Takto vás zabaví Lipno

Napísala 

Že sú Južné Čechy malebné a príjemné miesto pre dovolenku, určite potvrdí každý, kto tam už bol. Lipno nad Vltavou, obec, ktorá leží na ľavom brehu najväčšej českej vodnej nádrže Lipno a ktorá ponúka možnosti pre aktívny oddych v každom ročnom období vyhľadávajú predovšetkým rodiny s deťmi.

Dovolenka v zime

Skiareál Lipno (8,4 km zjazdoviek a 35 km bežeckých trás) patrí do prvej desiatky českých skiareálov ako jediný, ktorý nie je v Krkonošiach, a jediný na juhu Čiech, ktorý sa môže pochváliť piatimi hviezdičkami. Vynikajúcu povesť má predovšetkým jeho lyžiarska škola, v ktorej učí lyžovať stovka inštruktorov. Keď počasie umožní a jazero zamrzne, majú hostia k dispozícii 11 km dlhú korčuliarsku dráhu, najdlhšiu v strednej Európe, ktorá vedia z Lipna až do Frymburka. Mnohých hostí sem láka práve táto príjemná kombinácia lyžovania a korčulovania.

Jar, leto a jeseň

...to je zdravý pohyb a relax v Active Parku, lanovom parku, na letnej lanovej dráhe dlhej 1220 metrov, vo frisbee parku či bikeparku. Aquaworld a bobová dráha sú otvorené počas celého roka. Najmenšie deti si užijú Hopsárium, svet preliezačiek, trampolín a nafukovacích hradov. V požičovni vám požičajú bicykel i s detskou sedačkou, kolobežku či elektročln, v zime lyže a korčule. Dokonca si môžete požičať aj outdorové topánky vhodné na vychádzku po snehu, pričom lyže si môžete dať do úschovne a lyžiarky do sušiarne.

Jedinečný unikát

V súťaži Kudy z nudy, ktorú organizuje agentúra Czech Tourism, zvíťazila v kategórii noviniek Stezka korunami stromů. Porazila dokonca také cestovateľské hity, ako zrekonštruovaná vila Tugendhat v Brne či nový Dinopark v Liberci. Za osem mesiacov od otvorenia ju navštívilo 230 000 ľudí. O čo ide? O prvú a v Čechách zatiaľ jedinú drevenú stavbu, ktorá umožňuje nahliadnuť do korún okolitých stromov po 675 metrov dlhej trase s miernym stúpaním až do 24 metrovej výšky. Odtiaľ môže ešte vyjsť na 40 metrov vysokú vyhliadkovú vežu a vychutnať si nádherný výhľad na priehradu, na Šumavu a pri dobrom počasí i na Alpy. Mimochodom, stavbu pri otvorení požehnal farár, ktorý sa potom zviezol dole nadlhším suchým tobogánom v strednej Európe (meria 52 metrov). Cesta korunami stromov je citlivo zasadená do prírody. Na jej stavbu bolo použité drevo z nemorenej douglasky. Dosky majú na 1 m? nosnosť 500 kg, takže sú naddimenzované a spolu s 1,1 metra vysokým zábradlím zaručujú bezpečnosť návštevníkov. Stavba stála 60 miliónov českých korún, stavali ju 60 dní, každý deň teda prestavali milión.

Stezka je bezbariérová, v pohode sa dá zvládnuť s detským kočíkom i s invalidným vozíkom. Na Lipne organizujú aj takzvané Dni s handicapom, počas ktorých požičiavajú telesne postihnutým návštevníkom špeciálne športové potreby, k dispozícii majú vyškolených inštruktorov a vstupy na lanovku, cestu korunami stromov, bobovú dráhu či do aquaworldu majú vtedy zdarma.

 

Lipno má k dispozícii dve desiatky reštaurácií a takmer 5000 lôžok na ubytovanie – od kempu na brehu jazera so stanmi, jurtami a típí, cez bývanie na súkromí a apartmány, až po rezorty so saunou na izbe a vlastným bazénom. Všetky informácie o tom, čo sa na jazere deje, aké je aktuálne počasie, či kde nájdete ubytovanie, nájdete na: www.lipno.info

Nezabudnite si zaobstarať Lipno Card, kartu hosťa, vďaka ktorej ušetríte a ktorá ponúka zľavy na skipas Skiareálu Lipno, do Stezky korunami stromů, do požičovne Intersport Rent, na kurzy, gastronomické služby a wellness, vstupy do zámkov, hradov, ZOO, múzeí a galérií a na mnoho ďalších služieb. Kartu môžete využiť pri zimnej i letnej dovolenke.

 

Zaujímavé fakty o českej (i slovenskej) kuchyni nájdete v knihe

Soňa HUDECOVÁ - PODHORNÁ

Kuriatko v kastrůlku

Česko-slovenský a slovensko-český (občas aj výkladový) slovník gastronómie

192 s., cena: 7,00 €, tvrdá väzba

Gastronomický slovník si môžete objednať na tel. č. 0908 069 388 alebo na e-mailovej adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., pošleme vám ho poštou na dobierku. Stojí 7,00 eur, poštovné neplatíte.

Objednávky v Českej republike vybavuje www.pemic.cz.

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB