Kam na víkend?

Kam na víkend?

Napísala 

Tri zaujímavé tipy len na skok od Bratislavy, hneď za rakúskymi hranicami. Zámok Schloss Hof, ktorého Východná brána je od Cyklomostu slobody vzdialená jediný kilometer a ktorý oslávil 350. výročie narodenia princa Eugena Savojského, jedného z najúspešnejších mužov svojej doby. Len 25 km od Bratislavy leží Carnuntum, archeologický park, ktorý verne rekonštruuje štyri storočia hraničného sídla Rímskej ríše. Lákadlom tohto regiónu je aj jedinečná príroda Národného parku Dunajské luhy.

Tam, kde žili starí Rimania

Rimania tu sídlili počas prvých štyroch storočí nášho letopočtu. V tých najlepších časoch žilo v provinčnom meste na hranici Rímskej ríše 50 000 obyvateľov, civilných občanov i legionárov. K tomuto počtu treba, samozrejme, pripočítať aj otrokov. Veľký filozof na tróne Marcus Aurelius písal jednu zo svojich známych kníh na brehu Hrona, druhú tu. V Carnunte sa stretli traja cisári – Marcus Aurelius, Hadrián a Septimus Severus, aby dohodli budúce smerovanie celej ríše. V súčasnosti stojí na tomto mieste jedinečný archeologický park. Nie je to bežné múzeum, tu sa môžete poprechádzať po uliciach antického mesta, navštíviť jeho verejné kúpele, luxusný palác i dom bohatého kupca s látkami Lucia. Tieto domy sú unikát, dá sa tu bývať, kúriť, variť... Stoja na pôvodných základoch a postavili ich pôvodnými technikami. Uvidíte, ako vyzeral azda najznámejší rímsky vynález, ktorým je podlahové kúrenie, i spoločné toalety, v ktorých sa kedysi robili politické rozhodnutia a uzatvárali obchody. Ako prebiehali rekonštrukcie, aké techniky používali starí Rimania i súčasní reštaurátori, to všetko ukazuje výstava Carnuntum – zhmotnené posolstvo dejín v Kulturfabrik v Hainburgu (otvorená do polovice novembra). Aj na túto výstavu platí kombinovaná vstupenka do všetkých výstavných priestorov Carnunta, môžete ju teda spojiť s prehliadkou archeologického parku. 

V Carnunte to žije

Mestský palác (vila urbana) sa stane miestom kulinárskeho podujatia Rímske dobroty. Hostia môžu priamo v kuchyni sledovať prípravu piatich pravých chodov, ktoré sa objavovali aj na dávnych rímskych hostinách. K nim sa počas tohto hodovania podávajú najlepšie vína tohto vinárskeho regiónu.

Najväčším lákadlom pre návštevníkov býva júnová veľká rímska slávnosť, veľkolepé predstavenie s dvomi stovkami rímskych legionárov, remeselníkov a obchodníkov, takmer reálny návrat do doby spred dvoch tisícročí. Amfiteáter v Bad Deutsch-Alternburgu kedysi zaplnilo 8 000 ľudí, gladiátori boli populárne celebrity antiky a atmosféra ich súbojov fascinuje i dnes.

Informácie o archeologickom parku Carnuntum (v slovenčine): www.carnuntum.co.at

Vstupenky a otváracie hodiny (dieťa do 10 rokov v sprievode dospelých má vstup zdarma): www.carnuntum.co.at

Termíny podujatí: www.carnuntum.co.at/veranstaltungen

Tam, kde žil princ Eugen i Mária Terézia

Schloss Hof, najväčší zámocký vidiecky komplex Rakúska, oslávil práve 350. výročie narodenia svojho prvého majiteľa, ktorým bol princ Eugen Savojský. Tento mimoriadne úspešný a bohatý muž, ktorého majetok by dnes predstavoval sumu 100 miliónov eur, dostal počas života prívlastky ako „šľachetný rytier“ či „víťaz nad Turkami“. Rodičia mu síce pôvodne nalinkovali dráhu duchovného, on si však vybral vojenskú kariéru. Ako tridsaťročný sa stal poľným maršalom, ktorý sa preslávil predovšetkým v bitkách proti Osmanskej ríši. Na mieste Schloss Hofu stál pôvodne malý renesančný kaštieľ, ktorý kúpil, zveril do rúk najlepším architektom a po šiestich rokoch prestavieb získal najväčší barokový zámok krajiny. Na stavbe každý deň pracovali stovky jeho bývalých vojakov, ktorým takto dal nové živobytie. Založil aj nadačný fond pre vdovy a siroty po padlých vojakoch. Princ Eugen, mimochodom len 1,50 metra vysoký, či skôr malý muž nie práve atraktívneho vzhľadu, bol zaujímavou osobnosťou so širokými kultúrnymi záujmami. Ako mecenáš umenia kúpil 200 obrazov a 200 vzácnych rukopisov, zozbieral aj 15 000 kníh, ktoré dnes patria do zlatého fondu Národnej knižnice. Bol aj zberateľom exotických rastlín. Pozemky a záhrady patriace k zámku sa rozprestierajú na 50 hektároch, okrem nádhernej terasovitej záhrady tu nájdete aj bylinkovú záhradu, záhradu maškŕt, ovocný sad a záhradu s rastlinami regiónu Weinviertel. Na zámockom statku chovajú vzácne starorakúske plemená domácich zvierat, pávy, osly, dlhosrsté kozy. Detských návštevníkov tu čaká leto plné hier a zábavy, prehliadka po stopách princa Eugena, či návšteva ZOO.

Ďalšou majiteľkou zámku bola cisárovná Mária Terézia, ktorá sem chodila so svojou rodinou „aby odľahčila duši od bremena vládnutia“. Počas návštevy zámku ochutnáte jej obľúbenú „čokoládovú polievku“ a navštívite aj kaplnku, v ktorej sa vydávala Mária Kristína, jediná dcéra cisárovnej, ktorá sa mohla vydať z lásky. Tak, ako za čias princa Eugena či Habsburgovcov, aj dnes je Schloss Hof dejiskom nákladných osláv. Počas Veľkej barokovej slávnosti v júni sa môžete vrátiť v čase do obdobia baroka a zažiť všetkými zmyslami jeho pompéznosť a luxus. 

V apríli až októbri sa každú nedeľu a počas slovenských štátnych sviatkov konajú prehliadky zámku so slovenských výkladom, vždy o 11.30 a 13.30 hodine. Viac (v slovenčine) na www.schlosshof.at

 

Tam, kde sa rozprestiera lužná krajina

Toto je posledné veľké územie chránenej lužnej krajiny pozdĺž riečneho toku v strednej Európe. Za národný park bolo vyhlásené roku 1996. Dnes je Národný park Dunajské Luhy (Donau-Auen) známy aj ako centrum environmentálneho vzdelávania, ktoré objavili už aj mnohé školy zo Slovenska. Tu ešte môžete zažiť silu a krásu veľtoku, ktorý formuje ráz krajiny; ktorý lemujú štrkoviská a močariská; ktorý vytvára ostrovy a bočné ramená; kde ešte stojí bujný lužný les; kde rastie 800 druhov rastlín, žije 30 cicavcov, hniezdi sto druhov vtákov a vo vode pláva 60 druhov rýb. Centrum parku nájdete v obci Orth, sídli v pôvodne stredovekom zámku. Zámocký ostrov je územím, na ktorom môžete zblízka pozorovať typické druhy živočíchov, ako korytnačky močiarne, hady či sysle. Nezabudnite navštíviť pozorovateľňu pod hladinou starého dunajského ramena, kde za sklom pred vašimi očami plávajú obyvatelia vodného sveta. Okrem peších túr si môžete národný park obzrieť aj z člna, na ktorom splavíte zákutia lužnej krajiny a spoznáte ich naozaj zblízka.

Viac informácií v slovenčine: www.donauauen.at

Povodím Dunaja a Moravy vedie 380 km cyklistických trás a 180 km turistických chodníkov. Mapu cyklistickej trasy Carnuntum – Schloss Hof – Bratislava si môžete zdarma stiahnuť na www.dunajskomoravsky-region.sk.

Počas slovenských štátnych sviatkov (aktuálne termíny nájdete na www.donauauen.at) platí pre slovenských návštevníkov 20 % zľava za vstupenky na všetky tri miesta (Archeologický park Carnuntum, zámok Schloss Hof a NP Donau-Auen).

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB