johna Williamsa kúpite tu: Ako robiť to, čo vás baví, a dostať za to zaplatené v ponuke Martinusu

 

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB