Tipy na zimné rodinné výlety

Tipy na zimné rodinné výlety

Napísala 

Ak hľadáte tipy na domácu zimnú dovolenku, ktoré ocenia všetky generácie, nájdete ich v Žilinskom kraji. Jedinečná príroda, historické pamiatky, rozsiahla sieť trás pre lyžovanie na bežkách, kúpele a aquaparky s termálnou vodou, lyžiarske strediská a kvalitná tradičná kuchyňa, to všetko sú dôvody, pre ktoré sa oplatí navštíviť tento kraj aj v zime a vyskladať si z jeho ponuky program plný nezabudnuteľných zážitkov.

Brankovský vodopád

Nachádza sa na západnom okraji Nízkych Tatier pri ústí do Revúckej doliny. S výškou 55 m je najvyšším vodopádom v Nízkych Tatrách a zároveň sa radí do prvej päťky najvyšších vodopádov na Slovensku. Dostanete sa k nemu z obce Podsuchá pri Ružomberku. Voda, ktorá preteká vodopádom sa v zimných mesiacoch premieňa na čarovnú ľadovú stenu pokrytú cencúľmi a inými ľadovými útvarmi.

Iľanovská dolina

Málo navštevovaná a pritom turisticky zaujímavá dolina Nízkych Tatier dlhá deväť kilometrov rozrezáva triasové vápence a dolomity, z ktorých sa skladajú okolité vrchy. Turistické trasy ktoré začínajú v obciach Iľanovo a Ploštín, vedú až na vrchy Poludnica a Krakova hoľa.

Poludnica

Ak chcete mať pred sebou celý Liptov ako na dlani, vyjdite na Poludnicu (1549 m n.m.). Na panoramatický výhľad, ktorý vám ponúkne, nezabudnete. Trasa začína v Liptovskom Jáne, vedie cez lyžiarske stredisko, a prechádza aj popri jaskyni, v ktorej sa podľa pamätnej tabule od jesene 1944 schovávalo štyridsať slovenských a poľských Židov. Prežili vďaka obyvateľom Závažnej Poruby, ktorí riskovali vlastné životy, aby im pomohli.

Jánska dolina

Jedna z najkrajších a najdlhších dolín Nízkych Tatier. Okrem pestrej fauny a flóry je známa aj vďaka prírodným a krasovým útvarom. Nachádzajú sa tu podzemné priestory, jaskyne a niekoľko vodopádov. Turistov najviac láka Stanišovská jaskyňa. Doprajte si dokonalý zážitok z objavovania čarovného podzemia s čelovkou na hlave a jaskyniarmi ako sprievodcami. Raritou Jánskej doliny je i krasová plošina Ohnište so skalným útvarom Okno. Dolina začína v Liptovskom Jáne, v ktorom sa nachádza i Park Mini Slovensko s miniatúrami vybraných slovenských kultúrnych pamiatok.


Tichá a Bobrovecká dolina

Obe oravské doliny ponúkajú nenáročnú prechádzku vhodnú pre rodiny s deťmi. Trasy začínajú v osade Oravice vzdialenej desať kilometrov od turisticky atraktívnej obce Zuberec. Obe doliny merajú tri kilometre a vedie nimi asfaltová cesta obklopená nádhernou scenériou okolitej prírody. V zimnom období býva cesta vypluhovaná a ľahko prístupná, vhodná aj pre zimné túry so sánkami. Bobrovecká dolina je výnimočná aj tým, že sa tu vyskytujú teplé pramene, ktoré zásobujú oravické termálne bazény. Termálne vonkajšie bazény sú prístupné za každého počasia, voda má teplotu 28 – 38 °C.Snowparadise Veľká Rača Oščadnica

Najväčšie stredisko na Kysuciach ponúka návštevníkom až štrnásť kilometrov zjazdoviek v troch prepojených dolinách. Zalyžujú si tu pokročilí lyžiari i začiatočníci. Okrem lyžovania si tu môžete užiť adrenalínovú jazdu na najdlhšej bobovej dráhe v strednej Európe i večernú jazdu ratrakom priamo počas úpravy zjazdoviek. Nudiť sa rozhodne nebudete. Ak dávate prednosť prechádzke v prírode, využite obľúbený turistický chodník na vrchol Veľkej Rače. Po dni strávenom na čerstvom vzduchu vám iste dobre padne občerstvenie v bufetoch pri dolnej a hornej stanici lanovky. Pri vrcholovej stanici lanovky stojí nová rozhľadňa Dedovka.

Beskydsko – Javornícka magistrála

Upravená trať, rozprávkové výhľady,  pokoj sálajúci z horských osád, toto všetko ponúka návštevníkom Beskydsko – Javornícka lyžiarska bežecká magistrála. Upravená trať v dĺžke päťdesiat kilometrov vedie až na slovensko–české pohraničie, odkiaľ pokračuje po hrebeni Javorníkov až na Kohútku. Trasa magistrály je najlepšie prístupná z Čadce, lokality Husárik, z Melocíka, ktorý sa nachádza medzi obcami Kolárovice a Makov, a z časti Makov – Kasárne. Nachádza sa tu viacero zaujímavostí, ako rozhľadne a umelecké objekty v prírodnej galérii.

Foto: Žilinský turistický kraj a Š. Trnka

 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB