Letná dovolenka v Dolnom Rakúsku

Napísala 

Najväčší rakúsky kraj Dolné Rakúsko sa rozprestiera v okolí Viedne. Od roku 2000 narástol aj počet návštevníkov zo Slovenska, a to o 250 %. Domáci radi dávajú tomuto kraju prívlastok „kraj pôžitkárov“, keďže jeho hlavným lákadlom sú okrem prírodných krás a historických pamiatok aj skvelé vína a gastronomické špeciality.

Za kultúrou

Letná ponuka kultúry v tomto regióne je pestrá. Okrem 40 hradov a zámkov tu nájdete 15 kláštorov a dve pamiatky zapísané do svetového zoznamu UNESCO – mesto Wachau a železnicu Semmering. K najnavštevovanejším podujatiam patria Kultúrne leto na zámku Grafeneg, hudobné slavnosti v Lunz am See, dvadsať letných divadiel, výstavy umenia v Kremsi či Schallaburgu, múzeum v Essli. V obci Blindenmarkt ukončí leto a privíta jeseň festival operety. Svojich návštevníkov si iste nájde aj festival hudby na vysokohorských pastvinách, zaujímavá kombinácia koncertov a turistiských výstupov od chaty k chate. A milovníci histórie jednoducho musia vidieť (ak ešte nevideli) Venušu z Willendorfu či archeologický park Carnuntum.

www.dolne-rakusko.info

Kde sa dobre varí

Dolné Rakúsko je krajom kulinárskych festivalov. Môžete si vybrať: Stolovanie vo Weinviertel, marhuľové či makové festivaly, Vínna jeseň v 80 obciach (od augusta do polovice novembra), Grilovacie večery v záhradách, Rustikálne pikniky v parkoch alebo romantické Noci splnu 22. júla a 21. augusta, tam všade môžete vychutnať miestne špeciality obklopení krásnou prírodou. Stačí jediné prenocovanie a stávate sa držiteľom divokej karty pre hostí, vďaka ktorej získavate vstup do vybraných atrakcií zdarma a tým ako rodina slušne ušetríte.

www.gartensommer.info

Raj pre cyklistov

Regióny Weinviertel, Mostviertel a Donau pripravili pre cyklistov 7 TOP cyklistických dráh s celkovou dĺžkou 1200 km. Najznámejšia je Dunajská cyklotrasa (260 km), ktorou ročne prejde 250 000 cyklistov, druhou najfrekventovanejšou cyklotrasou, ktorá spája Viedeň a Baden, prejde ročne ďalších 100 000 cyklistov. Na cyklotrasách nájdete servis i výletné miesta, hostince i vínne pivnice. S bicyklom môžete ísť aj do hôr, tri dedinky Göstling an der Ybbs, Hollenstein an der Ybbs a Lutz am See majú požičovne horských bicyklov. Cyklisticko-vínny región Traisental ponúka skvelý Zelený veltlín.

Viac informácií o cyklotrasách

Novinky na horách

Tento región je bohatý na všetky typy horskej krajiny, preto láka turistov aj v lete. Najviac ich prichádza do regiónov Mostviertel a Viedenské Alpy (s najvyšším vrchom Schneeberg, 2000 metrov nad morom), lákadlom je aj Otscher, Rax a Hochkar. Je to terén pre vychádzky i náročnejšie výstupy, vhodný teda aj pre rodiny s deťmi, aj pre náročných športovcov. Mnohé z vysokopoložených miest sú dostupné aj lanovkou, takže sa tam dostanete aj pohodlne - ak teda nepatríte k aktívnym horským turistom, ktorí si radi vychutnajú kilometre dobre značených turistických trás. V Mostvierteli a vo Viedenských Alpách nájdete Enzos, nové oranžové lehátka s netradičným dizajnom. Nový je aj turistický chodník Leitwanderweg (290 km rozdelených na 18 etáp), ktorý vedie od nížin na úpätí hôr Rosaliengebirges cez jemné kopčeky Buckligen Welt a po chrbte Wechselu až na vysoko položené horské pastviny, vrátane impozantného Raxu. Počas jazdy mariazellskou železnicou si môžete prehliadnuť údolie známe ako údolie trnky. Výletné trasy vedú aj od romantického údolia Höllental až po najvyšší masív Viedenských Álp Schneeberg, cez zalesnené Gutensteinerske Alpy a Piestingtal až po Bad Fischau-Brunn. Vo Viedenských Alpách boli práve inštalované zvláštne „kukátka“, cez ktoré uvidíte hory ako nezabudnuteľný kaleidoskopický zážitok. Tento originálny viewer vymysleli vo viedenskom Design Studiu Walking Chair.

www.alpenbogen.wieneralpen.at

Mild und wild

Nežný aj divoký, taký je región Mostviertel. Má dve tváre, tá „nežná“, to sú nízke kopce na juh od Dunaja; divoké, no aj romantické zároveň, sú hlboké hory na úpätí vrchov Ötscher, Hochkar, Dürrenstein, Gippel a Göller. Národné parky, vodopády, pralesy, rokliny a pútnické cesty, vrátane známej Via Sacra, ktorá vedie do Mariazellu. O tradícii „čiernych grófov“, ako kedysi prezývali kováčov, uhliarov a zvážačov dreva, rozpráva tematický chodník v kultúrnom parku Eisenstrasse (Železná cesta). Hlavné mesto Dolného Rakúska St. Pölten očarí barokom, Art Nouveau a modernou architektúrou.

Ak vás láka gastronómia, tu si prídete na svoje, keď ochutnáte špeciálny hruškový mušt, ktorý je vlastne ľahkým ovocným vínom s nízkym obsahom alkoholu, ale aj tunajšie vína, špeciality z plodov divokej trnky, či tradičný syr Schofkas. Toto je domov muštových barónov, v miernej klíme sa mimoriadne dobre darí hruškám, rastie ich tu 30 druhov. Krajom hruškových sadov s miliónom ovocných stromov vedie 200 km dlhá muštová cesta. Zoznámte sa s domácimi pestovateľmi, predstavia vám svoj domov ich originálnym pohľadom.

www.mostviertel.info

 

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB