Od ľadovca k vínu

Od ľadovca k vínu

Napísala 

Štajersko, „zelené srdce Rakúska“, úrodný región a turistický raj na juhovýchode krajiny, chodí pravidelne do Bratislavy prezentovať svoje dovolenkové lákadlá, aby sa o nich dozvedeli aj slovenskí návštevníci. A môžeme povedať, že vždy prídu s niečím zaujímavým, originálnym, čo nikto iný nemá – ako tohtoročný nápad so „superturistami“.

Steirische Tourismus najskôr vypísal konkurz na skvelú, povedzme že vysnenú brigádu počas leta. Mali sa prihlásiť záujemcovia, ktorí by boli ochotní stráviť dva letné mesiace mapovaním turistických trás Štajerska, fotografovaním, rozhovormi so zaujímavými ľuďmi tohto regiónu, ktorých na cestách stretnú, písaním blogu a natáčaním vlogov. Tým všetkým budú inšpirovať ďalších turistov, aby šli po ich stopách, prešli 35 trás Severnej a 25 trás Južnej cesty a pridali svoje zážitky na webové stránky superturistov a na svoje profily na sociálnych sieťach. Tak všetci lepšie spoznajú túto spolkovú rakúsku krajinu a jej krásy. Záujemcov bolo veľa, medzitým je už rozhodnuté, dvomi superturistami, ktorí prejdú všetky trasy „od ľadovca k vínu“, sa stali mladá športovkyňa Martina Traisch a Manfred Polanski, ktorý siedmeho júla odchádza na dôchodok.

Dovolenka so psom

O tento typ dovolenky rastie záujem raketovým tempom. Štajerské hotely, ktorých ubytovanie vyhovuje hosťom so psíkmi, a ktoré zároveň ponúkajú v okolí aj výletné ciele pre vychádzky so psom, sú označené ikonkou so psími labkami. Ak má hotel alebo penzión tri psie labky, znamená to, že ponúka psie maškrty a misku s vodou v uvítacej zóne a že na izbe nájdete deku a misku na vodu a jedlo.Nové cyklotrasy

Viac ako 400 kilometrov dlhá cyklotrasa nazvaná Štajersko: vínna krajina sa vinie medzi vinohradmi a jabloňovými sadmi. Z vinohradníckej oblasti Stainz do žrebčínca Piber vedie 72 kilometrová cyklotrasa s názvom Domovina lipicanských koní. Na trase môžete navštíviť zámok Stainz a jeho lovecké múzeum, vínnu cestu Schilcher Weinstrasse a žrebčín so známymi lipicánmi. Trasa je stredne ťažká, no ponúka veľa možností na odpočinok. Ďalšia nová trasa (pre náročnejších cyklistov a zároveň milovníkov vína) meria 56 kilometrov a vedie z obce Vogau cez Gamlitz, Sernaukogel až do Schwanbergu, lemuje ju viacero dobrých viech a vinárstiev.

Zopár tipov pre fajnšmekrov

Graz a jeho hľuzovkový festival s obľúbenými túrami za hľuzovkami na začiatku novembra. * Rybári si v dňoch 22. – 24. júna užijú pri jazere Aussee otvorenie rybárskej sezóny, v ktorej sa všetko bude točiť okolo sivoňa, ryby, ktorá sa v tunajšom jazere loví už od roku 1280. * V štyroch múzeách Joannea až do konca septembra 2018 skloňujú slová „jedlo“ a „pitie“. V Historickom múzeu pod názvom Stolček, prestri sa!, v Múzeu ľudovej kultúry sú to Farmárske príbehy, v Archeologickom múzeu na zámku Eggenberg objavíte Kuchárske tajomstvá starých Rimanov a v Poľnohospodárskom múzeu Stainz môžete absolvovať špeciálne prehliadky s gurmánskym zážitkom Od zrna k chlebu s maslom. * K novinkám patrí „jazda za gastronomickým pôžitkom“. Ak si prenajmete štvormiestny elektromobil BMW i3, začnete deň raňajkami na pštrosej farme v Niederoblarne, vyveziete sa k jazeru Bodensee, kde vás čaká plavba loďou a ochutnávka rýb v hostinci Forellenhof, a na záver dňa navštívite kosodrevinovú pálenicu v Mandlingu, prehliadka je samozrejme spojená aj s ochutnávkou pálenky liehovaru Dachstein. * Počas podujatia Bike&Hike Genusstpuren (od 27. 6. do 1. 7. 2018) si môžete bezplatne vyskúšať jazdu na elektrických bicykloch, v programe je aj kurz technických základov. Milovníci rýchlej jazdy na elektrických endurách si užijú nový cyklistický park v Grimming-Donnersbachtale, sú tu trasy s rôznym stupňom náročnosti, vrátane trasy pre deti a začiatočníkov.Nezabudnuteľný chlapec z hôr


„Kto si dopraje čas, ten ho má,“ napísal kedysi Peter Rosegger, miestny rodák, krajčír, z ktorého sa stal spisovateľ a básnik, trikrát navrhnutý na Nobelovu cenu za literatúru. Narodil sa pred 175. rokmi a okrem literárneho pojmu „Waldheimat“ (domovina lesa), ktorý splynul s týmto regiónom, zanechal po sebe zozbierané piesne, zvyky, tradície a príbehy, ktoré si vypočul a zaznamenal, keď ako krajčír putoval krajom od dvora k dvoru. Trasy vandroviek, ktoré opísal v svojich knihách, prispeli k rozvoju štajerského turizmu. K jeho tohtoročnému jubileu je pripravených 65 regionálnych projektov.

300 rokov lekárne v Mariazelli

V roku 1718 bola v Mariazelli založená lekáreň Apotheke zur Gnadenmutter a dnes, o tristo rokov neskôr sa tu stále vyrábajú liečivá podľa starých receptúr. Táto lekáreň bola vlani zapísaná do zoznamu rakúskeho nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Tradičné receptúry oživila magistra Angelika Prentner, autorka kníh o prírodnom liečení a zakladateľka prvej škôlky liečivých rastlín TEM. V škôlke sadia a pestujú materinu dúšku, medovku, archangeliku a ďalšie bylinky, ktoré zbierajú, miešajú a lisujú podľa fáz Mesiaca, aby z nich pripravili známe mariazellské kvapky. Recept na kvapky pochádza z roku 1780.V krajine dreva Murau

V obci St. Ruprecht/Murau v regióne Murtal stojí už tridsať rokov zaujímavé Múzeum dreva. Na ploche 10 000 metrov štvorcových v interiéri aj exteriéri nájdete množstvo jedinečných informácií o dreve a lese. Okrem budovy múzea tu stojí drevený dom, lesná veža, arborétum a drevené ihrisko pre deti. Múzeum vás pozýva na oslavy tohtoročného jubilea, ktoré sa budú konať 9. júna 2018. V rámci špeciálnych výstav pripravili aj výstavu pre nevidiacich a slabozrakých s názvom Nevidieť. Vidieť. Dotýkať sa., ktorá im umožní zoznámiť sa hmatom s modelmi murauských stavieb.

Karty so zľavami a bonusmi

Schladming-Dachstein síce poznajú hlavne lyžiari, ale tento región má čo ponúknuť aj v lete. Je tu viac ako 300 horských jazier, stovka vodopádov, tisíc prameňov, viac ako tisíc kilometrov značených turistických chodníkov, ľadovec Dachstein s vyhliadkovou plošinou, 6 lezeckých parkov, 930 kilometrov cyklotrás, požičovne e-bikov, štyri golfové ihriská, lesný lanový park v Rittisbergu. Aj v lete premáva sedem lanoviek a horská železnica, čo znamená, že si tu môžu užiť dovolenku v alpských výškových terénoch aj turisti, ktorí by si na namáhavé trasy inak netrúfli (a nemali by šancu vidieť napríklad slávne zrkadlové jazero Spiegelsee, v ktorom sa pri dobrom počasí odrážajú tri cípy Dachsteinu). Deti radi absolvujú rozprávkový chodník v Rittisbergu s 30 dobrodružnými a zábavnými zastávkami. Nezabudnite na zľavovú kartu Sommercard, ušetrí vám nemalé financie, ak sa ubytujete čo i len na jednu noc vo viac ako tisícke ubytovacích zariadení, ktoré sú zapojené do tohto systému bonusov. Podobnú kartu s výhodami pre návštevníkov majú aj v regióne Murtal.

Viac informácií hľadajte na www.steiermark.com
www.schladming-dachstein.at
www.murtal.at

Foto: Steirische Tourismus, Gery-Wolf, Raffalt, Harald Steiner


 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB