V kraji koní a perníka

Napísala 

Čo vám príde na um ako prvé, keď počujete slovo Pardubice? S najväčšou pravdepodobnosťou to budú kone. A perník. Ale uvažovali by ste o Pardubiciach ako o mieste, kam by ste s rodinou šli na dovolenku? Doteraz možno nie, no nechajte sa inšpirovať, toto mesto, tento kraj vás môže príjemne prekvapiť.

Ponúka nečakane veľa pestrých možností pre celú rodinu, ako zaujímavo stráviť voľný čas.

Najskôr niečo pre milovníkov koní

Veľká pardubická steeplechase sú najstaršie dostihy na európskom kontinente a po Veľkej liverpoolskej druhé najťažšie. Kone s jazdcami musia prebehnúť 6 900 metrov a prekonať 31 prekážok, vrátane Taxisovej priekopy. Po prvýkrát tu bežalo štrnásť koní v roku 1874. Nás s dostihovým areálom zoznámil Martin Šabata, ktorý pozná jeho históriu, kone i džokejov. Jedným z najúspešnejších bol Jozef Váňa, ktorý sa so svojimi koňmi údajne dohováral telepaticky. V areáli stojí jeho socha v životnej veľkosti (161 centimetrov), slávny džokej ukazuje bičíkom na Taxisovu priekopu, najťažší úsek celých pretekov, pri prekonávaní ktorého kone letia vzduchom sedem až osem metrov. Roku 2005 založili Pardubice, belgické mesto Waregem, portugalská Gorega a španielske mesto Jerez de la Frontera európsku asociáciu Euro Equus na podporu kultúry a dedičstva koní a dostihov.

Dvadsaťpäť kilometrov na západ od Pardubíc ležia Kladruby, známe chovom starokladrubského koňa, jedného z najstarších plemien koní na svete. V Kladruboch si okrem elegantných koní v žrebčinci môžete pozrieť aj expozíciu starobylých kočiarov, ktoré dnes „hrajú“ vo filmoch, alebo ich zapožičajú na celebritné svadby. Najzaujímavejšie miesta kraja spája 600 kilometrov jazdeckých trás, teoreticky sa na koni môžete dostať z Viedne cez južné Čechy, Vysočinu, východné Čechy až do Poľska.

Renesančný zámok v Slatiňanoch je známy svojim žrebčincom, anglickým parkom, oborou s jeleňmi a muflónmi a alejami čerešní a gaštanov. Tunajšie Hipologické múzeum má jednu z najväčších európskych expozícií o spolužití človeka a koňa. Na zámku, kde sa točil seriál Dobrá voda, nájdete aj výstavu Kôň ako umelecký objekt. V dostihovom areáli v Pardubiciach sme videli pamätnú tabuľu s menami víťazov Veľkej pardubickej. Medzi nimi je jediná žena, komtesa Lata Brandisová, ktorá zvíťazila roku 1937 na koni Norma. 

Niečo z histórie a súčasnosti

Pardubice majú 90 000 obyvateľov. Do mesta sa dostanete štyrmi druhmi dopravy – cestnou, železničnou, vodnou, aj leteckou, nachádza sa tu jedno z piatich medzinárodných letísk v Českej republike. Mesto sa najviac rozvíjalo za vlády rodu Pernštejnovcov, kedy vzniklo príslovie „skvie sa ako Pardubice“, a po roku 1845, kedy tu postavili železnicu, vďaka ktorej je dodnes významným dopravným uzlom. V centre mesta stojí zámok, v ktorom si môžete pozrieť galériu a Východočeské múzeum s expozíciou zbraní, pohľadníc a českého skla. Ak máte chuť na výletnú plavbu po Labe, k dispozícii je loď Arnošt z Pardubic pomenovaná podľa prvého pražského arcibiskupa a priateľa cisára Karla IV.

Jednou z najväčších športových udalostí roka je Zlatá prilba, preteky rýchlych a silných motocyklov. Viac ako 80 rokov sa tu koná Pardubická juniorka, tenisový turnaj juniorov. Na ľade Zimného štadióna začínal svoju kariéru Dominik Hašek.

Pivo sa v Pardubiciach varí už od 14. storočia. Dnes miestny pivovar ponúka desať druhov piva so značkou Pernštejn, špeciálnu „devätnástku“ Porter a „štrnástku“ Pardubický Taxis. Pivo varí aj pivovar Rychtář Hlinsko. V Hlinsku sa vyrába aj medovina, dokonca 25 druhov, čo je český rekord. Medovinu pili už starí Kelti, vyrábali ju z medu, vody a byliniek.

Mesto, v ktorom stojí za to žiť

Ak sa ocitnene v tomto kraji, neobíďte mesto Chrudim, ktoré získalo v celosvetovej súťaži OSN dvakrát ocenenie Mesto, v ktorom stojí za to žiť. V jeho zachovanom stredovekom centre stojí novogotický chrám Nanebevzetí Panny Marie, Mydlářovský dům a komplex múzeí Velký sál. Ak navštívite Chrudim, pozrite si aj Múzeum barokových sôch, Regionálne múzeum, Kabinet ex libris, Galériu Art a výstavnú sieň Divadla Karla Pippicha. A v žiadnom prípade neobíďte Múzeum bábkarských kultúr, ktoré zhromaždilo viac ako osemtisíc bábok z celého sveta. V herni s bábkami si môžete vyskúšať, ako sa hrá bábkové divadlo. Leto tu každý rok otvára známy festival Loutkářská Chrudim.

Pre tých, čo si chcú zašportovať

Golf SPA Kunětická hora

Lyžovať sa dá v oblasti Králického Sněžníku (1 423 m) a Orlických hôr, i v Železných horách a inde.

Pod Kunětickou Horou vyrástlo nové múzeum letectva.

Zážitkový areál Tank Power ponúka adrenalínové športy a bojové hry, veľkým lákadlom je vojenská technika, tu môžete absolvovať aj jazdu na tanku. 

V blízkosti Chrudimi sa nachádza CHKO Železné hory a mestské rekreačné lesy na Podhůře s lanovým parkom a rozhľadnou zvanou Bára. Najnovší národný geopark Železné hory, jeden z troch v ČR, zaberá 777 kilometrov štvorcových a na tomto relatívne malom území môžete vidieť pestrú škálu hornín a geologickú minulosť územia starú 650 miliónov rokov. Prejdite si starú vápenku vo Vápennom Podolci, múzeum obuvi a kameňa v Skutči, aj horolezecké steny Škrodvád u Slatiňan, kde sa kedysi ťažil pieskovec. V lome v Chrtníkách si každý môže nájsť tú svoju skamenelinu.

Kraj hudobných skladateľov

V Pardubickom kraji sa narodilo, žilo a/alebo tvorilo niekoľko hudobných skladateľov. Za všetkých spomenieme Bohuslava Martinů, rodáka z Poličky, a predovšetkým Bedřicha Smetanu, geniálneho syna sládka z pivovaru v Litomyšli. Smetanova Litomyšl, to je dnes známy medzinárodný operný festival. A zámok v Litomyšli je renesančný klenot, ktorý dal v rokoch 1568 – 1582 postaviť pre svoju španielsku manželku Vratislav z Pernštejna. Talianski majstri pokryli fasádu zámku sgrafitovou výzdobou, vďaka ktorej bol zámocký areál – vrátane barokového pivovaru s bytom, v ktorom sa narodil budúci hudobný skladateľ a v ktorom je dnes Európske školiace centrum – zapísaný do svetového zoznamu pamiatok UNESCO. Na rekonštrukcii sgrafitovej výzdoby pracoval tím umelcov, medzi nimi Olbram Zoubek, ktorý tu má stálu výstavu sôch. Poprechádzajte sa po zámockých záhradách, prezrite si nádherne zariadené interiéry, vrátane klasicistického divadla, a v zámockej pivnici ochutnajte vína Chateau Litomyšl. Zaujímavé je aj centrum mesta s námestím, či secesný Smetanov dom na brehu rieky Loučné. A keď si budete vyberať reštauráciu, nezabudnite, že Litomyšl je mestom známej kuchárky Magdaleny Dobromily Rettigovej. My sme obedovali v reštaurácii hotela Zlatá hvězda, kde nás prekvapili originálnou prílohou k mäsu - cibuľovou marmeládou.

Kraj, kde si vážia tradície

Súbor ľudových stavieb Vysočina, to je oficiálny názov troch zaujímavých pamiatkových rezervácií v Hlinsku a jeho okolí. Najnavštevovanejšou pamiatkou kraja je skanzen Veselý kopec. Sem boli prenesené stavby, ktoré názorne ukazujú, ako kedysi bývali, žili, hospodárili a varili roľníci v tomto kraji. Tu uvidíte názorne, čo to znamenalo, keď sa z gazdu a gazdinej stali výměnkáři, ako využívali energiu vody z potôčika, aké šikovné ruky mali a aké remeslá ovládali. Uvidíte naživo ozajstného drotára i maringotku bábkara s jeho marionetovým divadlom. A domov si môžete odniesť zošity s tradičnými ľudovými receptami.

Druhým objektom tohto múzea pod šírym nebom je Betlém Hlinsko. Priamo v meste Hlinsko nájdete areál drevených domčekov, ktoré si v polovici 18. storočia postavili chudobní robotníci a remeselníci – hrnčiari, krajčíri, výrobcovia perníkov i drevených hračiek, zámočníci. Ešte v 80. rokoch minulého storočia to bola najhoršia mestská štvrť, ktorú pre jej zlú povesť a nehygienické podmienky takmer zbúrali. No pamiatkari a miestni umelci už vtedy upozorňovali, že štvrť treba zrekonštruovať, lebo ide o unikátnu zástavbu, ktorá dokumentuje, ako žili najnižšie vrstvy mestského obyvateľstva. Dnes tu nájdete štýlovú cukráreň, kaviareň, krčmičku, predajničky rôznych suvenírov a obrazov a expozíciu vzácnych masopustných masiek, ktoré boli zapísané do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Za tretím objektom si zájdite do Svobodných Hamrov, dediny s maliarskou tradíciou, v ktorej kedysi spracovávali železnú rudu.

Ešte všehochuť

V meste sa nachádza replika známej Ďáblovy kroniky.

Kúpele Bohdaneč s ich špeciálnym bahnom liečia reumu, artrózu a stavy po úrazoch.

V renesančnom zámku Nasavrky si môžete pozrieť expozíciu keltskej kultúry, ktorá čerpá z nálezov blízkeho oppida a zoznamuje nás s tým, ako žili a v čo verili Kelti žijúci na území dnešných Čiech.

A čo ten perník? Aha... Tak ten bude tu, v perníkovej chalúpke.

Tieto a ešte viac informácií nájdete aj na www.vychodni-cechy.info a www.pardubickykraj.cz

Text a foto: Danica JANIAKOVÁ

Viac zaujímavých faktov o českej (i slovenskej) kuchyni nájdete v knihe

Soňa HUDECOVÁ - PODHORNÁ

Kuriatko v kastrůlku

Česko-slovenský a slovensko-český (občas aj výkladový) slovník gastronómie

192 s., cena: 7,00 €, tvrdá väzba

Gastronomický slovník si môžete objednať na tel. č. 0908 069 388 alebo na e-mailovej adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., pošleme vám ho poštou na dobierku. Stojí 7,00 eur, poštovné neplatíte.

Objednávky v Českej republike vybavuje www.pemic.cz.

 

 

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB