Detská cukrovka

Detská cukrovka

Napísala 

Doktor Jozef MICHÁLEK, riaditeľ Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni sa dlhé roky venuje aj detskej diabetológii. V nasledujúcom rozhovore sme sa spolu s ním zamýšľali nad tým, prečo sa zvyšujú počty detí, ktorým diagnostikovali diabetes mellitus a aké sú možnosti medicíny pomôcť im.

- Záleží na tom, čo si zoberieme za hranicu detského veku. Ak je to 18 rokov, potom máme na Slovensku okolo 1 500 detských diabetikov. V poslednom období pribúda ročne až 120 prípadov. Ak roku 1980 bolo v bývalom Stredoslovenskom kraji len 13 diabetikov, dnes ich toľko eviduje jediná okresná ambulancia. Čo sa týka tzv. novorodeneckej cukrovky, tam ide o nízke počty. Sú to zvláštne typy cukrovky, geneticky podmienené, a treba zdôrazniť, že máme laboratóriá, ktoré sú schopné tieto typy cukrovky presne určiť. Sú to spoločné laboratóriá nášho ústavu a Ústavu experimentálnej endokrinológie v Bratislave. Všetci diabetológovia vedia o ich dostupnosti a aj o tom, ako sa na ne v prípade potreby napojiť. Čo však stúpa, to je počet detí, ktoré majú získanú cukrovku II. stupňa, predtým známu ako stareckú cukrovku. Súvisí to so stúpajúcim počtom obéznych detí a tento trend je alarmujúci. Navyše klesá vek, v ktorom sa cukrovka manifestuje. Pred dvadsiatimi rokmi boli diabetici v predškolskom veku raritou, dnes ich máme čím ďalej, tým viac. Podieľa sa na tom aj fakt, že ak sa kedysi skombinovala dedičná dispozícia na vznik cukrovky od otca i matky, tak sa zväčša tehotenstvo nepodarilo udržať. Dnes sa však už tieto deti rodia a cukrovka sa u nich prejaví veľmi skoro.

* A ak za každým číslom v evidencii vidíme konkrétne dieťa...

... tak vidíme dieťa, ktoré si bude pichať inzulín podstatne dlhšie obdobie života, ako to bolo predtým. Veď keby sa tieto deti narodili pred rokom 1922, mali by po diagnostikovaní cukrovky vyhliadku nanajvýš na niekoľko mesiacov života. Zomierali veľmi rýchlo. Už krátko po tom, ako dostali cukrovku, sa u nich objavil taký rozvrat vnútorného prostredia, aký naši predkovia nevedeli zvládnuť. Vtedajšia medicína dokázala síce človeka na chvíľu rehydratovať, ale to základné -  znížiť mu vysokú hladinu cukru v krvi - nedokázala. Iste, diabetici sa zatiaľ dožívajú kratšieho veku v porovnaní so zvyškom populácie, ale treba si uvedomiť, že to sú ľudia, ktorí boli liečení ešte starými, menej účinnými metódami. Za posledných dvadsať rokov nastal zlatý vek diabetológie a vidíme to už na zdravotnom stave detí, ktoré dostali cukrovku v ostatných rokoch. Majú podstatne nižší výskyt komplikácií a u tehotných diabetičiek môžeme pri sledovaní hodnôt a adekvátnej liečbe doviesť tehotenstvo do úspešného konca. Dnes, keď má dieťa správnu životosprávu a darí sa mu udržiavať dobrú bilanciu hladiny krvného cukru, má šancu na dožitie sa takého istého veku ako jeho zdraví rovesníci. Na jednej strane je to síce nepríjemné ochorenie, ale na druhej strane sa práve kvôli nemu deti naučia od malička zdravo stravovať a žiť zdravým životným štýlom. Liečil som deti, ktoré vysoko presahovali inteligenčný štandard ich rodiny, a to len preto, lebo sa museli zaoberať cukrovkou. Také dieťa sa často stáva malým akademikom v danom probléme. Už sme spomínali, že deti s diabetom sa väčšinou dobre učia, lebo vedia, že sa musia učiť, ak sa chcú v živote uplatniť. Samozrejme, že sa im občas nechce - ako každému normálnemu človeku -, ale táto diagnóza ich učí premôcť sa. Stáva sa mierou toho, čo sme sami ochotní urobiť pre naše zdravie a pre zlepšenie nášho vlastného života.

PRVÉ PRÍZNAKY

* Ako sa ohlasuje detský diabetes? Čo si majú rodičia na dieťati všímať, aké príznaky ich majú varovať? Dá sa zameniť s inou diagnózou, napríklad s astmou alebo vírusovou infekciou nosohltanu?

Ak dieťa neprospieva, to by mal zaznamenať lekár pre deti a dorast. Detský diabetes sa prejaví známymi búrlivými príznakmi, ako je časté močenie, časté pitie, chudnutie, rozvrat rovnováhy organizmu, nakoniec až ketoacidóza. Vôňa acetónu, ktorý cítiť z úst diabetika, je taká istá ako vôňa acetónovej farby, silná, čpavá, nezameníte si ju s ničím iným. Diabetes prvého typu sa nedá prehliadnuť.

Vírusová infekcia môže byť prítomná pri rozbehnutí cukrovky, ale nie je to pravidlo, a ak je prítomná, nemusí byť výrazná. Dieťa sa môže dva-tri dni horšie cítiť, bude slabšie, ten pocit celkovo rozlámaného tela všetci poznáme, ale nie je to priama príčina vzniku cukrovky. A najmä sa nedá vyliečením vírusovej infekcie zastaviť nastupujúca cukrovka, keď sa už proces rozbehol.

* Ako dlho trvá, kým sa detský pacient dostane od objavenia prvých príznakov do štádia úplnej cukrovky, keď už pankreas nevyrába žiaden inzulín?

Tento proces je veľmi individuálny. Občas ide o pomaly postupujúci diabetes. Trvá niekoľko mesiacov, ba aj rok, keď zachytávame nepravidelnosti v hladine krvného cukru, ale stav ešte stále nespĺňa kritériá cukrovky. V tejto fáze nám neostáva nič iné, len častejšie kontroly malého pacienta, aby sme zachytili, že už prechádza do štádia rozvinutej choroby. Niekedy po začatí inzulínovej liečby vzniká pomerne rýchlo, a to v priebehu niekoľkých dní, tzv. postiniciálna remisia. Keďže sme začali dodávať telu inzulín, zvyškové bunky pankreasu produkujúce inzulín ešte z posledných síl zafungujú. Niekedy dochádza dokonca k stavom, že musíme inzulín na krátky čas vynechať, lebo pankreas sa zmobilizuje až do takej miery. Žiaľ, nádej, že sa stav vráti opäť k normálu, je falošná. Rodičia musia vedieť, že tento stav je vždy len dočasný. Niekedy trvá mesiac, niekedy niekoľko mesiacov. Čím lepšie dieťa dodržiava životosprávu, tým je fáza remisie dlhšia – ale jedného dňa sa skončí a máme tu dieťa s diagnózou cukrovky.

* Aj tu sa objavuje ako prvá otázka: prečo práve my, prečo práve naše dieťa, naša rodina...?

Hovorí sa, že 21. storočie bude storočím autoimunity, teda chorôb, ktoré súvisia s nesprávne fungujúcim imunitným systémom, ktorý sa obráti proti svojmu nositeľovi. Podieľa sa na tom mnoho vecí. Možno je to daň nášmu nezdravému životnému štýlu, možno platíme za to, že vďaka možnostiam modernej medicíny prenášame chorobami poškodený genetický materiál. V štyridsiatych rokoch nastala doba antibiotík a infekty, ktoré predtým bežným spôsobom kreovali imunitný systém, zrazu dostali silného nepriateľa a nestihli si plniť túto úlohu. K tomu ešte treba pripočítať problémy vyplývajúce z poškodeného životného prostredia, nedostatku pohybu a dostatku stravy, čím nám vznikol komplex príčin, ktorý sa podieľa na tom, že imunitný systém človeka sa občas otočí proti nemu.

Keby sme vedeli, prečo sa to jednému dieťaťu stane a inému nie, mali by sme zásluhy na desať „nobeloviek“. Práve na toto sa rodičia veľmi často pýtajú. Keď prvý raz počujú od lekára, že ich dieťa má cukrovku, namietajú, že to nie je možné, veď majú štyri deti, tie tri boli stále chorľavé a toto, ktoré hádam nikdy ani neprechladlo, má zrazu cukrovku? Logicky! Ono má takú silnú obranyschopnosť, že sa nakoniec obrátila proti nemu. Ako keby ste si kúpili psa, aby vás strážil, a on vás pohryzie.

Viac o stravovaní diabetika nájdete v knihe Varíme diabetikom od diétnej sestry Márie Štefákovej.

Objednávajte na tel. č. 0908 069 388 alebo na info(zavináč)klub50.sk.

Kniha plná dobrých rád a receptov stojí 10 eur,

pošleme vám ju poštou na dobierku, poštovné neplatíte.

 

Posledná úprava 31.03.2016

Nájdete nás na FB