Leto v Esterháze

Napísala 

Maďarské Versailles, taký prívlastok kedysi dostal kaštieľ v obci Fertőd, ktorý začal stavať Miklóš Esterházi v roku 1720 s tým, že zanechá po sebe ohromujúce sídlo. Jeho zámer vyšiel, aj dnes tento tretí najväčší barokový kaštieľ na svete slúži ako múzeum, hotel a koncertná sieň. Nechajte sa – tak ako my – pozvať na krátku cestu časom a na práve začínajúci letný hudobný festival.

Náš prominentný hostiteľ Antal Esterházi, 13. knieža dynastie a hlava rodu (mimochodom, narodený v Galante) žije v kaštieli niekoľko mesiacov v roku. Často osobne sprevádza návštevníkov po múzeu a parku, spolu s manželkou otvára koncerty a podujatia pre rodiny. Keďže okolo kaštieľa vedie jedna z najkrajších európskych cyklotrás (cyklotrasa okolo Neziderského jazera), pri vstupe do areálu často vidieť skupinky cyklistov. Knieža Esterházi kaštieľ nereštituoval, vlastní ho maďarská vláda, ktorá postupne hľadá nemalé finančné zdroje potrebné na jeho opravu. Projekt zatiaľ získal tri granty EÚ v hodnote 17 miliónov eur, ktoré umožnili obnoviť vnútorné priestory s ich barokovou a rokokovou veľkoleposťou a revitalizovať časť z 200 hektárového parku. Nájdete v ňom aj ružový sad, v ktorom počas sezóny kvitne 600 rôznych druhov ruží. Rozárium uchováva najmä domáce vyšľachtené druhy.

Kaštieľ funguje aj ako hotel, ponúka nocľah v romantických apartmánoch, priestory sú ako stvorené na oslavy svadieb. Každá miestnosť v múzeu je pomenovaná podľa niektorej zo slávnych osobností, ktoré tu kedysi nocovali, v tejto izbe napríklad bývala Mária Terézia.

Kultúrne stredisko Esterháza sa hlási k odkazu esterháziovských kniežat, známych mecenášov umenia a milovníkov hudby. Legendárny knieža Miklóš získal pre svoj dvor takú osobnosť, akou bol hudobný skladateľ Joseph Haydn. Ten tu prežil polovicu aktívneho života (od roku 1766 do roku 1790) a skomponoval väčšinu svojho diela. Za Haydnových čias sa v tunajšom divadle konalo aj 150 opier do roka. Stredisko Esterháza aj dnes organizuje výstavy a poriada koncerty, my sme si v hudobnom salóne vypočuli Vivaldiho aj Haydna.

 

Program na leto 2014 sa nesie v znamení hudby a porcelánu. Od 30. mája do 28. septembra zaplní priestory kaštieľa a parku program hudobného festivalu Eszterházi Vigasságok.

Počas celého leta je v kaštieli vystavený vzácny porcelán z Herendi, manufaktúry, ktorá kedysi dodávala svoju produkciu na kráľovské dvory i šľachtickým rodom celej Európy. Vzory pre porcelán aristokracie navrhovali domáci dizajnéri, vidieť však na nich vplyv čínskeho porcelánu, ktorý bol v tých časoch vysoko cenený. V Herendi vyrobili známu obedovú súpravu s kvetmi a motýľmi pre kráľovnú Viktóriu a vymysleli aj červeno-biele motívy pre Esterháziho. Dnes vyvážajú túto krehkú krásu do 58 krajín sveta, predovšetkým do USA, Japonska a Talianska.

Keď už budete v týchto končinách, navštívte aj neďaleké mesto Šoproň. Má čistý alpský vzduch, veľa zelene a ešte viac architektonických pamiatok. Tadiaľto viedla Jantárová cesta, centrum stojí na mieste rímskeho fóra, uličky lemujú barokové paláce, nájdeme tu však aj zvyšky z románskeho či gotického obdobia. V Šoproni žije 60 tisíc obyvateľov, počas sezóny mesto zaplavia turisti, ktorí sem chodia kvôli kultúre, zábave a za zdravím do termálnych kúpeľov i miestnych sanatórií. Vnútorné mesto má pôdorys oválu, nedá sa tu zablúdiť, všetky uličky vedú na hlavné námestie. Symbolmi mesta sú šesťdesiat metrov vysoká Požiarna veža, z ktorej v stredoveku sledovali, či niekde v meste nehorí, a brána vernosti Hűség kapu. Po rozpade Rakúsko-Uhorska sa roku 1921 totiž obyvatelia mesta rozhodovali, či budú pričlenení k Rakúsku alebo k Maďarsku a oni v referende odhlasovali, že chcú ostať Maďarmi. Odvtedy sa považujú za najvernejšie maďarské mesto.

Tunajšiu vinársku oblasť preslávili kvalitné značky vín, tou najznámejšou je frankovka Kékfrankoš, v preklade „modrý frank“, suché víno s vôňou čerešní a višní. Tak sa nazýva aj šoproňská mena, ktorou obyvatelia mesta platia domácim výrobcom, aby podporili ich produkciu.

 (dana)

Posledná úprava 25.03.2016

Nájdete nás na FB