Národný park České Švýcarsko

Napísala 

Keď saský kráľ staval reprezentatívne sídlo v Drážďanoch, zavolal roku 1766 na dvor aj dvoch maliarov zo Švajčiarska – Adriana Zingga a Antona Graffa. Tí sa počas prác na skrášľovaní kráľovského mesta dopočuli, že kdesi proti toku Labe sa rozkladajú divoké lesy so zvláštnymi skalnými masívmi. Vybrali sa ich prebádať a namaľovať.

Romantickej krajine, ktorá im priam učarovala, dali meno podľa svojej domoviny – Saské (neskôr aj České) Švajčiarsko.

O sto rokov neskôr práve tu vznikol najstarší turistický spolok v Čechách. Obdivovatelia neporušenej prírody si prichádzajú aj dnes vychutnať jedinečnú dovolenku na hraniciach dvoch štátov, Českej republiky a Spolkovej republiky Nemecko. Prírodné klenoty objavili aj filmári. Pravčická brána, tento 16 metrov vysoký a 27 metrov široký ohromujúci skalný most sa stal jedným z hlavným hrdinov sfilmovaných Letopisov Narnie. A určite si každý z vás pamätá mlyn, v ktorom sa ukrýval princ a pyšná princezná z kultovej českej rozprávky. Ruina Dolského mlyna na riečke Kamenici „hrala“ v troch rozprávkach – Stratený princ, Peklo s princeznou a Pyšná princezná. Keď sa tu roku 1951 nakrúcala Pyšná princezná, mlyn, ktorý pár rokov predtým fungoval ako krčma s ubytovaním, bol ešte funkčný, aj keď už začínal chátrať. Teraz sem každý rok chodia nadšenci na brigády a pokúšajú sa ho zveľadiť. V blízkom okolí v lete stoja stany detských táborov.

V sedemdesiatych rokoch sa do týchto hôr vrátil sokol sťahovavý, teraz sa do riek vracia losos. Keď sa dokážete pozorne dívať, uvidíte veľa krásy – ryby pod hladinou riek, vydry, rysa, divoké kačky, bujné papradie, obrovské smreky, hlboké lesy, skalné mestá. Jedna z najznámejších fotografií tohto regiónu zachytáva dvoch vlkov stojacich na hranici dvoch krajín. Pôsobivé motívy pre fotografov ponúkajú aj pravidelné fotoworskshopy, ktoré vedú profesionálni fotografi Václav Sojka a Peter Jan Juračka.

České Švajčiarsko v kocke

Národný park České Švýcarsko je štvrtým národným parkom Českej republiky. Štatút NP tento unikátny komplex majestátnych pieskovcových skál a jedinečnej fauny i flóry získal v roku 2000. Návštevníkov by mal viesť rešpekt k ochrane prírody. V členitej krajine s nadmorskou výškou od 115 metrov až do 1600 metrov nad morom ich čaká nezabudnuteľný zážitok – skalné mestá a stolové hory, vyhasnuté sopky a kaňony, zalesnené údolia riek so stovkami farebných odtieňov, úchvatné prírodné scenérie, v ktorých sa spájajú živly zeme, vody a vzduchu. Všade nájdu hustú sieť značených turistických trás.

Z týchto skál boli vystavané domy i sochy Drážďan aj Prahy. Romantický tvar Labským pieskovcom dala rieka Labe. V úsekoch, kde nie je regulovaná, vytvorila divoké kaňony. Nikde v Európe netečie taká veľká rieka takým hlbokým údolím ako tu. Labe môžete splaviť kolesovým parníkom alebo na kánoe. Popri toku rieky vedú dobre udržiavané cyklotrasy.

Nad sútokom Labe a rieky Loučnice sa týči dominanta mesta Děčín – Děčínsky zámok s barokovou Ružovou záhradou a panoramatickou vyhliadkou. Centrá historických miest Pirna (na nemeckej strane) a Česká Kamenice sa počas posledných troch storočí takmer nezmenili.

Toto je krajina s najväčšou sieťou rozhľadní a vyhliadok na svete. Stavali ich v 19. storočí počas turistického boomu, dnes sú to 150 rokov staré technické pamiatky. Výhľad z nich berie dych. Skalná vyhliadka zvaná Belveder bola turistickým miestom už v roku 1708, kedy sem chodievala na výlety šľachta z neďalekého zámočku.

Saské Švajčiarsko v kocke

Aj na nemeckej strane je toto územie národným parkom. K najvyhľadávanejším skalným útvarom patrí Bastei. Počas letnej sezóny naň vylezie päťdesiattisíc ľudí, aby mohli pozorovať panorámu s východom alebo západom slnka a vychutnávať si pocit, že ešte existuje nejaké miesto, kde si môžu dopriať pokoj a nadhľad nad každodenným stresom. Obľúbeným výletným miestom je pevnosť Königstein. Býval tu kláštor, väzenie, lazaret, dnes tento súbor stavieb z gotiky, renesancie, baroka i 19. storočia ročne navštívi 800 tisíc návštevníkov.

Do skál k Lichtenheimskému vodopádu sa môžete vyviezť z Bad Schandau historickou električkou a potom s ruksakom a sprievodom vyrážate ďalej do lesa. Na vrchol Stolových hôr v Sasku vedú rebríky. Na najznámejší vyhliadkový bod Brand, nazývaný aj „balkón Saského Švajčiarska“, môžete vyjsť aj s detským kočíkom alebo invalidným vozíkom.

K nemeckým susedom sa dá preplávať aj na lodičkách. Rieka Křinice vytvára na jednom úseku česko-nemeckú hranicu. Cestu lemujú domy s unikátnou podstavkovou architektúrou – dolná murovaná časť je pamiatkou na tradičné slovanské osídlenie, hrázdené drevené nadstavby nad ňou sú prebraté z nemeckej ľudovej architektúry. Najviac ich je vo Vysokej Lípe, Janove, Bad Schandau a Hinterhermsdorfe, aj keď nejaký ten tradičný domček sa nájde v každej dedine.

Zážitkové výlety so sprievodcom

Ponuka je pestrá, stačí si vybrať. Autobusom do Saského Švajčiarska. Nezabudnuteľná plavba po Labe kolesovým parníkom z pol. 19. storočia z Děčína do Drážďan a späť. Výlet parným vlakom na gotickú zrúcaninu Skalného hradu. Horolezecké programy. Jazda na koni k rozhľadni. Kúpanie v prírodných kúpaliskách v Kyjovskej priehrade, v Jetřichoviciach a v Chřibskej. Golf v deväťjamkovom areáli v Janove nad Hřenskem s výhľadmi na Pravčickú bránu i Lužickú hory a České stredohorie.

Elbe-ticket stojí 200 Kč pre jednu a 400 Kč pre 5 osôb. Tento jednodenný lístok na akúkoľvek dopravu –vlaky, autobusy i MHD v mestách – môžete využiť na českej i nemeckej strane hranice. Môžete teda byť ubytovaní v Děčíne a počas jednodenného výletu do Drážďan sa previezť autobusom, loďou, vlakom i mestskou dopravou v Drážďanoch.

Pre rodiny s deťmi a školské výpravy majú obe strany NP pripravenú ponuku výučby ekologického prístupu k prírode. V Bad Schandau navštívte dom zvaný Nationalpark Zentrum, na námestí v Krásnej Lípe Dům Českého Švýcarska. Do oboch expozícií platí tá istá vstupenka. V českom dome nájdete dve poschodia plné interaktívnej zábavy pre celú rodinu. Ten, kto sem vstúpi kulisou drevenej Pravčickej brány, sa stáva geológom, archeológom, maliarom, mlynárom, horolezcom. Môže vyliezť na malú horolezeckú stenu, vyjsť na minirozhľadnu, nazrieť do jaskyne, pri stole prírodovedca preskúmať mikroskopom tajomstvá mikrosveta. Tipuje, ktorá kožušina patrí ktorému zvieraťu, ktoré peľové zrnko ktorému stromu a ktorá vôňa ktorej byline. Návštevníci radi lezú do jazvečej nory a ako archeológovia ometajú črepiny pravekých nádob.

Najobľúbenejší suvenír

Jednoznačne malý nožík - rybička. Priemysel výroby nožov tu má 250-ročné tradície. Obľúbené je aj domáce pivo, tradičné klobásy, keramika a bylinková kozmetika. Novoborské sklárne upadali už za socializmu, v posledných rokoch sa opäť začínajú obnovovať ako malé súkromné podniky, v ktorých môžete vidieť výrobu skla.

Česko-saské Švajčiarsko je najnavštevovanejšie v lete, najvoňavejšie a najrozkvitnutejšie na prelome apríla a mája, najkrajšie a najfarebnejšie v druhej polovici októbra. V lete i v zime si môžete dopriať relax v slatinných kúpeľoch, liečenie podľa Kneippa či módnu ajurvédu a thalassoterapiu.

Foto: archív České Švýcarsko o. p. s.

Viac na www.ceskesvycarsko.cz a www.saechsische-schweiz.de

 

Zaujímavé fakty o českej (i slovenskej) kuchyni nájdete v knihe

Soňa HUDECOVÁ - PODHORNÁ

Kuriatko v kastrůlku

Česko-slovenský a slovensko-český (občas aj výkladový) slovník gastronómie

192 s., cena: 7,00 €, tvrdá väzba

Gastronomický slovník si môžete objednať na tel. č. 0908 069 388 alebo na e-mailovej adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., pošleme vám ho poštou na dobierku. Stojí 7,00 eur, poštovné neplatíte.

Objednávky v Českej republike vybavuje www.pemic.cz.

 

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB