Orechová torta

Napísala 

"Kedže je orechová sezóna a kvalitu tohto receptu môžu potvrdiť gurmánske jazýčky celej našej rodiny, posielam vám ho, možno si pochutnajú aj iní. Recept na čokoľvek orechové je dobrý vtedy, keď je aj hotové dielo šťavnaté a nadýchané. A táto torta taká je - nadýchaná, šťavnatá, chrumkavá tak akurát, navyše so štandardne jednoduchou prípravou."

Tak takýto e-mail poteší. Poslala nám ho čitateľka Ľubka Gažová z Malinova. Ďakujeme! 

Ingrediencie potrebné na prípravu orechovej torty

Cesto: 6 vajec, 15 dkg jemného kryštálového cukru, 1 vanilkový cukor, 15 dkg mletých orechov, 3 dkg  polohrubej múky, kávová lyžička prášku do pečiva

Vajíčka rozbijeme, oddelíme źĺtka od bielkov. Bielka vyšľaháme na sneh. V inej miske vyšľaháme žĺtka s jemným kryštálovým a vanilkovým cukrom. Lopatky mixéra sa nemusia umývať, ak najprv vyšľaháme bielka a potom žĺtka. Pri opačnom poradí by sa bielka nevyšľahali na sneh.

Do vyšľahaných žĺtkov zľahka primiešame varechou múku pomiešanú s práškom do pečiva a orechami. Nakoniec pridáme vyšľahané bielka.

Formu na pečenie vymastíme a vysypeme múkou. Skúška, či je cesto upečené, sa robí špajdlou, ak sa na drievko cesto nelepí, je dostatočne upečené.

Krém: 0,4 l mlieka, vanilkový puding, 4 dkg cukru do pudingu, 25 dkg masla, 10 dkg čokolády na varenie, 1 polievková lyžica kakaa

Uvaríme vanilkový puding, na tortu potrebujeme asi 2/3 množstva uvareného z jedného vrecka. Puding necháme vychladnúť. Maslo vymiešame s rozpustenou čokoládou a kakaom. Postupne vmiešame vychladnutý puding.

Zdobenie: asi 5 dkg orechov nasekáme nahrubo, na panvicu dáme lyžicu masla, vsypeme orechy a 1 lyžicu kryštálového cukru. Miešame dovtedy, kým cukor skaramelizuje. Cukru nedávame priveľa, aby sa orechy nelepili a masa ostala sypká.

Dobrú chuť!

Viac zaujímavých faktov o slovenskej (i českej) kuchyni nájdete v knihe

Soňa HUDECOVÁ - PODHORNÁ

Kuriatko v kastrůlku

Česko-slovenský a slovensko-český (občas aj výkladový) slovník gastronómie

192 s., cena: 7,00 €, tvrdá väzba

Gastronomický slovník si môžete objednať na tel. č. 0908 069 388 alebo na e-mailovej adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., pošleme vám ho poštou na dobierku. Stojí 7,00 eur, poštovné neplatíte.

Objednávky v Českej republike vybavuje www.pemic.cz.

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB