Objavovať Taliansko II - Brescia

Napísala 

Taliansko-slovenská obchodná komora predstavuje provinciu Brescia, ktorá sa nachádza na severe Talianska v regióne Lombardia. Hlavným mestom provincie je Brescia. Harmóniu tomuto zelenému a úrodnému kraju dodávajú aj jazerá, tri najväčšie z nich sú Iseo, Garda a Idro.

Rekordných osem miliónov nocľahov, tak hovorí štatistika turistického ruchu v tomto regióne. Ubytovacie kapacity ponúkajú hotely, vidiecke domy i kempingy. Návštevníkov chcú získať turistov dobrým pomerom medzi cenou a kvalitou ponúkaných služieb. A čím ešte ich chce Brescia príjemne prekvapiť? Jedinečnosťou a rozmanitosťou. Krásou a pohostinnosťou. Históriou a umením. Pokojom prírody i dynamikou moderného života. Regionálnou kuchyňou, ktorá je taká bohatá, že keď máte v rukách dobrú kuchársku knihu o talianskych špecialitách, väčšinu z nich nájdete aj v tomto regióne.

Mesto Brescia založili Kelti a skultivovali Rimania a ďalší nasledovníci. Ostal po nich archeologický park, stredoveký hrad, katedrála, kostoly a kláštory i noblesné mestské paláce. Romantickú krásu mesta a jazier v okolí ospievali mnohí básnici, od rímskeho poeta Catulla, cez Goetheho, lorda Byrona, D. H. Lawrencea, až po talianskych majstrov slova, predovšetkým Gabriela D´Annunzio, ktorý roky žil vo vile pri jazere Garda. Unikátne informácie o regióne, jeho dejinách a umeleckých dielach, archeologických a architektonických pamiatkach, nájdete v mestskom múzeu v kláštore Santa Giulia. Každý rok na začiatku turistickej sezóny organizujú Santa Giulia Festival, sviatok ľudových tancov a zvykov, prehliadku ľudových krojov a tradičných jedál. V júni a júli ulice mesta zaplnia vystúpenia akrobatov a artistov počas Medzinárodného festivalu cirkusového umenia.

V máji si prídu na svoje milovníci veteránov. Nenechajte si ujsť jedinečný zážitok, akým je každoročná prehliadka automobilovej klasiky, vrátane pretekov historických vozidiel z Brescie do Ríma a späť – www.millemiglia.it.


Okolie mesta tvorí krajina hôr a jazier, stvorená pre turistiku a lyžovanie (majú tu 200 km lyžiarskych tratí), vodné športy, windsurfing, paragliding, vodné lyžovanie, rafting. Nechýba ani zaujímavá ponuka pre speleológov. Po celý rok sa tu dá hrať golf.

Mesto Bagolino preslávil karneval. Počas mája ožije staré centrum Salo sviatkom Salo Golosa, prehliadkou hudby, poézie, umenia, a samozrejme aj skvelých jedál a vína. V októbri poriadajú gastronomické hody so špecialitami z údolia Valcamonica.

Milovníci vína sa zaujímajú aj o vinohradnícku oblasť Franciacorta známu vysokokvalitnými vínami, vrátane šumivých druhov. V úrodnej krajine sa darí olivovníkom a orechom. Odtiaľto pochádza extra panenský olivový olej Garda a Sebino, kvalitné hovädzie mäso, tu vyrábajú svetoznáme syry taleggio, gorgonzola, quartirolo, caprini. V každej reštaurácii ponúkajú spiedo, hovädzie pečené veľmi dlho a veľmi jemne, až šesť či osem hodín, k nemu ako prílohu polentu, tradičnú kukuričnú kašu. Ochutnajte aj hovädzie manzo na olivovom oleji, ryby vylovené z čistých jazerných vôd, či casoncelli, tunajšiu verziu raviol so syrom, vajíčkami a kúskami chleba. A na záver dezert bossola, tradičný koláč panettone, alebo iný sladký majstrovský kúsok miestnych pekárov a cukrárov.

Zaujímavé tipy na výlety:

Aprica (70 km), Bergamo (80 km), Benátky (100 km), Cremona (80 km), Crespi d´Adda (54 km), Ferrara (133 km), lyžiarske centrum Madonna di Campiglio (91 km), Mantova, Milano (100 km), Modena (112 km), Padova (129 km), kostol a dominikánsky kláštor v Santa Maria della Grazie, kde môžete vidieť Poslednú večeru namaľovanú Leonardom da Vinci (83 km, vstupenky si treba zabezpečiť vopred), tajomné praveké kresby na skale Engravings v údolí Valcamonica (48 km) zapísané v zozname pamiatok UNESCO, mesto Vicenza (103 km), Val di Sole (86 km), Verona (60 km).

Viac informácií nájdete na webových stránkach www.bresciatourism.it a www.enit.it.

 

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB