Svetoznáme Salzburské hudobné slávnosti pripravujú oslavy storočnice

Svetoznáme Salzburské hudobné slávnosti pripravujú oslavy storočnice

Napísala 

V týchto dňoch ešte stále nie je jasné, či bude možné osláviť storočnicu jedinečného festivalu hudby v takej miere, akú si táto kultúrna udalosť zaslúži. Umelci z Európy i zámoria, interpreti domáci i zahraniční, hostia z celého sveta, fascinujúca operná hudba, divadlo, koncerty, nádherné róby a fraky, fiakre, to všetko v meste, ktoré patrí na zoznam svetového kultúrneho dedičstva. Mesto Salzburg sa každý rok v lete mení na obrovskú kultúrnu scénu.

Všetko sa začalo roku 1920

Tri roky predtým sníval Max Reinhart o zrode hudobného festivalu, ktoré by sa stalo dôstojným povojnovým podujatím. Tento významný rakúsky herec a režisér, riaditeľ Deutsches Theater v Berlíne otvoril roku 1906 pri „veľkom“ divadle aj malé komorné divadlo Kammerspiele. Potom sa zameral na nový sen, chcel založiť dom pre slávnosti hudby a divadla v zámku Hellbrunn pri Salzburgu. Podporovali ho aj ďalšie osobnosti, ako Hugo von Hofmannsthal a Richard Strauss.

Dvadsiateho druhého augusta 1920 pred sto rokmi uviedlo mesto Salzburg na nádvorí pred dómom divadelné predstavenie Jedermann (Ktokoľvek). Hru s témou smrti bohatého muža napísal Hugo von Hofmannsthal, réžie sa ujal Max Reinhart. Dodnes patrí k stáliciam programu, v repertoári festivalu by teda mala odznieť už stý rok! O rok neskôr okrem Jedermanna zazneli v dóme diela W. A. Mozarta, večer diváci zhliadli balet.Hudobné slávnosti dnes

K ich atmosfére nesporne prispievajú nádherné priestory, v ktorých sa konajú: okrem námestia pred dómom obrovská hudobná sieň v dome slávností, ktorú otvorili roku 1960, či priestory bývalej jazdeckej školy s arkádami vybudované priamo v skale. Od roku 2006 je k dispozícii moderne zrekonštruovaná malá sála nazvaná Dom pre Mozarta, má vynikajúcu akustiku a kapacitu 1 600 hostí.

Organizátori stého ročníka Salzburských hudobných slávností pripravili bohatý program, diela Mozarta, Straussa, Musorgského, Pucciniho, avšak pandémia vírusu COVID19 aj im zmenila plány. Ulice mesta, každoročne preplnené tisíckami turistov, sú dnes prázdne. Ako vidí aktuálnu situáciu Andrea Minnich z marketingu mesta Salzburg? „Je to stiesňujúci pocit, prázdne mesto pôsobí smutne. Vážim si pokoj v prírode, tam mi samota neprekáža, ale mesto má žiť, a mesto žije, keď v ňom prúdia ľudia. Napríklad dnes, krásne počasie a nikde nikto; možno keby pršalo, tak by to nepôsobilo až surreálne. Na druhej strane, je to vynikajúca príležitosť pre fotografov, môžu urobiť zriedkavé zábery... Čo sa týka termínu hudobných slávností, ešte stále dúfame, že sa situácia znormalizuje a stý ročník sa bude konať v takej kvalite a vynikajúcej atmosfére, na aké sme vždy zvyknutí.

Na Salzburgu milujem práve to, že je taký pestrý a plný protikladov. Že tu nájdete pivovary i gastrónomiu, veľké nákupné strediská aj malé obchodíky a dielne, tradičnú výrobu i trhy s miestnymi produktmi. Duch miesta ovplyvňuje aj fakt, že tu pôsobí univerzita a žije desaťtisíc študentov. Milujem prechádzku mestom po hore Mönchsberg – áno, uprostred tohto mesta sa nachádza pohorie –, ktorá vedie zo stredovekej pevnosti Hohensalzburg rovno do súčasnosti, k múzeu moderného umenia. Stojíte uprostred mesta a zároveň na kopci s prekrásnym výhľadom, aj to je Salzburg. Mojím tipom pre hudobný festival sú Siemens Festspielnächte, ktoré sa konajú počas festivalu na námestí Kapitelplatz. Pod šírym nebom môžete zhliadnuť prenosy najlepších podujatí hudobného festivalu, ktoré sa premietajú na obrovskom plátne. Keď o ôsmej večer prestanú zvoniť zvony chrámu, z jednej strany hrad, z druhej dóm, slnko pomaly zapadá a nad ulicami mesta sa rozliehajú najkrajšie árie operného sveta, je to nezabudnuteľný zážitok... Spolu s organizátormi všetci veríme, že ani tohto roku oň neprídeme. Dovtedy sme pre vás pripravili aspoň virtuálne prehliadky mesta, nájdete ich na salzburg.online.“

Aktualizované informácie: Salzburské hudobné slávnosti sa budú konať v termíne od 1. augusta do 30. augusta 2020 v skrátenej podobe a s viacerými bezpečnostnými opatreniami. Upravený program predstaví režisér Markus Hinterhäuser začiatkom júna.

Viac informácií nájdete na Salzburger Festspiele 2020.

Foto: © Tourismus Salzburg
Viac informácií nájdete na www.salzburg.info a na www.kamkam.eu

 

Posledná úprava 26.05.2020

Nájdete nás na FB