Vitajte v kláštore Stift Klosterneuburg

Vitajte v kláštore Stift Klosterneuburg

Napísala 

Deväťstoročná história, najstaršia vinica v Rakúsku, najstaršia ovocná záhrada, jedinečné zbierky umenia, tým všetkým je známy kláštor Stift Klosterneuburg. Toto významné sídlo augustiniánov a mužského chóru nájdete v blízkosti Viedne. Svoje brány opäť otvoril aj pre individuálnych návštevníkov.

Základný kameň tohto unikátneho miesta položil v roku 1114 markgróf Leopold III. Babenberský, patrón Rakúska. Dnes sem turistov láka predovšetkým história pestovania hrozna a výroby vína. Už deväť storočí mnísi ukladajú do pivníc kvalitné vína z tunajších vynikajúcich odrôd hrozna a chutné jablkové šťavy z vlastnej záhrady, tiež historickej. V sieni pokladov sa nachádza stredoveký oltár Verduner Altar z roku 1181 znázorňujúci Bibliu v dych vyrážajúcich obrazoch. Je tu uložený aj klobúk rakúskeho arcivojvodu, tzv. svätá národná koruna.

Impozantný kláštor opäť sprístupnil výstavné priestory tunajšieho múzea, izbu pokladov, výstavu s názvom "Čo nás bolí" a prehliadky cisárskej izby. No a milovníci dobrého vína iste ocenia produkty kláštornej pivnice, ktoré vyrábajú pod sloganom: Našou filozofiou je kvalita.


 
Návštevu tohto kláštora vám odporúčame aj preto, lebo prehliadky môžete mať v slovenskom jazyku (záujem je potrebné dohovoriť si vopred).

Viac informácií hľadajte na stift-klosterneuburg.at a kamkam.eu.

Foto: archív kláštora Stift Klosterneuburg/ZechanyMichael

 

 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB