Mária ŠTEFÁKOVÁ, diétna sestra v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni už 47 rokov zostavuje stravovací režim pre pacientov, ktorí sa do Ľubochne prichádzajú liečiť s dvomi typmi diagnóz: jedným sú endokrinologické ochorenia, druhým je diabetes mellitus.

Prvé jedlo dňa. Diabetici sa často pýtajú, či je potrebné raňajkovať. Existuje len jedna odpoveď: Raňajkovať ÁNO. Diabetik sa má stravovať zdravo a pravidelne. K tomu patria každodenné raňajky v tom istom čase a v množstve, ktoré je prispôsobené jeho telesnej hmotnosti a nastavenej liečbe.

Vianoce diabetika sa tiež podobajú na bežný spôsob trávenia týchto sviatkov: leňošenie pred televízorom a zvýšenie glykémie s ospravedlňujúcim „len na chvíľu“. Aká by mala byť vianočná hostina v rodine diabetika?

Štatistiky hovoria, že za posledných dvadsať rokov výskyt cukrovky na Slovensku nebývalo vzrástol. Ak tu bolo roku 1980 evidovaných 120-tisíc diabetikov, teraz sa ich počet prekročil číslo 350-tisíc. Zákerná. To je asi najvýstižnejší prívlastok, ktorý k tejto chorobe patrí. Cukrovka totiž dokáže byť dlhú dobu „ticho“. Človek ani netuší, že chodí s vysokou hladinou cukru v krvi a že tá mu pomaly, ale isto ničí obličky, oči, srdce, cievy dolných končatín...

Zo života diabetika: "Čítal som štatistiky, ktoré tvrdia, že sedemdesiat percent mužov-diabetikov a tridsať percent žien-diabetičiek má problémy v sexuálnom živote. Teraz neviem: mám s tým počítať, alebo sa takémuto nepríjemnému vedľajšiemu účinku dá vyhnúť?"

Doktor Jozef MICHÁLEK, riaditeľ Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni sa dlhé roky venuje aj detskej diabetológii. V nasledujúcom rozhovore sme sa spolu s ním zamýšľali nad tým, prečo sa zvyšujú počty detí, ktorým diagnostikovali diabetes mellitus a aké sú možnosti medicíny pomôcť im.

Deťom, ktorým bola práve diagnostikovaná cukrovka, pomáhajú zo začiatku zvládnuť túto zmenu v ich živote rodičia a celá rodina. Všetko sa však dá osvojiť, naučiť a prijať ako bežnú súčasť životného štýlu. Mám skúsenosti, že detskí diabetici si pomerne rýchlo a ľahko osvoja vedomosti, ktoré potrebujú pre život s cukrovkou, a že sú hrdí na seba, že to dokážu.

Zo života diabetičky: „Prvé, čo mi napadlo, keď mi to doktor povedal, bolo: Tak, a už nikdy nebudeš môcť jesť zákusky.“ Hovorí sa, že pre diabetika sa cukor stal „jedom“. Sacharidy sú však zdrojom energie a každý človek, teda aj diabetik, ich musí prijímať denne...

Cukrovka, zvýšený cholesterol, obezita... Civilizačné choroby, ktorý počet stúpa, hoci sa im dá preventívne predchádzať optimálnym stravovaním. Na trh sa dostávajú nové, no i takmer zabudnuté plodiny.

Pečieme pre diabetikov: citrónové kolieska, mandľové keksíky, dia-koláčiky a mandľovo-sezamový ovocný koláč, recepty aj SJ

Nájdete nás na FB