Ideálny hotel pre hostí 50+

Ideálny hotel pre hostí 50+

Napísala 

Keby ste sa dozvedeli, že hotel, v ktorom sa chcete ubytovať, neprijíma deti, najmä nie tie malé, do dvanásť rokov – boli by ste za? Alebo proti? Keď s týmto programom vyšiel na verejnosť maďarský wellness hotel Duna v Ráckeve, spustili médiá u našich južných susedov veľkú polemiku.

Duna Relax & Event Hotel nakoniec svoju filozofiu “ústretovosti voči dospelým” úspešne obhájil. Konečne sami a konečne ticho, tešia sa rodičia, či starí rodičia. A jedna z návštevníčok, matka troch detí a učiteľka v materskej škole, po pokojnom a ničím nerušenom relaxačnom víkende napísala do knihy hostí: “Nech Boh žehná toho, kto vymyslel túto koncepciu”.

Kristína Sárvári je riaditeľka siete troch hotelov, ktoré patria tej istej spoločnosti: „Náš hotel v Ráckeve je ideálny pre tichú a pokojnú dovolenku pre ľudí vo vekovej skupine 50+ a pre romantické páry. Je to jeden z prvých wellness hotelov v Maďarsku. Vynikajúco sa mu darilo až do krízy, ktorá postihla hotelové rezorty v rokoch 2008 až 2011. Preto sme hľadali inšpiráciu všade vo svete, aby sme zaujali niečím, čo tu ešte nebolo. Keďže sme aj predtým mali v Ráckeve vždy viac hostí vo vyššom veku, rozhodli sme sa prispôsobiť prevádzku tohto hotela práve ich potrebám. Ale nezabudli sme ani na rodiny s deťmi, im sa špeciálne venujeme v dvoch hoteloch pri Egeri.“


 

 

 

 

 

 

 

Búrlivá polemika na úvod

Myšlienka neprijímať na ubytovanie deti do dvanásť rokov znela sprvu priam kacírsky. Podobné hotely síce existujú v Karibiku, na Kanárskych ostrovoch, niekoľko takých funguje v Rakúsku a Nemecku, jeden aj v Slovinsku, ale v Maďarsku bol hotel Duna prvý. Začali najskôr nenápadne, nie zákazom pobytu detí, ale tým, že neposkytovali služby pre malé deti: žiadne detské porcie, žiadne detské stoličky či postieľky. Nepropagovali teda negatívne zmeny, že „nechcú deti“, ale výhody: pokoj a ticho pre dospelých klientov, žiaden detský krik, žiadne špliechanie v bazéne. Táto koncepcia aj tak vyvolala búrlivú diskusiu v médiách. Niektoré útočili, a nebol to len bulvár; niektoré nechávali svojich čitateľov a poslucháčov hlasovať, či sú za, alebo proti. A div sa svete, v hlasovaní jedného z najväčších spravodajských portálov sa 92 percent hlasujúcich vyjadrilo, že ide o skvelý nápad.

Pre hotel to bol signál, že ide dobrou cestou. Rozširuje ponuku animačných programov pre dospelých: v lete sa tancuje v reštaurácii pri vonkajšom bazéne, vo vnútornom bazéne sa cvičí, konajú sa kurzy varenia, ochutnávky vína, premietania nostalgických filmov, hostia objavujú mestečko, na trh na opačnom brehu Dunaja sa môžu previezť v člne. Pre páry, ktoré prídu stráviť romantický víkend, sú pripravené ruže a šampanské, masáže pre dvoch, zamilovaná dvojica si môže objednať celé wellness – mimochodom, dizajnované v štýle dávnych rímskych kúpeľov – len pre seba, samozrejme, až po záverečných hodinách. Hotel je aj „dog friendly“, pes je tu vítaný, len nesmie ísť do wellness zóny. Zdá sa, že nápad byť ústretový k dospelým naozaj zaujal, a to nielen domácich hostí, na parkovisku sme videli dokonca tri autá so slovenskými ŠPZ-kami. Tých hostí, ktorí sa sem dopravia špeciálnym vlakom z Budapešti, ktorá je vzdialená len štyridsať kilometrov, čaká auto na stanici, aby ich priviezlo rovno do hotela.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A kam s deťmi?

„Tretinu našich hostí predtým tvorili rodiny s deťmi, tých sme stratili, no nahradil nám ich zvýšený záujem dospelých klientov. Dnes už máme vypredané dokonca aj Vianoce, počas ktorých sme v minulých rokoch zvykli hotel zatvárať. Vysoký počet hostí sa k nám opakovane vracia,“ hovorí Kristína Sárvári a dodáva: „Samozrejme, že deti máme radi, prevádzkujeme ďalšie dva hotely, ktoré sú pre zmenu priateľské k deťom.“ Oba sa nachádzajú v Noszvaji blízko Egeru.

 

Hotel Oxigén je vyslovene zameraný na potreby rodín s najmenšími deťmi, sú tu prebaľovacie pulty, kojenecké fľaše, kuchynky na prihrievanie mlieka a čajíčkov, apartmány pre rodiny a izby s poschodovými posteľami pre deti. Oddychové zenové centrum má veľký bazén pre dospelých a menší bazén pre deti. Počas nedávneho prázdninového týždňa tu mali 75 detských hostí. V susedstve stojí neskorobarokový kaštieľ s elegantnými apartmánmi v bočnom trakte, s reštauráciou a priestormi pre organizovanie svadieb. V historickom parku sa nachádza dobre vybudované ihrisko s atrakciami pre deti a nádherná zenová záhrada pre dospelých. Za kultúrou môžu hostia zísť do blízkeho mesta Eger, ktoré je po Budapešti druhou najnavštevovanejšou destináciou v Maďarsku.

Duna Relax & Event Hotel v Ráckeve

Oxigén Hotel Family Spa Noszvaj

 

 

 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB