Môj hrad – môj dom. Spišský hrad

Napísala 

Ako historička umenia sa stretávam s krásnymi vecami, ktoré – pokiaľ je človek citlivý – sa mu dostávajú do krvi a formujú ho. Pracovňu mám v meštianskom dome zo 16. storočia, nado mnou je trámový maľovaný strop zo 17. storočia, za mnou nástenné maľby datované rokmi 1542 a 1543. A aj keď tu sedíte so súčasnými starosťami, podvedome vnímate, čo vás obklopuje.

Jedna maľba znázorňuje výjav nazvaný Ukradnutá spravodlivosť, prefíkaná líška unáša meč spravodlivosti, je tu Nevinnosť, nahá žena, ktorá má pripomínať, že pravda je vždy nahá, baránok vedľa znamená trpezlivosť. Odkaz síce vyjadrený v symboloch stredoveku, ale platí stále. Aj dnes je spravodlivosť často ukradnutá, aj dnes treba trpezlivosť, kým sa odkryje pravda o vine a nevine,“ hovorí Mária NOVOTNÁ, riaditeľka SNM-Spiššského múzea v Levoči. Pod jej správu patrí Národná kultúrna pamiatka Spišský hrad zapísaná na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Ako sa to začalo

Často hovorievam, že my dvaja so Spišským hradom sme sa stretli. Pracovala som ako historička umenia v Spišskom múzeu v Levoči, keď Spišský hrad prešiel po rekonštrukcii pod správu múzea. Najskôr mi pribudli povinnosti sprevádzať návštevníkov po jeho areáli, teraz, ako riaditeľka, mám aj starosti správcu. Monumentálna ruina Spišského hradu sa nedá prehliadnuť, je to v krajine zasadený šperk. Táto jedinečná pamiatka akoby mala dva životy. Jeden pred požiarom roku 1781, keď hrad oslňoval palácmi na troch nádvoriach, druhý po ňom. Ani ako ruina nestratil nič z pôvabu, dostal druhý dych, návštevníkov priťahuje jeho nezameniteľná architektúra a stopy osobností, ktoré tu žili.

História ma naučila

Mňa vždy oslovovali udalosti, keď sa čosi lámalo, keď sa človek musel nejako zachovať, mať nejaké hodnoty. Aj v mojich zlomových obdobiach sa nechávam inšpirovať takým konaním. Ak si zoberiete stredovek a cnosti kresťanskej morálky, ak ich človek naozaj uznával, prejavilo sa to aj na jeho správaní. A ten, kto raz zradil sám seba, šiel už potom často po celý život nesprávnou cestou.

Historická osobnosť

Rada by som stretla so Štefanom Zápoľským. Bratia Zápoľskí, Imrich a Štefan, prví získali Spišský hrad do svojho majetku. Dovtedy ho ako kráľovský hrad spravoval župan. Štefan patril k blízkym ľuďom kráľa Mateja Korvína, pohyboval sa vo vysokej politike v dobe bohatej na historické udalosti. Po kráľovej smrti mal ašpirácie na trón, keďže sám bol už starý, chcel naň dosadiť svojho syna Jána. To sa mu na chvíľu splnilo, Ján Zápoľský bol po Moháči korunovaný ako uhorský protikráľ. Z drobných čriepkov, ktoré o Štefanovi Zápoľskom vieme, vidieť, že to bol človek, ktorý si dokázal poradiť v mnohých zložitých situáciách. Porozprávala by som sa s ním o tom, ako prijímal svoje životné príležitosti, tie využité i tie zmarené.

Zaujímavou osobnosťou musel byť aj gróf Emanuel Csáky, vzdelaný a scestovaný muž, ktorý žil v kaštieli v Hodkovciach. Bol scestovaný, prežil mnoho zmien, z nadšeného obdivovateľa francúzskych encyklopedistov sa stal zarytým nepriateľom francúzskej revolúcie a neskôr aj Napoleona. Určite bol šarmantný a konvenoval dámam svojej doby. Ako jeden z prvých zaviedol pestovanie zemiakov na Spiši a to na základe vedeckých poznatkov. Levoču mnoho ľudí pozná vďaka Levočskej bielej pani. Nejde o strašidlo, je to skutočná historická postava, Juliana Korponayová. Mór Jókai ju v svojom románe vykreslil ako zradkyňu, no skutočnosť bola iná. Počas povstania Františka Rákocziho II. sa Julianin manžel postavil na stranu povstalcov, ona získala listiny sprisahancov a keďže v tom boli namočení vysokopostavení ľudia, stala sa nepohodlná, zatkli ju, mučili a sťali. O sile jej osobnosti veľa vypovedá fakt, že na mučidlách nikoho neprezradila.

Krása starých vecí

Za najcennejšie na hrade považujem gotické tabuľové maľby v hradnej kaplnke, pochádzajúce z konca 15. storočia. Koľko drám odvtedy prešlo hradom a taká krehká vec ako maľba na dreve prežila!

Život v inej dobe

Vedela by som si predstaviť, že žijem na prelome 19. a 20. storočia, bola to zaujímavá doba, belle epoque, priala kráse, umeniu, dokonca aj výskumu histórie. Znalosti dejín patrili k bontónu. A pritom už existovali technické vymoženosti, bez ktorých si dnes nevieme predstaviť život, autá, telefóny, vodovod. Na Spiši vtedy pôsobili mnohé osobnosti, napríklad maliar Ladislav Mednyansky, takže pokojne by som mohla žiť aj tam, kde som teraz.

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB