Ochutnaj srdce i dušu Cypru

Napísala 

Pred 90 miliónmi rokov vybuchla v hĺbke ôsmich kilometrov podmorská sopka a nad hladinu mora „vykukol“ Cyprus. Na treťom najväčšom ostrove v Stredozemnom mori, ktorý leží medzi tromi svetadielmi, žije 800 tisíc ľudí a ročne ho navštívi 2,5 milióna turistov.

Počas dovolenky nezabudnite, že sa tu jazdí vľavo. Domáci majú na autách žlté ŠPZ-tky, cudzinci červené, varujúce „Pozor, turista!“. Ak sa rozhodnete prepravovať na pláže miestnou dopravou, jazdí k nim modrý autobus, celodenný lístok stojí 2 eurá. Jazdia aj taxíky a celý ostrov má dobre urobenú sieť cyklotrás. Vstup na pláže je zdarma, všetky totiž patria štátu, len niektoré majú v prenájme hotely, ale ak nepotrebujete hotelové lehátka a slnečníky, nemusíte platiť nič. K najkrajším plážam patrí Nissi Bay, okolie Protarasu, Pernera, Fig Tree Bay, Flamingo Bay, Makronissos Bay, Landa. Kúpať v mori sa dá do konca októbra, niekedy aj v novembri. Na Cypre stoja štyri 18-jamkové golfové ihriská. V Afrodita´s Hills si zahráte golf a zároveň vychutnáte relax v miestnych kúpeľoch.

Horúci kandidát na Atlantídu

Mladý architekt z Los Angeles Robert Sarmast, autor bestselleru Discovery of Atlantis, chce dokázať, že ostrov Cyprus je najvyššia hora bájneho kontinentu, ktorý v hlbinách vekov zničilo zemetrasenie. Sarmast hľadá zvyšky Atlantídy 80 kilometrov od cyperského pobrežia. Tvrdí, že počas dvoch expedícií jeho tím našiel v hĺbke 1500 metrov pod morom zvyšky veľkého sídla, kilometre dlhé ulice, paláce a chrám. Zanietený atlantológ teraz zháňa peniaze na tretiu expedíciu. Mohli by sme ho vyhlásiť za fantastu, keby jeho teórii nenahrával aj fakt, že na Cypre majú každoročne veľký „sviatok kataklizmy“, ktorý je oslavou konca potopy sveta. Termín cirkevného sviatku, počas ktorého sa ľudia radujú, že voda opadla a ľudstvo bolo zachránené, pripadol tohto roku na štvrtého júna. Tento cirkevný sviatok sa svätí len na Cypre a oslavuje sa ľudovými tancami a spevom.

Ostrov liečiteľov

Na Cypre rastie okolo dvetisíc chránených a liečivých rastlín. Prírodné liečiteľstvo má dlhú tradíciu, založili ju mnísi a mníšky z kláštorov, ktorí pestovali bylinky a vyrábali čaje a liečivé mastičky. Chorí sa k nim utiekali, keď potrebovali pomoc. Legendárnymi liečiteľmi boli mnísi Kozma a Damián, ktorým je zasvätená kaplnka Agii Anargiri. Na Cypre sedemdesiat rokov liečil Daskalos, zvaný aj Strovoloský mág. Bol považovaný za jasnovidca, výnimočného liečiteľa, ktorý uzdravoval ľudí z ťažkých chorôb tým, že liečil ich dušu. Aj dnes sa na Cypre konajú semináre o tradičnom liečiteľstve.

V Larnake stojí kostol zasvätený sv. Lazarovi, áno, tomu, ktorého vzkriesil Kristus a ktorý sa po svojom vzkriesení usadil práve na Cypre. Blízko kostola má lekáreň Viera Fluri. V osemdesiatych rokoch študovala farmáciu v Bratislave. Do Bratislavy prišiel vtedy z Cypru študovať architektúru aj jej budúci manžel. Zamilovali sa a Viera sa presťahovala z rodného Kyjova na tento stredomorský ostrov. Založila tu lekáreň, v ktorej predáva aj prírodné produkty, ako sú čaje pestované na špeciálne čistých poliach. Vo vzťahu k medicíne sa moderní Cyperčania podľa nej delia na dve skupiny: na tých, ktorí vyhľadávajú prírodnú medicínu, a na tých, ktorí chcú antibiotiká, kortizóny, akýkoľvek silný liek, len nech sú zdraví hneď, najlepšie už včera.

Chorta, glyko a čierne zlato

Ak sa vám zdá, že ostrov je v lete vyprahnutý, zdanie klame. Zem je tu úrodná a napríklad také zemiaky zberajú trikrát do roka. Koriander, brokolica, kapusta, šalát – všetko od zeleniny má jednotný názov „chorta“, „to zelené“. Mladé výhonky špargle sú považované za prírodnú viagru. Každá domáca pani má vlastný recept na zavarenie olív. V lete je ostrov síce suchý, napriek tomu každý mesiac dozrieva nejaký druh ovocia, niektoré aj dvakrát do roka, ako na Vianoce mandarínky. Z hroznovej šťavy, kukuričného škrobu a mandlí sa varí soutzoukos. Náhrdelník s touto sladkou klobásou má niekoľkoročnú dobu trvanlivosti. Špecialitou, ktorá dlho vydrží aj v tunajšom teplom prostredí, je aj glyko, ovocie nakladané do cukru. Na každý druh ovocia existuje zvláštny recept a zavariť do cukru sa dá všetko, vrátane zelených orechov.

Čierne zlato Cypru – tak nazývajú karobový sirup, teda sirup zo svätojánskeho chleba. Používa sa na prevenciu voči osteoporóze, ako sladidlo i ako zdravšia náhražka čokolády. Pozor, má mierne laxatívne účinky, čo znamená, že je mimoriadne vhodný pre ľudí, ktorí majú problémy so zápchou. Hustý karobový sirup sa nepoužíva len ako náplň zákuskov, kedysi ho pridávali aj do zmesí, z ktorých sa vyrábali čierne gramofónové platne a filmy do fotoaparátov.

Splnený sen

Víno sa tu vyrába už od staroveku, zmienky o ňom nájdeme už v mýtoch. Celé stáročia posielali panovníci lode, aby im doviezli skvelé cyperské víno. Odtiaľto pochádza aj commandaria, najstaršie značkové víno na svete, nazvané podľa rytierov sv. Jána, ktorý tu sídlili. Tunajšia klíma, vlastnosti pôdy, dlhý slnečný svit a čisté ovzdušie tvoria vhodné podmienky na pestovanie hrozna a výrobu vína. Vinohradníci teraz dostávajú granty na výsadbu Maratheftika, lokálnej odrody, ktorá rastie iba tu. Väčšina vinohradov sa rozkladá vo výške 850 až 1100 metrov nad morom. Prvé hrozno v údolí oberajú koncom augusta, posledné strapce dozrievajú vo vyššie položených oblastiach v novembri.

V dedinke Panayia – známej aj tým, že sa v nej narodil legendárny prezident Makarios – sídli vinársky podnik Vounipanayia. Založil ho Andreos Kyriakides, ktorý opustil úspešnú kariéru úradníka, aby mohol realizovať svoj sen a dorábať víno vlastnej značky. Otec troch detí s podporou svojej ženy Thelmy krok za krokom začal budovať vinársky závod, v ktorom teraz zamestnáva desiatich ľudí. Hrozno vykupuje od vinohradníkov z celého okolia. Ročne naplnia 300 000 fliaš. K najuznávanejším značkám patrí Alina, biele suché víno s citrusovou a kvetinovou arómou, perfektné k morským plodom a bielemu mäsu, a červené suché Barba Yiannis, ktoré získalo medailu na medzinárodnej súťaži.

Cyperské mačky

Jedna z legiend spájaných s Cyprom hovorí o svätej Helene, ktorá hľadala – a našla – úlomky kríža, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Keď sa jej loď so vzácnou relikviou plavila okolo Cypru, zavialo ju k ostrovu. Svätá Helena to považovala sa znamenie, vystúpila na pevninu a roku 327 založila kláštor Stavrovouni, ktorý je stále činný. Keď hľadala miesto, kde by sa mohla usadiť, všimla si, že sa jej pod nohami motá veľa hadov. Nechala preto priviezť na Cyprus plnú loď mačiek, ktoré sú prirodzenými nepriateľmi hadov. Dodnes tu žije množstvo ich mačacích potomkov, majú dokonca aj vlastný Kláštor mačiek.

Profesor Leslie Lyons z kalifornskej univerzity nedávno publikoval štúdiu, ktorou potvrdil existenciu dvoch pôvodných plemien cyperských mačiek, ktoré dostali mená Afrodita a Svatá Helena. Obidve plemená majú krátko a dlhosrsté varianty. No mačky svätej Heleny neboli prvými mačacími osídlencami na ostrove. V roku 2001 objavili francúzski archeológovia na Cypre kostru mačky, najstaršiu na svete. Experti odhadujú jej vek na 9000 rokov.

Shakespeare v Kourione

Štyri kilometre západne od Limassolu stojí Kourion, v štvrtom storočí n. l. prosperujúce veľkomesto. Žilo tu 22 000 obyvateľov, mali divadlo, kúpele, Apolónov chrám. Amfiteáter pre dvestotisíc divákov, v ktorom zneli antické tragédie, sa zmenil na arénu pre boje gladiátorov. Kúpele slúžili námorníkom ako pánsky klub, po dlhej plavbe sa tu vykúpali a dozvedeli novinky. Jedného dňa Kourion zničilo silné zemetrasenie. Aj keď sa tí, ktorí prežili, pokúsili mesto obnoviť, neodolalo nájazdníkom a tak ho v siedmom storočí opustili. V druhej polovici 19. storočia kopal na tomto mieste americký diplomat Luigi di Palma Cesnola. To, čo našiel, vyviezol do Ameriky. Vzácne nálezy sa stali prvými zbierkami Metropolitného múzea v New Yorku a Cesnola jeho prvým riaditeľom. Dnes v Kourione obdivujeme to, čo hľadač pokladov nemohol odniesť – amfiteáter, rímske kúpele s podlahovým vykurovaním, mozaiky s tajnými symbolmi. Návštevníkov dojíma príbeh nešťastnej rodiny, ktorá neunikla zemetraseniu. Archeológovia odkryli kosti muža, ktorý chránil ženu s dieťaťom pred zavalením vlastným telom.

Amfiteáter obnovili až po roku 1974, každoročne v júni sa tu konajú Shakespearovské slávnosti, magický zážitok pre divákov i hercov. Vlani zneli v kulisách antickej stavby verše Sna noci svätojánskej, tohto roku Macbeth.

Najfotografovanejšie miesto ostrova

Je to pláž spojená s gréckou mytológiou. Tu sa z morskej peny zrodila Afrodita, bohyňa lásky, krásy, mladosti a vegetácie, tu mala svoj chrám široko-ďaleko známy vďaka sakrálnej prostitúcii. Cyprus si marketingovo pestuje povesť ostrova lásky a láka sem snúbencov na svadby a svadobné cesty. Keď navštívite Afroditinu pláž Petra tou Romiou, nezabudnite si nájsť kamienok v tvare srdca a dať si ho večer pod vankúš. Ak máte partnera, vaša láska narastie; ak partnera nemáte, určite nejaký v najbližšom čase do vášho života príde, Afrodita to už zariadi. Hovorí sa, že všetko, čo sa týka lásky, sa tu urýchľuje. Keď sa dvaja ľudia majú radi, ich vzťah sa počas návštevy ostrova upevní; ak si nerozumejú, tu definitívne pochopia, že sa majú rozísť. I keď, buďme úprimní, také čosi dovolenka robí často.


Ochutnaj srdce a dušu

Ochutnaj srdce a dušu Cypru, to je slogan hnutia Cyprus Villages, ktoré roku 1987 založil Sogfronis Potamitis. Namiesto ubytovania v luxusnom hoteli ponúkol hosťom bývanie v tradičnom dome a oddych priamo v rurálnej komunite. Táto myšlienka sa postupne rozšírila a dovolenku v rustikálnych villages, opravených útulných starých domoch, samozrejme s vymoženosťami modernej civilizácie, ako bazén, bankomat a wifi, už nájdete takmer na celom ostrove. Medzi Larnakou a Limassolom leží Tochni, dedina s kamennými domčekmi, výhľadom na strechy domov v údolí a kostol sv. Konstantina a Eleny. Tu môžete jazdiť na koni, bicyklovať sa na horských chodníčkoch, loviť ryby s miestnymi rybármi, grilovať syr halloumi a lisovať si vlastný olivový olej. Bývate v typickom ostrovnom domčeku s romatickými okienkami a kamennými schodmi, relaxujete pri bazéne alebo na terase, v pokoji, tichu a súkromí. V taverne vychutnáte pravú chuť miestnych špecialít a domáceho vína – a pritom len pár minút autom a ste pri mori.

 

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB