Problémy v sexuálnom živote diabetikov

Napísala 

Zo života diabetika: "Čítal som štatistiky, ktoré tvrdia, že sedemdesiat percent mužov-diabetikov a tridsať percent žien-diabetičiek má problémy v sexuálnom živote. Teraz neviem: mám s tým počítať, alebo sa takémuto nepríjemnému vedľajšiemu účinku dá vyhnúť?"

Na otázky o príčinách vysokého počtu sexuálnych porúch pri cukrovke a o možnostiach pomoci odpovedá MUDr. Jozef MICHÁLEK, riaditeľ Národného endokrinologhického a diabetologického ústavu v Ľubochni:
Cievny systém dostáva pri zle liečenej a nekompenzovanej cukrovke poriadne zabrať. Je logické, že sa postupne poškodzujú aj cievy chúlostivých orgánov dôležitých v sexuálnom živote. Iná je situácia u mladých diabetikov, ktorým síce ešte cievne zmeny nehrozia, ale treba si uvedomiť, že predsa len žijú vo zvýšenom napätí, a to tiež môže viesť k psychicky podmieneným sexuálnym poruchám, k poruchám erekcie. V takýchto prípadoch však nie sú potrebné lieky, tu pomôže návšteva sexuológa, psychológa, psychoterapeuta, prípadne psychiatra. U diabetikov II. typu, mužov stredného a staršieho veku je alfou a omegou dobrá kompenzácia cukrovky. Farmaceutický priemysel dnes ponúka pomerne širokú paletu liekov, ktoré odstránia erektilnú dysfunkciu, teda poruchu stoporenia pohlavného údu, hradí si ich však pacient sám.

* „Nebijú“ sa tieto prípravky s liekmi na diabetes?

Nebijú. Už problematickejšia je ich kombinácia s liekmi na vysoký krvný tlak. A diabetici mávajú pomerne často vyšší krvný tlak. Takíto pacienti by sa mali poradiť so svojím diabetológom alebo kardiológom, ktorý liek a za akých podmienok môžu užívať.

* Takže majú či nemajú muži-diabetici počítať s tým, že ich sexuálny život už nebude taký, ako predtým?

Nemusí sa to stať v každom prípade. Všetko závisí predovšetkým od kompenzácie cukrovky. A tak práve táto hrozba – v oblasti, na ktorú sú muži zvlášť citliví – môže poslúžiť ako pomerne výrazný stimul pre pacienta, aby sa snažil robiť niečo so svojím vysokým krvným cukrom. Často býva tou hlavnou hybnou silou, ktorá ho prinúti k zodpovednosti.

* Diabetes vplýva aj na sexuálny život žien, i keď ich problémy sú trochu iného druhu...

U žien nejde priamo o poruchy sexuálnej „funkčnosti“, ale každá diabetička si musí byť vedomá, že zle kompenzovanú cukrovku sprevádzajú opakované močové infekcie a časté zápaly pošvy. A mykotické, teda plesňové infekcie, samozrejme, po všetkých stránkach limitujú kvalitu sexuálneho života.

* Prečo sú časté práve plesne? Cukor ich nejakým spôsobom „vykrmuje“?

Áno, cukor je pre ne dobrou živnou pôdou.

* Dá sa chronickým ťažkostiam zabrániť? Ak už vznikli, čo treba robiť?

Kvasinky Candida albicans sa vyskytujú v koži, sliznici a črevnom trakte. Ak sa vnútorná rovnováha organizmu naruší, jeho odolnosť klesne a kvasinky víťazia. Výsledkom sú výtoky, nepríjemné svrbenie. Cukor v telesných tekutinách diabetikov vyživuje baktérie aj kvasinky. K infekcii môžu prispieť aj mokré plavky, menštruačné tampóny, horúce kúpele a parfumované mydlá. Diabetičky musia počítať s častými mykózami už aj preto, že si ich so sexuálnymi partnermi opakovane vymieňajú. Gynekológ im predpíše tabletky na vkladanie do pošvy alebo iné lieky, ale to, ako rýchle liečba zaberie, závisí od stavu kompenzácie cukrovky. Problém pomáhajú riešiť aj vhodné prípravky na intímnu hygienu a konzumovanie potravín s probiotickými kultúrami.

Viac informácií o životospráve pri cukrovke nájdete v knihe:

Mária Štefáková

VARÍME DIABETIKOM

Knihu si môžete objednať na č. 0908 069 388, stojí 10 eur, poštovné neplatíte.

Posledná úprava 25.03.2016

Nájdete nás na FB