Turisti vo vlastnej krajine. Spoznajte čarovnú Levoču

Turisti vo vlastnej krajine. Spoznajte čarovnú Levoču

Napísala 

Láka vás cestovanie, no do cudzích krajín vás to neťahá? Staňte sa turistami vo vlastnej krajine. Začnite cestovať po našom nádhernom Slovensku, máme veľa vzácnych miest, ktoré môžeme objavovať po celý život. Ako prvé objavte s nami krásy kráľovského mesta, čarovnej Levoče.

História Levoče

Toto stredoveké kráľovské mesto bolo kedysi centrom medzinárodného obchodu. Samotné historické jadro Levoče opevnili mestskými hradbami už v 13. storočí. Mestské opevnenie bol dlhé takmer 2,5 kilometra, čo je naozaj veľmi slušné na tú dobu. Hradby mali spolu až tri brány – Poľskú, Menhardskú a Vyšnú. Vyšnú bránu dnes poznáme pod názvom Košická, spolu s Menhardskou sa zachovali len tieto dve brány. V Levoči však nájdete viac pamiatok z dávnych čias.


 
zdroj: wikimedia.org/Keith Page a pixabay.com


Čarovné stredoveké námestie

Levoča vás krásnymi historickými pamiatkami doslova pohltí. Už len samotné stredoveké námestie na prvý pohľad presviedča, že patrí k najkrajším miestam na Slovensku.

Mesto má veľmi dobre zachovalý systém hradieb. Námestie Majstra Pavla je jedno z najväčších námestí v Európe, ktoré majú zachovalý obdĺžnikový tvar zo stredoveku. Nachádza sa tu niekoľko historických skvostov.

Tip: Ak hľadáte dobré ubytovanie, krásny výhľad na toto nádherné stredoveké námestie môžete mať z Hotela U Leva. Z okien vidíte priamo na Chrám sv. Jakuba i na historickú mestskú radnicu.

Meštianske domy

Priamo na námestí sa nachádza približne šesťdesiat meštianskych domov. Obchodný dom v minulosti slúžil na obchodné účely, potom sa v ňom nachádzala mestská zbrojnica, gymnázium, dnes sú tu kancelárie. Ak milujete renesanciu, určite si pozrite Thurzov dom. Od iných meštianskych domov sa odlišuje zachovalými renesančnými prvkami. Odporúčame vám pozrieť si aj mestskú galériu v Máriássyho dome.

Levoču preslávil známy gotický sochár a rezbár Majster Pavol z Levoče. Na námestí nájdete dom, v ktorom kedysi žil a tvoril. Vytvorili v ňom múzeum, vďaka ktorému môžete hlbšie nahliadnuť na majstrov život a tvorbu.

Levočské unikáty

Chrám sv. Jakuba

Táto azda najznámejšia turistická pamiatka Levoče stojí rovno na námestí. Počas jeho prehliadky sa dostanete aj do veže, v ktorej oceníte nádherný výhľad na Levoču a jej okolie. Najvyšší gotický oltár na svete meria viac ako osemnásť metrov a je dielom spomínaného Majstra Pavla z Levoče. Aj vďaka nemu bola Levoča zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Bazilika Navštívenia Panny Márie

Na vrchole Mariánskej hory stojí Bazilika Navštívenia Panny Márie, jedno z najstarších pútnických miest Slovenska. Na baziliku povýšil tento kostol roku 1995 pápež Ján Pavol II. Konala sa tu vtedy obrovská púť, ktorú navštívilo viac ako 500 000 veriacich. Ak chcete prísť na túto púť, koná sa každoročne v prvý júlový víkend.zdroj: wikimedia.org/Karelj a www.uleva.sk


Mestská radnica

Mestská radnica je spojená s renesančnou vežou. Spišské múzeum vystavuje priamo v budove radnice svoje expozície.

Ďalším skvostom, ktorý sa nachádza priamo na námestí, je evanjelický kostol v tvare gréckeho kríža. Pri radnici nájdete aj klietku hanby, ktorá pochádza zo 16. storočia a pôvodne stála práve na mieste dnešného evanjelického kostola.

Nezabudneme spomenúť ešte sochu Ľudovíta Štúra, ktorú nájdete tiež priamo na námestí. V Levoči toho na vás čaká ešte omnoho viac. Navštívte toto nádherné mesto a užite si jeho čarovnú atmosféru.
 

 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB