V Múzeu J. N. Hummela

V Múzeu J. N. Hummela

Napísala 

Budova na Klobučníckej ulici č. 2 sa označuje za rodný dom barokového hudobného skladateľa a klavírneho virtuóza Jána Nepomuka Hummela (17781837). Hummel sa v skutočnosti narodil v domčeku, ktorý stojí za ním.

Hudobná expozícia Mestského múzea predstavuje život a dielo J. N. Hummela a hudobné tradície Bratislavy. Je tu vystavený aj klavír, na ktorom sa malý Ján Nepomuk učil hrať.

Otec Jána Nepomuka Hummela bol dirigentom orchestra stavovského divadla a hral aj v súkromnom orchestri kniežaťa Antona Grasalkoviča (Grassalkovich). Keď zistil, že jeho syn má nevšedný hudobný talent, postaral sa o jeho kvalitné vzdelanie. Rodina sa presťahovala do Viedne a tam hudobné nadanie malého Jána Nepomuka dva roky rozvíjal Wolfgang Amadeus Mozart. O svojom mladučkom žiakovi Mozart vyhlásil, že jedného dňa bude z neho lepší klavirista ako jeho učiteľ. Hummel už ako dvanásťročné zázračné dieťa absolvoval koncertné turné po Európe a vystupoval aj na viacerých kráľovských dvoroch. Zložil mnoho hudobných skladieb pre klavír, opery, balety a omše. V rodnej Bratislave vystupoval trikrát. Stal sa kapelníkom na kniežacom dvore v nemeckom Weimare, kde umrel a je aj pochovaný.

© Danica Janiaková

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB